Shëndet

Të fundit

thumb image

A është sheqeri varësia më e dëmshme pas duhanit?

Pikkom

Tridhjetë vite më parë, ishim të verbër ndaj rreziqeve të duhanit. Tani është varësia jonë ndaj sheqerit dhe ushqimit të përpunuar që do të shokojë gjeneratat e ardhshme. Kur isha në shkollë të lartë, kërkoja një vend të qetë për të jetuar. Universiteti im ishte në Long Island, 80 km në lindje të Nju Jorkut, […]

thumb image

10 Ushqimet më të dëmshme që po konsumoni në drekë

Pikkom

Ka shumë ushqime që na vijnë unanimisht në mendje kur bëhet fjalë për drekën. Megjithatë, shumë nga këto ushqime nuk janë të shëndetshme për ne. Për më tepër shumë nga këto ushqime nuk e kryejnë funksionin që duhet si për vakt dreke që konsumohen, që është të sigurojnë energjitë e nevojshme për të përballuar ditën. […]

thumb image

A mundet të ndihmojë konsumimi i kafes në humbjen në peshë?

Pikkom

A mundet të ndihmojë konsumimi i kafes në humbjen në peshë? Kemi menduar në lidhje me këtë pyetje dhe kemi vendosur t’u drejtohemi mendimeve të ekspertëve për t’i dhënë një përgjigjje. Lajmi i mirë është që mund të jetë e mundur. Dhe kur themi lajm i mirë kemi parasysh dashurinë tonë për një filxhan gëzimi […]

thumb image

Çfarë i ndodh organizmit kur filloni të konsumoni 2 vezë në ditë

Pikkom

Vetitë e vezëve janë vënë vazhdimisht në dyshim. Njerëzit kanëfolur kaq shumë për këtë produkt i cili tani është provuar të jetë unik në përbërjen e tij në mënyra të ndryshme. Kemi përmbledhur rezultatet e studimeve të fundit mbi dobitë shëndetësore të vezëve të pulave. Na del që 2-3 vezë është doza optimale ditore. Truri […]

thumb image

5 ndikimet befasuese të akullores në shëndet

Pikkom

Nuk ka më mirë se një lugë freskuese akulloreje krokante ose prej luleshtrydhesh shumë të kuqe në një ditë të nxehtë vere, por nëse jeni shumë të vetëdijshëm në lidhje me shëndetin, mund të konsumoni akullore pavarësisht stinës. Po nëse ju themi që nuk është aspak e dëmshme për shëndetin? Në fakt, nëse konsumohet në […]

thumb image

Sinjalet e trupit kur e teproni me sheqerin

Agroweb

Sheqeri është i shijshëm, por nëse e konsumoni në sasi të mëdha, jeni duke dëmtuar rëndë shëndetin tuaj. Ndoshta, pasi të lexoni këtë artikull nuk do ta shihni sheqerin me të njëjtin sy si më parë. Trupi i njeriut nuk resht së dërguari alarme dhe thirrje për ndihmë, sidomos kur bëhet fjalë për konsumin e […]

thumb image

Ku përfundon masa dhjamore e trupit kur humbim peshë

Pikkom

Të humburit të peshës është një çështje me rëndësi. Është diçka të cilën synojmë ta realizojmë shpejt, thjeshtë dhe në mënyrë të shëndetshme. Por a ju ka shkuar ndonjëherë nëpër mend se ku përfundon masa dhjamore kur humbim peshë? Në fund të fundit nuk mund thjesht të zhduket. Masa dhjamore nuk kthehet në muskuj, siç […]

thumb image

Fuqia e 10 ushqimeve proteinike

Pikkom

Për shqiptarët vakti i mirë zakonisht ka vetëm një pjatë: Mish. Dhe me kaq i kemi thënë të gjitha, por me ritmet frenetike të jetës, rritjen e obezitetit dhe të përgjegjësisë se duhet të ushqehemi shëndetshëm ju duhet të konsideroni një rrugë tjetër, atë pa mish. Po është e mundur dhe shumë e shëndetshme madje. […]

thumb image

6 Ushqime që shkaktojnë inflamacion dhe me të cilat duhet të bëni kujdes

Pikkom

Së fundmi ka shumë artikuj me qëllim ndërgjegjësues në lidhje me inflamacionin, dhe me të drejtë. Sëmundjet e zemrës, kanceri, alzaimeri dhe aknet janë thjesht disa nga pasojat e mundshme të inflamaciont të lartë të organizmit. Sipas Nicholas Perricone, dermatololog dhe ekspert i ushqimit, trupat tanë varen nga inflamacioni për të luftuar plagët apo infeksionet. Por, kur […]

thumb image

Produktet e Natyrës Që Sjellin Ritëm Dinamik

Agroweb

Efekti anësor i kafeve të tepërta dhe i kafeinës në veçanti është zhveshja e organizmit tuaj nga lëndët ushqyese shumë të çmuara. Kjo sjell dehidratimin e trupit dhe varësi nga kafeina, e cila të merr dhe të jep energji sipas cikleve të saj. Kafeja ka të mirat e saj, por ka edhe ulje – ngritje […]