Shëndet

Të fundit

thumb image

Si të bëni gjumë më të mirë natën

Pikkom

E keni pamundur të bëni një gjumë të mirë natën? Kerry Torrens shpjegon disa ndryshime që duhen bërë me të ushqyerin dhe që bëjnë të gjithë diferencën… Pagjumësia prek rreth 1/3 e popullsisë së Mbretërisë së Bashkuar dhe për një klient mashkull timin në të dyzetat, situata u bë kaq e rëndë sa po i […]

thumb image

4 shenja të mpiksjes së gjakut që duhet të dini kur jeni duke udhëtuar

Pikkom

Keni prenotuar një fluturim apo do të ndërmerrni një rrugë më të gjatë se tre orë? Atëherë, le të flasim për mpiksjen e gjakut. Pse do të pyesnit? Për disa udhëtarë, mpiksja e gjakut mund të jetë rrisk serioz gjatë udhëtimeve të gjata, sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Dhe së fundmi, në […]

thumb image

Si të Ushqeheni Shëndetshëm në Pranverë

Agroweb

Pranvera ka ardhur dhe bashkë me të edhe frutat dhe perimet që e shoqërojnë. Tregjet po mbushen me produkte të reja dhe tundimi për t’u ushqyer shëndetshëm është më i fortë se kurrë. Tani është periudha që të mbani premtimet që i bëtë vetes në vitin e ri për t’i kushtuar edhe më tepër vëmendje […]

thumb image

8 Pije të shëndetshme për të nisur ditën

Pikkom

Shumë njerëz nuk pëlqejnë të hanë mëngjes. Ka nga ata që zgjohen shumë herët dhe stomakun e kanë ende në “gjumë”, ndërsa për të tjerë mëngjesi nuk është një vakt i rëndësishëm. Por në fakt e kundërta është e vërtetë. Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm dhe nëpërmjet tij trupi duhet të sigurojë ushqyesit kryesorë […]

thumb image

Dremitjet e shkurtra ju bëjnë më të lumtur sipas shkencës

Pikkom

Studiuesit kanë zbuluar një lidhje mes dremitjeve të shkurtra dhe lumturisë, a thua se ishte e nevojshme ta mësonim nga studimet. Të fjeturit, në përgjithësi sjell një sërë përfitimesh duke filluar nga shtimi i produktivitetit e deri me mbrotjen ndaj sëmundjeve të zemrës. Por, tani na del që një dremitje e shkurtër ka edhe pluse […]

thumb image

Mungesa e magnezit në organizëm: 9 Simptoma dhe 9 ushqime të nevojshme

Pikkom

Edhe pse të gjithë e dimë se çfarë është magnezi, shumë mund të mos e dinë se sa i rëndësishëm është për organizmin e njerëzve. I përfshirë në mbi 300 proçese metabolike të organizmit, magnezi gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në transportimin e kalçiumit nëpër membranën e qelizës. Organizmi tregon një sërë simptomash kur […]

thumb image

10 ushqimet më të shëndetshme për drekë

Pikkom

Kur përpiqeni të humbni peshë, vakti i drekës mund t’ju duket si luftë veçanërisht nëse mundësitë më të aksesueshme për ju janë ushqimet e shpejta apo kafenetë. Vërejini proporcionet tuaja që të mund të kontrolloni sasitë e kalorive. Kjo do të thotë që duhet të synoni drejt ushqimit me vete, ose të mësoni të zgjidhni […]

thumb image

Ushqimi i Duhur për Kujtesë të Shkëlqyer

Agroweb

Truri është një makineri e fuqishme. Ai kontrollon çdo gjë: lëvizjet, mendimet, ndjenjat dhe reagimet me një shpejtësi marramendëse. Truri është gjatë gjithë kohës në punë, edhe kur jeni në gjumë. Kjo e bën trurin, organin më energji-dashës në të gjithë organizmin. Truri zë 2% të peshës së trupit, por ama konsumon më shumë se […]

thumb image

Llojet Më të Mira të Aloe Verës

Agroweb

Ajo njihet si bima e pёrjetёsisё dhe simbol i parajsёs. Vlerat e Aloe Verёs janё tё mrekullueshme dhe me siguri lexuesit e AgroWeb.org janё tё mirёinformuar. Kёtё bimё tё mrekullueshme mund ta kultivoni edhe nё shtёpinё tuaj dhe ta keni gati pёr urgjenca si gёrvishtje, çarje apo djegie. A e dinit se nga bima e […]

thumb image

Të heqësh dorë nga mishi i kuq – Alternativat më të mira të shpendëve

Agroweb

Rusët dhe shqiptarët janë njerëz që e dashurojnë mishin e kuq. Ngado që kam shkuar jam tunduar nga mish i pjekur, paidhaqet, qoftet dhe berxollat deri në atë pikë sa më erdhi në majë të hundës. Ndaj, një vit më parë vendosa të heq dorë nga mishi i kuq. Një nga dilemat më të mëdha […]