Shëndet

Të fundit

thumb image

10 ushqime që dietologët nuk i konsumojnë kurrë

Pikkom

Kur vjen puna te modelet e të ngrënit shëndetshëm, shembujt janë të paktë dhe shumë larg asaj që prisni. Sigurisht që ju mund të keni një mik të fiksuar pas palestrës i cili mban dietë strikte, apo mund të njihni një atlet maratonash që ha rregullisht makarona dhe ëmbëlsira në darkë. Në këtë pikë, shtrohet […]

thumb image

Ushqimet e Shpirtit – Zbuloni Ushqimet Që Heqin Mërzitjen

Agroweb

Gjendja shpirtërore ka në mënyrë të pashmangshme lidhje me ushqyerjen. Të gjithë studiuesit janë të mendimit se ushqimet që ne hamë ndikojnë direkt në ndjenjat tona, ndaj AgroWeb.org këshillon që të rishikoni pushtetin që ushqimet e shpejta kanë tek ju. Të gjithë prej nesh, kemi ditë të mira dhe ditë të këqija dhe ushqyerja është […]

thumb image

Ekonomia e të ngrënit shëndetshëm

Pikkom

Po, është e vërtetë që ushqimet e shëndetshme mund të jenë shumë të shtrenjta, veçanërisht nëse bëhet fjalë për diçka që po bën bujë. Por të ushqyerit mirë dhe të qendruarit brenda buxhetit të përcaktuar nuk ka pse të jenë përjashtuese të njëra tjetrës. Sekreti është të planifikuarit paraprakisht dhe të zgjedhurit të elementëve që […]

thumb image

Nga Deti Apo Miniera – Cila është Kripa e Duhur

Agroweb

Nëse pako e kripës që blini nuk shkruan qartë kripë deti atëherë ajo që blini nuk është e tillë. Realisht po blini atë që në shqip quhet kripë guri. Minierat ose deti janë burimi kryesor i kripës së tavolinës. Kripa e gurit përftohet në miniera kripe dhe prodhohet përgjatë një procesi industrial që kulmon me […]

thumb image

Fëmijët ushqehen keq? Ja zëvendësuesit natyralë

Agroweb

Nisur nga Dita Kombëtare e të Ushqyerit Shëndetshëm në Shtetet e Bashkuara, më 7 Nëntor, nuk mund të mos e pyes veten se çfarë do të thotë të hash shëndetshëm për një shqiptar. Çfarë ndryshimesh mund t’i bëhen ushqimit shqiptare për të qenë të sigurt se ajo qëndron në standardet e ushqyerjes së shëndetshme? Ndonëse […]

thumb image

Flluska të ngrënshme uji që do të zëvendësojnë shishet plastike?

Pikkom

Shishet plastike të ujit së shpejti mund të jenë diçka e së kaluarës falë këtyre flluskave të ngrënshme uji të ideuara nga një start-up në Londër. Flluskat e quajtura Ooho!, janë krijuar duke injektuar një sasi uji brenda membranave natyrale prej ekstraktesh të algave të detit. Asgjë nuk përfundon në koshin e mbeturinave dhe produkti […]

thumb image

Presioni nuk ka pse të kthehet në stres. Ja teknikat që duhet të ndiqni!

Pikkom

Kur isha 20 vjeç u diagnostifikova me kancer në stomak. Doktorët më operuan dhe shpresuan për më të mirë. U riktheva në Japoni, aty ku punoja dhe u përpoqa të harroj gjithçka. Tumori u rikthye një vit më pas, por kësaj here në mëlçi. Pas një kërkimi të gjatë, mjekët gjetën një mënyrë për ta […]

thumb image

Kujdes me kombinimin e ushqimeve – 7 Parimet kryesore

Agroweb

Para pak kohësh, dola për drekë me një mikun tim, ekspert ushqimesh. Pikë së pari, më lejoni t’ju them që ngrënia e një vakti me një ekspert të tillë është një praktikë e komplikuar, duke nisur nga përzgjedhja e restorantit dhe menusë e më tej. Së dyti, pasi kanë kaluar 10 minuta duke vështruar menunë, […]

thumb image

Çfarë Fshihet Pas Logos ‘Pa Gluten’

Agroweb

Keni dëgjuar ndonjëherë për glutenin? Mbase keni parë disa produkte me markën ‘pa gluten’ ndërkohë që në botë po flitet gjithnjë e më shumë për sasinë e glutenit që duhet konsumuar dhe për idenë se një dietë pa gluten mbase është kura e çdo sëmundjeje. Në tregje gjen plot produkte pa gluten. Shumë prej nesh […]

thumb image

Gjithçka Mbi Super Vlerat e Lëngut të Karrotave

Agroweb

Të jetuarit shëndetshëm është një stil shumë dimensional që padyshim përfshin edhe pirjen e lëngut të karrotës. Ky lëng është i pasur me beta karoten që i jep organizmit vitaminën A, vitaminat e kompleksit B, vitaminën E dhe shumë minerale të tjera. Dhe nëse zgjidhni karrotat e freskëta të kultivuara në Shqipëri, atëherë do të […]