Shëndet

Të fundit

thumb image

7 zakone që po ju shkatërrojnë dhëmbët

Pikkom

Megjithëse jemi të sigurt se si të rritur që jeni, ju tashmë e dini mënyrën e saktë të larjes së dhëmbëve, prapë jeni të rrezikuar nga shumë faktorë të tjerë. “Keni qindra bakterie në gojë”, thotë Julie Cho, dentist në New York. “Ato përdorin sheqerin si ushqim dhe prodhojnë acide që dëmtojnë smaltin tuaj.” Por […]

thumb image

Gjithçka për probiotikët, bakteret e mira për shëndetin

Agroweb

Shumica e reklamave në televizion tregojnë që ne kemi shumë nevojë për probiotikët. Tregjet janë të mbushura me produkte të pasura me probiotikë. Mjekët gjthnjë sugjerojnë shoqërimin e antibiotikëve me probiotikë. A e dini se çfarë janë probiotikët? A kemi me të vërtetë nevojë për to? Shumë prej nesh nuk kanë një ide të qartë, […]

thumb image

5 shenja fizike që tregojnë se jeni shumë të stresuar

Pikkom

Jeta mund të bëhet shumë stresuese dhe shumë prej nesh bien viktima të “dua t’i bëj të gjitha.” Stresi na shtyn drejt të shkëlqyerit në punë, të kërkuarit të aktiviteteve vullnetare dhe të mbajturit të një jete shoqërore aktive. Është e admirueshme të paturit të etikës në punë, të dedikuarit të jetës në ndihmë të […]

thumb image

Katër Ekzotiket Natyrale

Agroweb

Lista e super ushqimeve dhe produkteve të mira për shëndetin e njeriut është e pasur. Në këtë listë gjen edhe produkte si kokrrat Acai dhe Goji, farat Chia dhe vajin e arrës së kokosit, të famshme për vlerat superiore ushqyese. Nëse nuk keni dëgjuar për to, më lejoni t’ju them që këto produkte kanë shkaktuar […]

thumb image

Udhëtim pikant në botën e erëzave

Agroweb

Historia e erëzave është me të vërtetë magjepsëse. Disa prej jush mund ta dini tashmë që njerëzit kanë rrugëtuar mijëra kilometra në kërkim të një lloj erëze. Të tjerë kanë përdorur erëzat për të shëruar sëmundjet dhe shumë syresh kanë nisur edhe luftë në emër të tyre. Arkeologët kanë zbuluar erëzat në varrezat Egjiptiane që […]

thumb image

Këto 4 sekrete Japoneze të mirëqenies më ndihmuan të humbja 18 kilogramë

Pikkom

Nga Katheryn Gronauer për elitedaily  Kur arrita në Tokio isha 18 kilogramë mbi peshë dhe i tregova vajzës me të cilën ndaja dhomën që isha shumë e shqetësuar për këtë situatë. Ajo më tha, “Ndoshta duhet të bësh një banjë të ngrohtë sonte. Do të të ndihmojë.” Një banjë të ngrohtë? Çfarë lidhje kanë banjat […]

thumb image

Sekreti 90-sekondësh që do t’ju ndryshojë jetën

Pikkom

Pavarësisht se mund të duam të mos e pranojmë, ne jemi përgjegjës për emocionet që përjetojmë. Çdo mendim krijon një reaksion kimik dhe ky reaksion shkakton një përgjigjje fizike. Se sa e rëndë tingëllon, kjo mbetet në varësi të perceptimit të gjithkujt. Pa e vrarë mendjen vazhdojmë të rrotullojmë në kokë të njejtat mendime, dialogje […]

thumb image

Luftoni pagjumësinë me këto zgjidhje natyrale

Agroweb

Në ditët e sotme, kërkimet shkencore moderne tregojnë se të paktën 90 përqind e njerëzve vuajnë nga pamjaftueshmëria e ushqyesve të domosdoshëm për nxitjen e gjumit, i cili është i rëndësishëm për një sërë aspektesh të shëndetit. Pamjaftueshmëria e këtyre përbërësve kanë lidhje me pagjumësinë, kontraktimet muskulore, stresin, sindromat paramenstruale, dhe shëndeti i pakët i […]

thumb image

Shëndeti i aparatit tretës dhe mirëqenia e përgjithshme

Pikkom

Një bel i shëndetshëm = Një jetë e lumtur Në botën e mbingarkuar të ditëve të sotme, njerëzit janë po aq të zënë sa edhe të stresuar. Një rezultat i gjithë kësaj situate është të ngrënit jashtë dhe të porositurit si pasojë e mungesës së kohës. Në tavolinën e punës dergjen paketimet e ushqimeve të […]

thumb image

Llojet e Bukës dhe Efekti në Organizëm

Agroweb

Furra e Bukës është ndoshta dyqani që një konsumator viziton më shumë në jetë. Zgjedhjet që të ofrohen aty janë të panumërta, që nga buka masive, buka e thekrit, buka e grurit, buka e fshatit, buka e zezë, buka e bardhë, buka me fara, simitet apo edhe franxhollat. Shqiptarët janë ndër konsumatorët më të mëdhenj […]