Shëndet

Të fundit

thumb image

19 pajisje shtëpiake, për të cilat nuk e dinit që kishin një datë skadence

Pikkom

Nuk ndodh të harrojmë ndonjëherë të kontrollojmë etiketën e kutisë së qumështit për datën e skadencës dhe jemi të informuar në lidhje me jetëgjatësinë e produkteve të bukurisë. Fatkeqësisht, nuk i kushtojmë rëndësi produkteve shtëpiake, të cilat na kanë shoqëruar më gjatë se ç’duhet. Hidhini një sy këtyre produkteve!   Burimi: www.brightside.me

thumb image

Ja çfarë po i bën trurit stili juaj i jetës

Pikkom

Frika është mjeshtrja e motivimit. Kërkoni të lini duhanin? Imagjinoni pak si duken nga brenda mushkritë tuaja. Kërkoni të studioni më tepër? Imagjinoni çfarë punësh do të jeni të detyruar të bëni në të ardhmen. Kërkoni të shkoni rregullisht në palestër? Thjesht lexoni një artikull apo një studim të fundit që flet për pasojat e […]

thumb image

Një vështrim nga afër mbi gjenetikën

Pikkom

Nëse hulumtohen gjenet e një personi të zakonshëm mund të gjenden rreth 54 mutacione, të cilat duket sikur mund të sëmurin apo edhe vrasin bartësin e tyre. Por, nuk ndodh kështu. Sonia Vallabh shpresonte që D178N të mos ishte një mutacion i tillë. Në vitin 2010, Vallabh dëshmoi vdekjen e nënës së saj nga një […]

thumb image

Ky zakon në të ushqyer shpjegon arsyen e shtimit në peshë

Pikkom

Një studim zbuloi lidhjen mes zakoneve në të ushqyer dhe shëndetit (ose shtimit në peshë). Nuk ka lidhje me çfarë hani, por kur hani, sipas kërkimit të publikuar në Punimet e Shoqërisë së Ushqyerjes. Studimi zbuloi që njerëzit, të cilët ushqehen në mënyrë të çrregullt, peshojnë më shumë dhe kanë indekse të përmasave shumë herë […]

thumb image

Kërkuesit mund të kenë zbuluar efektet e karuselit në shëndet

Pikkom

Një forum i Reddit, i postuar në Mars të vitit 2016, i titulluar “Pacientë të Reddit me gurë në veshka: sa e dhimbshme ishte eksperienca juaj?”, liston përgjigjen e mëposhtme si atë më popullore: “Është si të pastrosh kanalin e urinës me tel me gjemba.” E tmerrshme. Por, The Atlantic ka postuar një raport të […]

thumb image

Ëmbëlsirat më të mira nga 24 vende të ndryshme të botës

Pikkom

Një vakt nuk mund të jetë i plotë pa një ëmbëlsirë. E ndërkohë që ky fakt është i vërtetë në gjithë botën, ëmbëlsirat variojnë nga një shtet në tjetrin. Disa ëmbëlsira janë të lehta, me bazë frutash, ndërsa disa të tjera janë të rënda dhe të veshura me çokollatë. Nga mochi e Japonisë te byrekët […]

thumb image

Si i zgjidh shkenca problemet e zakonshme të gjumit

Pikkom

Së fundmi ka shumë ngacmime të jashtme që na pengojnë të bëjmë një gjumë të rehatshëm. Telefonat, televizorët, fëmijët, puna dhe lista vazhdon e zgjatet. Të gjithë kemi nevojë për më shumë pushim. Pjesa më e madhe e njerëzve nuk i bën 7-9 orët e rekomanduara të gjumit. Gjumi ndikon në mirëqenie. Stimulon furnizimin me […]

thumb image

Arsyeja shkencore pas mungesës së vullnetit për të shkuar në palestër

Pikkom

Të ushtruarit nuk ju ndihmon të arrini vetëm formën e duhur për të veshur sërish xhinset që nuk ju bënin më, por gjithashtu të përmirësoni humorin, të ulni nivelet e stresit dhe të nxisni kreativitetin dhe mendjemprehtësinë. Për t’i rënë shkurt, lodhja stimulon shëndetin fizik dhe mendor. Por, me siguri ju e dinit këtë. Ajo […]

thumb image

Çaji i Lumturisë: Historia e një Ruseje në Shqipëri

Agroweb

Kjo e sotmja është një ditë plot diell këtu në Vienë. Jam ulur në një lokal mjaft të rehatshëm në Lagjen e Muzeve të kryeqytetit Austriak dhe po shijoj çajin tim të preferuar Matcha, ndërkohë që po shkruaj këto rreshta. Unë kam hequr dorë nga kafeja pak më shumë se një vit më parë, si […]

thumb image

Të heqësh dorë nga kafeina – Çfarë i ndodh trupit tënd

Agroweb

Kur vjen puna tek kafeja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që nuk e imagjinojnë jetën pa kafe, ata që nuk e pinë kurrë kafenë dhe ata që duan të heqin dorë prej saj, por nuk e marrin guximin. Po ti ku e gjen veten? Cilitdo grup t’i […]