Biznes dhe Industri

Të fundit

thumb image

Telefoni i parë Android me 20 GB RAM

Pikkom

ZTE edhe zyrtarisht ka prezantuar telefonin e mençur Axon 30 që vjen me kamerë pas ekranit. Ky është telefoni i dytë i mençur nga kompania ZTE, që aktualisht përdor këtë teknologji në kamera. Në fakt, telefonat e mençur të kompanisë ZTE janë pajisjet e vetme në treg që përdorin teknologjinë e kamerave pas ekranit. Axon […]

thumb image

Të rinjtë dhe sipërmarrja: 4 pyetje për të nisur një biznes

Erjon Uka

Numri i të rinjve që hidhen në botën e biznesit po shtohet gjithnjë e më shumë. Sidomos nëpërmjet të ashtuquajturave “start up”, ka shumë të millennial që idetë e tyre inovatore i implementojnë në realitet. Edhe në Shqipëri në këto vitet e fundit janë shumë biznese të vogla të hapura nga të rinjtë. Disa kanë […]

thumb image

Katër cilësi që duhet t’i ketë çdo i ri që kërkon punë

Pikkom

Të rinjtë nuk janë një grup homogjen. Megjithëse të gjithë duan të kenë lidhje të përhershme me internetin, të kenë një adresë në Snapchat dhe të kenë celularin e fundit, jo të gjithë kanë të njëjtat qëllime dhe aftësi. Ndaj, edhe për të gjetur profesionin e duhur për secilin nuk është fare e thjeshtë. Prandaj, […]

thumb image

Ekonomia në kohët e paqartësisë. Sa i rëndësishëm është edukimi financiar?

Erjon Uka

Viti 2015 shënoi një lajm tronditës për shqiptarët: Sipas raportit të Standard&Poor’s, Shqipëria ishte vendi i parafundit në botë përsa i përket njohurive financiare. Një fakt i tillë tronditi të gjithë opinionin publik, pasi në pretendimet e saj për të qenë një shtet kapitalist që e bazon zhvillimin e tij në mekanizmin e tregut të lirë, […]

thumb image

Historia e suksesshme e themeluesit të Nike

Pikkom

Jo shumë larg nga Portland, në Oregon, në 1,4 kilometra katrorë do të gjeni katedralen e sportit dhe kështjellën e kapitalizmit. Aty ndodhet shtëpia e Nike, kompania më e madhe e prodhimit të këpucëve dhe veshjeve sportive me shitje që arritën në 30 miliardë dollarë vetëm vitin e kaluar. Gjithçka nisi 51 vite më parë, […]

thumb image

Të rinjtë, një potencial i shpërdorur

Erjon Uka

Millenial-ët përbëjnë një potencial të madh, por të çuar dëm. Ka shumë faktorë që i paralizojnë këta të rinj për të qenë pjesë e dinamikave të tregut të punës. Variojnë nga arsimimi, rimëkëmbja e ngadaltë pas krizës globale, burokracitë shtetërore dhe mungesa e politikave frymëzuese. Dhe nëse mendoni se kjo situatë ndodh vetëm në vendet […]

thumb image

5 mënyra të çuditshme për t’u pasuruar

Pikkom

Nëse filloni të punoni mbi një nga alternativat e mëposhtme, me siguri shumë shpejt do të hiqni dorë nga puna juaj aktuale. Të gjithë e dinë tashmë se ekziston një botë e tërë me mundësi për të fituar para nëpërmjet internetit. Por megjithatë, ju vazhdoni të hani Nutella në kolltukun tuaj të rehatshëm ndërkohë që […]

thumb image

Zbuloni si themeluesi i Zara-s u bё njeriu mё i pasur nё botё pёr dy ditё

Pikkom

Shumё nga ju blini te Zara por pa e ditur se diku nё Spanjё ёshtё njё gjysh 80-vjeçar qё ende kujdeset pёr t’ju ofruar atё qё kёrkoni   Amancio Ortega dha dorёheqjen si drejtor ekzekutiv i “Zara” pesё vite mё parё. Por ai nuk hoqi dorё nga puna. Edhe kur rritja e kompanisё e bёri […]

thumb image

Trendi i ri i jetës. Rikthimi i bujshëm i mesjetës…

Pikkom

Jeta në komunitet nuk është arratisje nga tradita, por rikthim në mënyrën si është perceptuar shtëpia për qindra vite. Për pjesën më të madhe të historisë së njerëzimit, njerëzit ishin gjuetarë. Jetonin në kampe duke qenë të varur nga njëri tjetri për sigurimin e ushqimit, kujdesin për foshnjat dhe gjithçka tjetër. Familjet nuk i ndante […]

thumb image

Profesionet e së ardhmes dhe dy aftësitë që ju nevojiten

Pikkom

A mund të bëjë një robot punën tuaj? Shumë prej nesh nuk e parashikuan automatizimin e proçeseve dhe përballja do të jetë e dhimbshme. Përgjigjja është po. Studimi i Forumit Botëror Ekonomik, “E ardhmja e tregut të punës,” parashikon shkurtimin e  pothuajse 5 milion pozicioneve të punës përpara vitit 2020 si pasojë e zëvendësimit me […]