Blogje

10 fakte drithëruese për shkrimtarin Stephen King

Nga: Pikkom

Data 17-06-2017

Disa muaj më parë, Presidenti Obama vendosi një Medalje Kombëtare të Arteve rreth qafës së romancierit Stephen King. “Një nga shkrimtarët më të njohur dhe më të frytshëm të kohës sonë,” tha Presidenti, “Z. King kombinon tregimin e tij të mrekullueshëm me analizën e tij të mprehtë të natyrës njerëzore.”

Ditën tjetër, King mori pjesë në shfaqjen e Stephen Colbert. Gjatë intervistës, Colbert vuri në dukje një pirg me libra të King. Autori i Carrie, Shining, Stand, Shawshank Redemption, Grën Mile, e shumë të tjera ka botuar libra që nga viti 1973.

Ndërkohë që puna e King ka qenë pjesë e jetës kombëtare, si në rafte librash dhe nëpërmjet përshtatjeve në filma, për katër dekadat e fundit, ai vetë mbetet një person i qetë dhe i paepur, me një buzëqeshje 24-karatëshe nën xhamat e trashë të syzeve. Për ata që e njohin nuk kemi dyshime në lidhje me njihuritë mbi këto fakte por nëse nuk i keni dëgjuar më parë do t’ju tingëllojnë drithëruese.

1. Ai mund të ketë parë një mik të fëmijërisë teksa vdiste në mënyrë të dhimbshme, por nënndërgjegjja e tij e bllokoi kujtesën.

Kur ishte katër vjeç, King doli të luante me një mik dhe djali tjetër u ngjit në një tren, në kohën e gabuar. Ai u godit dhe u vra. King mund ta ketë parë atë episod të ndodhë, por siç shkruan në koleksionin e tij jo-fiktiv Danse Macabre, “Nuk kam asnjë kujtim nga incidenti. Kujtoj vetëm çfarë është thënë në lidhje me të vite më pas.”

2. Ai shkruajti romanin Carrie gjatë kohës së tij të lirë ndërmjet mësimit të gjuhës angleze në një shkollë të mesme dhe punës në lavanderi gjatë verës.

King tashmë kishte botuar tregime të shkurtra për revistat pornografike, por ai kishte bërë zbulimin e tij të madh letrar me Carrie, një roman i shkurtër rreth një vajze të shkollës së mesme, cikli menstrual i së cilës krijon pushtet mbinatyror të hakmarrjes dhe terrorit. Ai jepse mësim për kurse si “Living with English” në një shkollë lokale dhe kaloi verën duke larë në lavanderi për të vënë disa para mënjanë. Ai dhe gruaja e tij nuk mund të përballonin një telefon. Carrie fillimisht u shit për 2.500 dollarë, por të drejtat e autorësisë u vlerësuan 400.000 dollarë.

3. Ai ishte aq i dehur në fillim të viteve 80’ saqë nuk kujtohet të ketë shkruar një pjesë të mirë të librave të tij.

King iu dorëzua alkoolit shpejt pas arritjes së suksesit. Varësia e Jack Torrence në Shining është gjysmë autobiografike. Në kujtesën e tij, King thotë se po pinte një rast tallboys çdo natë dhe e ka të pamundur të kujtojë kohën kur shkruante librin Cujo. Familja e tij u përball me të, dhe King mori masa. Që atëherë është esëll.

4. Ai punoi për realizimin e një videoje muzikore me Michael Jackson dhe shkroi një pjesë muzikore me John Cougar Mellancamp.

Stephen King shkruajti skenarin e një videoje muzikore të quajtur Ghost për Michael Jackson dhe bashkëpunoi në realizimin e një pjese muzikore me John Cougar Mellancamp me titull Ghost Brothers of Darkland County për rivalitetin midis dy vëllezërve.

5. Libri i vetëm mbresëlënës i King ka të bëjë me një masakër në shkollë.

Mbreti publikoi romanin Rage në 1977 nën pseudonimin e tij Richard Bachman. Në tregim, një nxënës i shkollës së mesme i vë zjarrin dollapit të tij dhe i mban shokët e klasës të tij peng me armë. Njëmbëdhjetë vjet më vonë, një person që kreu një masakër reale në një shkollë në Kaliforni pretendonte të kishte lexuar disa herë librin Rage.

Për këtë arsye, King është përpjekur ta lergojë librin nga vëmendja. Madje nuk botohet më.

6. King dhe gruaja e tij dhuruan 1.2 milion dollarë për një stadium lokal të baseball, por me një kusht.

Në fillim të viteve 1990, zoti dhe zonja King dhanë mbi 1 milion dollarë për të ndihmuar ndërtimin e stacionit të Mansfeld në Bangor, Maine, por kishte një problem: tabela e stadiumit duhet të ishte mjaft e gjatë dhe e pozicionuar në një mënyrë që familja King ta shihte nga. Me sa duket, Stephen pëlqen të ndjekë rezultatet nga dritarja e zyrës së tij, kur ai nuk mund të ndjekë ndeshjen.

7. King pothuajse vdiq në vitin 1999.

Një shofer i pamatur në një kamion u përplas King në një autostradë me dy korsi në Maine dhe pothuajse e vrau atë. King u rikthye ngadalë, por në një moment mjekët menduan se nuk do të mund të ecte përsëri. Ndonëse ai ishte në dhembje dhe vendosi të tërhiqej nga shkrimi, gjatë periudhës së rimëkëmbjes shkruajti një nga librat më të mirë të karrierës së tij: On Writing: A Memoir of the Craft.

8. King ka një grup rock-u.

Stephen bëhet bashku me shkrimtarët si Amy Tan, Mitch Albom, Dave Barry dhe krijuesi i Simpsons, Matt Gröning në një grup të quajtur “Rock Bottom Remainders”. Ata luajnë shfaqje së bashku ndoshta një herë në vit. Sipas Dave Barry, “Ne bëjmë muzikë, siç shkruan Metallica romane”.

9. Gjëja që e frikëson më shumë është Alzheimer.

Gjëja më e frikshme në botë këto ditë është të vuash nga sëmundje mendore të lidhura me moshën e vjetër, të tilla si demenca dhe sëmundja e Alzheimerit. Ai tha dikur për NPR: “Ky është gogoli poshtë shtratit tim tani. Kam frikë se do të humbas mendjen time. ”

10. Ai tmerrohet nga numri 13.

Në një intervistë për Playboy në fillim të karrierës së tij, King tha: “Kam një gjë në lidhje me numrin 13 në përgjithësi. Kur shkruaj, nuk e ndaloj kurrë punën nëse numri i faqeve është 13 ose një shumëfish i 13-ës. Vazhdoj të shkruaj deri sa të shkoj në një numër të sigurt. “Në të njëjtën intervistë, kur e pyetën nëse kishte frikë nga errësira, ai u përgjigj:” Sigurisht. A nuk kanë të gjithë?”

Burimi: www.all-that-is-interesting.com