Shëndet

Të fundit

thumb image

Tre Çajra Unikë nga Malet Shqiptare

Agroweb

Janë thesare të maleve të Shqipërisë. Shije dhe vlera unike që rigjenerojnë trupin dhe vitalizojnë organizmin. Janë tre çajra unikë që Shqipëria ka fatin t’i ketë. AgroWeb.org do t’ju njohë sot me çajin më të shijshëm dhe mirëbërës, një kombinim i çajit të malit, rigonit të kuq dhe sherebelës. Do të flasim për vlerat fantastike […]

thumb image

Si e ndryshon meditimi mendjen dhe trupin

Pikkom

Dobitë e meditimit mindfulness, shumë popullor së fundmi, janë shumë: stres i reduktuar, mirëqenie e përmirësuar dhe mendje e freskët. Por bazat eksperimentale për të mbështetur këto pretendime janë pak. Mbështetësit e praktikës janë mbështetur në pak shembuj të subjekteve aspak përfaqësuese, si murgjit budistë të cilët harxhojnë orë të tëra duke medituar çdo ditë […]

thumb image

Fuqia Kurative e Nenexhikut të Egër

Agroweb

Nenexhiku i egër është një nga erëzat më të preferuarat të stinës, jo vetëm për vlerat mjekësore, por edhe për shijen dhe aromën që përcjell. Gjethet e nenexhikut të egër janë përdorur që në lashtësi dhe aroma e tyre gjithnjë ka simbolizuar mikpritjen në shumë kultura. Kërkimet shkencore të kohëve moderne vazhdojnë të provojnë atë […]

thumb image

Pse shkëputja nga teknologjia do t’ju shpëtojë jetën

Pikkom

Pasi lexoi pafundësisht në lidhje me ndikimin negativ që ka varësia ndaj teknologjisë në jetën tonë, Kate Unsworth themeloi Vinaya, një organizatë që përfshin neurologë, psikologë dhe filozofë që kryejnë eksperimente për të përcaktuar se si po transformohemi nga teknologjia moderne. Vitin e shkuar ajo dërgoi rreth 35 CEO në Marok dhe i shkëputi nga […]

thumb image

Dieta pa gluten për ata që nuk vuajnë nga sëmundje celiake apo intoleranca

Pikkom

Për pjesën më të madhe tonën, gluteni vlen si sinonim i karbohidrateve. Ky perceptim nuk është plotësisht i gabuar pasi gluteni është një proteinë që gjendet te drithërat apo te majaja. Për shumë njerëz, dietat pa gluten janë shumë të vështira për t’u kapërdirë, por janë efektive për të shmangur konsumin e brumërave, kësisoj edhe […]

thumb image

5 zakone të përditshmërisë së moshuarve që duken gjithnjë të rinj

Pikkom

Duke ndjekur këto pesë zakone të thjeshta, është e thjeshtë të ngadalësohet plakja madje edhe të përmbyset si proçes. “Të gjithë fëmijët, përveç njërit që e njohim shumë mirë, rriten. E dinë që do të rriten madje dhe Wendy dinte një mënyrë. Një ditë, kur ajo ishte dy vjeç, po luante në kopsht dhe këputi […]

thumb image

Tërshëra – Drithi Magjik për Stinën Verore

Agroweb

Nëse do t’u thuhej shqiptarëve para viteve 90’ se tërshëra do të konsumohej masivisht, madje do të ishte shumë e kërkuar për proteinat e saj, vështirë se do ta besonin. Në rastin e Shqipërisë, tërshëra regjistroi një përdorim masiv vetëm në dy dekadat e fundit. Më herët ajo përdorej kryesisht si ushqim për kafshët. Bima […]

thumb image

Si të Merrni 100% të Hekurit prej Ushqimeve

Agroweb

Ekzistojnë dy lloje të hekurit, njëri që përthithet shumë mirë nga trupi dhe tjetri që thithet më me vështirësi. Vetëm 2 deri 20 përqind e hekurit që gjendet në produktet me origjinë bimore ia del të shkojë nga sistemi tretës në gjak, krahasuar me  15% deri 35% e hekurit që arrin të përthithet nga produktet me […]

thumb image

Ana e ftohtë e jastëkut: Njerëzit që flenë në ambjent të ftohtë janë më të shëndetshëm

Pikkom

Mos e shmangni rëndësinë e klimës në ambjentin ku flini. Ndërkohë që në verë dihet që do t’i lini të gjitha dritaret hapur ndërkohë që flini, është mirë të bëni disa prova me temperaturën e dhomës edhe në dimër. Ndoshta nuk ju ka shkuar nëpër mend se çfarë ndikimi ka temperatura e dhomës në rehatinë […]

thumb image

10 sinjale që ju jep trupi në lidhje me shëndetin e lig

Pikkom

Ekzema nuk mund të jetë thjesht një ekzemë. Problemet e brendshme të organizmit manifestohen në mënyra të dukshme dhe jo detyrimisht të dëmshme. Trupi është gjatë gjithë kohës në përpjekje për t’u përmirësuar, kështu që kur has një problem të caktuar dërgon sinjale të qarta. Identifikimi i këtyre sinjaleve në kohë është çelësi për të […]