Përreth

Të fundit

thumb image

Kur qau Niçja

Erjon Uka

Është tetori i vitit 1882 dhe Zhozef Brojeri, psikiatri i famshëm dyzetëvjeçar, mjek personal në Vjenë i arstistëve dhe filozofëve si Brahms, Brucke dhe Brentano, ndodhet në Kafe Sorrento në shoqërinë e një gruaje të re që nuk e njeh, por që e thirri në kafenë veneciane për një “çështje urgjente” nga ku do të […]

thumb image

Marrëdhënia e shqiptarëve me alkoolin: Birrë, verë apo raki?

Erjon Uka

Alkooli duket se nuk i josh shqiptarët. Të paktën kështu konfirmojnë studimet zyrtare. Sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, populli ynë renditet ndër ata që konsumojnë më pak alkool. Bazuar në numrin e përgjithshëm të popullsisë, mesatarisht një shqiptar konsumon 5 litra alkool në vit. Por, duke llogaritur vetëm personat që pinë alkool, […]

thumb image

Ka 9 tipe të inteligjencës. Bill Gates thotë që çelësi është të gjeni tuajën.

Pikkom

Themeluesi miliarder i Microsoft Bill Gates e di që inteligjenca nuk është e përbashkët.   Gates e ndërtoi karrierën e tij mbi një logjikë të fortë dhe aftësi matematikore, duke e zhvilluar veten si kodues me një talent të vogël në zgjidhjen e problemeve teknike. Por ai e pranon që ka anashkaluar aftësi të tjera, […]

thumb image

Studimet për gjumin kanë lajme të këqija për millennial-ët e vetmuar

Pikkom

Për shumë millennial-ë, të zgjuarit në mes të natës do të thotë t’i dorëzohen joshjes së tundueshme të rrjeteve sociale. Për këdo që i kalon orët e muzgut duke kontrolluar Facebook, Twitter, ose Instagram e kupton që kjo mënyrë nuk mund të krahasohet me të numëruarit të deleve dhe një studim më i fundit sugjeron […]

thumb image

Njerëzit që flasin dy gjuhë e përjetojnë kohën ndryshe nga ata që flasin vetëm një

Pikkom

Personat të cilët flasin shumë gjuhë shpesh shihen me admirim nga ata që flasin vetëm gjuhën mëmë. Në cilën gjuhë mendojnë ata? A mund të mendojnë ndryshe në gjuhë të ndryshme? Ëndërrojnë vetëm në një gjuhë, apo në të dyja? Të gjitha këto pyetje nuk janë vetëm fantazi, pasi është provuar se njerëzit që flasin […]

thumb image

Kërkoni të rrisni fëmijë të suksesshëm? Bëni kujdes si i thërrisni!

Pikkom

Mesa duket emri juaj gjendet i shkruajtur kudo në fytyrën tuaj. A keni takuar ndonjehëre ndonjë vajzë me emrin Lorena dhe të keni menduar që ju duket tamam si një Lorena? Nëse po, shkenca ju mbështet. Sipas një studimi të Revistës Journal of Personality and Social Psychology, tiparet e fytyrës të dikujt në fakt bëhen […]

thumb image

Ja çfarë i ndodh trupit kur mbushni 30 vjeç

Pikkom

Mosha është thjesht një numër. Askush nuk duhet të lejojë që viti arbitrar i lindjes të ndikojë në përkufizimin e vetvetes, por sidoqoftë shkenca thotë se ndërsa plakeni, trupi juaj ndryshon. Këto janë vetëm disa nga gjërat që ju ndodhin kur sapo mbushni të tridhjetat. Ngadalësohet metabolizmi A keni menduar ndonjëherë se si adoleshent ju […]

thumb image

Ja pse duhet të bëni banjë përpara se të notoni në pishinë

Pikkom

Sipas një raporti të ri, shumë të rritur notojnë pasi kanë kaluar një diarre. Ja pse artikulli nuk do të jetë aspak i këndshëm. Vëzhgimi u krye nga Këshilli i Shëndetit dhe Cilësisë së Ujit dhe zbuloi: * 1 në 4 të rritur (25%) notojnë pak pasi kanë kaluar diarre. * Gjysma e të rriturve […]

thumb image

Kur blen i uritur, zbraz kuletën

Agroweb

Uria është një nga nevojat më bazë dhe primitive të njeriut. Kur nuk kemi ushqim, nuk kemi sy për asgjë tjetër. Në momentet kur na kaplon uria, koha apo paratë janë thjesht mjetet e duhura për të konsumuar ato kaloritë e munguara dhe kështu, shpenzojmë e shpenzojmë pa fund shumë shpesh edhe për gjëra të […]

thumb image

Një test i thjeshtë mund të përcaktojë nëse keni nevojë për syze

Pikkom

Nëse shihni Marilyn Monroe në foton më poshtë, me shumë mundësi keni nevojë për syze.  Sipas Daily Mail, studentët e Institutit të Teknologjisë në Massachusetts krijuan një iluzion optik disa vite më parë që nga ana tjetër shërben si test për të përcaktuar problemet me shikimin. Në foto duket një imazh i sfumuar i Marilyn […]