Përditë

Të fundit

thumb image

Jeni të Varur nga Telefoni juaj Celular? – Zbulojeni Këtu

Pikkom

Telefonat celularë kanë aftësinë që të nxisin sjellje të rrezikshme dhe varësi tek njeriu. Varësia ndaj telefonit është shumë e ngjashme me atë të bixhozit që ndërhyn fort në jetën e njeriut. Kjo varësi mund të ndikojë fort në produktivitetin e njeriut, funksionet e trurit, balancën mes jetës dhe punës, por edhe në jetën personale. […]

thumb image

Sendet Personale që Mbajnë më Shumë Mikrobe

Pikkom

Në këto kohë të vështira, njerëzit po tregohen të kujdesshëm për larjen e duarve, disinfektimin e tyre, shmangien e kontaktit me të tjerët dhe izolimin në shtëpi. Megjithatë, në përgjithësi anashkalojmë diçka të rëndësishme: portofolin dhe paranë që sido që të jetë mbetet e pisët. Si Kali i Trojës, portofoli e gjen veten gjithnjë në […]

thumb image

Dekafeinato apo me Kafeinë? Cila Kafe Është Më e Mira

Pikkom

Kafeja është një nga produktet më të dashura për njeriun. Ajo arrin të shuajë përgjumjen tek gjithësecili prej nesh dhe të ofrojë një energji të menjëhershme. Për më tepër, kafeja si ajo me kafeinë apo edhe ajo pa kafeinë, është një burim i shkëlqyer antioksidantësh. Për të pasur një tablo më të qartë, lexuesit e […]

thumb image

Blerjet në Dyqane – Si Të Kurseni Më Shumë Para Këtë Vit

Pikkom

Blerjet janë shumë herë më të lira se psikiatri, thotë një prej shprehjeve më argëtuese që lexon në internet, duke theksuar kështu efektin terapeutik të këtij aktiviteti të preferuar prej gjithë botës. Megjithatë, po të lëmë aspektin terapeutik mënjanë, e të merremi vetëm me anën financiare, do të kuptojmë se shumë prej blerjeve që bëjmë […]

thumb image

Si Të Pastroni Depozitën e Ujit që Keni në Shtëpi

Pikkom

Në mungesë të ujit të rrjedhshëm 24 orë, shumë qytetarë përdorin në shtëpitë e tyre ujë që vjen nga depozitat personale. Por depozitat nëse nuk pastrohen shndërrohen në një vend grumbullimi për mikrobe të shumta që kontaminojnë ujin që derdhet aty duke u kthyer kueshtu në faktor rreziku për shëndetin e qytetarëve. Për të shmangur […]

thumb image

Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit

Pikkom

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm dhe të nxehtë në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të kenë një rritje të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore, nga 20°C në 32°C, në zonat e ulëta nga 26°C në 38°C dhe në […]

thumb image

Norvegjia, vendi lider në prodhimin energjisë së rinovueshme

Pikkom

Norvegjia është vendi me përqindjen më të lartë të prodhimit të energjisë së rinovueshme tregojnë të dhënat më të fundit. Studimi i platformës “Utility Bidder” zbulon 20 vendet me energjinë më të pastër dhe ato me ndotje më të lartë. Energjia e pastër apo e rinovueshme prodhohet nga mbetjet, era, dielli dhe uji. 56% e […]

thumb image

Telefoni i parë Android me 20 GB RAM

Pikkom

ZTE edhe zyrtarisht ka prezantuar telefonin e mençur Axon 30 që vjen me kamerë pas ekranit. Ky është telefoni i dytë i mençur nga kompania ZTE, që aktualisht përdor këtë teknologji në kamera. Në fakt, telefonat e mençur të kompanisë ZTE janë pajisjet e vetme në treg që përdorin teknologjinë e kamerave pas ekranit. Axon […]

thumb image

Parashikimi i motit/ Java nis me diell dhe temperatura deri në 38 gradë

Pikkom

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm dhe të nxehtë në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat nuk do të ndryshojnë ku do të variojnë: në zonat malore, nga 16°C në 30°C, në zonat e ulëta nga 23°C në 37°C dhe në zonat bregdetare nga […]

thumb image

7 aftësi që duhet t’i perfeksiononi brenda 1 viti për të qenë sa më shpejt të suksesshëm!

Pikkom

Gjithçka është në mendjen dhe dorën tuaj! Mjafton të vendosni një qëllim dhe ta ndiqni atë. 1. Leximi i shpejtë Leximi i shpejtë është procesi që lidhet me njohjen dhe përthithjen e shpejtë të informacionit, të frazave apo fjalive në të njëjtën kohë. Pra ta “përthithni” faqen e librit menjëherë, duke mos u marrë me […]