Përreth

Të fundit

thumb image

Vendi perfekt për të kaluar pushimet e kësaj vere sipas shenjës tuaj të horoskopit

Pikkom

Kujt i duhet imagjinata kur shenja juaj e horoskopit bën punën më të madhe për ju? Ne të Pikkom e vlerësojmë horoskopin dhe që tani po bëjmë plane serioze për pushimet. Ndoshta jo detyrimisht në këto destinacione por le të themi që mund t’ju ndihmojnë t’i afroheni destinacionit të përcaktuar me zgjedhje më racionale për […]

thumb image

Si ta nxisni krijimtarinë të lulëzojë me lodra minimaliste

Pikkom

Nga Denaye Barahona për www.mother.ly  Vitin e kaluar hoqa qafe shumë lodra për të mirën e fëmijëve të mi. Unë e quaj konceptin “lodra minimaliste” dhe më lejoni t’ju them që fëmijët e mi kanë dalë shumë të fituar nga ky proçes. Ndërkohë që fëmijët e mi luajnë, qendroj në karrigen e dyqanit Barnes & Noble duke […]

thumb image

‘Thjesht ha pak tani, askush nuk do e marrë vesh’: 6 gjëra që nuk i thuhen dikujt që agjëron

Pikkom

Nga Bilal Zafar për www.independent.co.uk Jo, nuk do vdes nga uria për 30 ditë dhe më vjen keq por nuk do ha asgjë që mund të më ofrosh fshehurazi. Ramazani është muaji i nëntë i kalendarit Islamik, gjatë të cilit çdo mysliman kudo në botë agjëron nga lindja e diellit në perëndim të tij. Unë kam agjëruar […]

thumb image

Dorian Grei, lufta e përjetshme e njeriut me kohën

Erjon Uka

Si shumë vepra të tjera të viteve ‘800, edhe romani “Portreti i Dorian Greit” i është gëzuar një suksesi të madh duke shërbyer si subjekt për shumë filma dhe pjesë teatrale. Një “fat” i tillë i detyrohet më së shumti temës qëndrore të roman, e cila prek një ndër aspektet më të ndjeshme të shpirtit […]

thumb image

10 fakte për shkrimtaren e famshme të Harry Potter, J.K. Rowling

Pikkom

Të gjithë kemi lexuar ose kemi dëgjuar në lidhje me shtatë volumet Harry Potter dhe dy librat e tjerë plotësues të këtyre volumeve, Fantastic Beasts and Where to Find Them dhe Quidditch Through the Ages. Shkrimtarja e famshme JK Rowling e cila është rritur me një dashuri shumë të madhe për librat, e ka imagjinuar me kohë […]

thumb image

5 gjëra që i bëjnë femrat e suksesshme të Dielave

Pikkom

Është e thjeshtë të bini pre e trishtimit të së Dielës, që shpesh ju bën të ndiheni të padobishëm. Megjithatë, e Diela është sipas mendimit tonë, dita më e rëndësishme e javës, kështu që nuk duhet harxhuar kurrsesi. Femrat e suksesshme e dinë që të adaptuarit të zakoneve të shëndetshme gjatë ditës së shtatë të […]

thumb image

Rasti i të rënit në gjumë në orën 2:30 të natës

Pikkom

Nga Kate Shellnutt për www.vox.com Të Mërkurën e kaluar nxitova shumë rrugës për në shtëpi. Përgatita vaktin dhe lava enët pa qenë e nevojshme për askënd të pyesë kur do të jetë gati. Kontrollova pak rrjetet e mia sociale dhe më pas vendosa të përfundoja artikullin që më duhej për punën. Sekreti i produktivitetit tim? Fillova […]

thumb image

E majta dhe e djathta: Dallimet kryesore mes dy ideologjive

Erjon Uka

Politika na shoqëron kudo, përgjatë gjithë jetës. Megjithëse mund të jemi indiferentë ndaj saj, çdo gjë që kemi të bëjmë në jetë është në thelb politikë. Historikisht, mendimi politik botëror është ndarë në dy ideologji kryesore: E majta dhe e djathta. Bazuar në këto parime janë ndërtuar më pas politikat ekonomike e financiare, arsimore, politikat […]

thumb image

Plani 5 ditor për të përforcuar lidhjet me fëmijët tuaj

Pikkom

Nga Sara për www.happinessishereblog.com Duke qenë një person që i pëlqen shumë planet dhe eksperimentet, më erdhi një ide shumë e thjeshtë. Të krijoj një plan për të përforcuar lidhjet dhe për të realizuar atë që donin të ishim që në fillim. Vendosa mbi pesë gjëra që e dija se mund të përforcojnë lidhjet mes nesh. […]

thumb image

10 fakte për kompaninë që po bën histori, adidas

Pikkom

Në 18 Gusht adidas bën 68 vjeç dhe kompania atletike gjermane vazhdon të prodhojë atlete, veshje mode dhe pajisje sportive. Pas më shumë se gjashtë dekadash në treg, adidas ka bërë një goxha histori. Dhe me bashkëpunimet më të fundit me Pharrell, Kanye, dhe Nigo, vazhdon të tërheqë interesin e njerëzve në blerjen e produkteve. […]