Përditë

Të fundit

thumb image

Si Të Pastroni Depozitën e Ujit që Keni në Shtëpi

Pikkom

Në mungesë të ujit të rrjedhshëm 24 orë, shumë qytetarë përdorin në shtëpitë e tyre ujë që vjen nga depozitat personale. Por depozitat nëse nuk pastrohen shndërrohen në një vend grumbullimi për mikrobe të shumta që kontaminojnë ujin që derdhet aty duke u kthyer kueshtu në faktor rreziku për shëndetin e qytetarëve. Për të shmangur […]

thumb image

Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit

Pikkom

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm dhe të nxehtë në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të kenë një rritje të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore, nga 20°C në 32°C, në zonat e ulëta nga 26°C në 38°C dhe në […]

thumb image

Norvegjia, vendi lider në prodhimin energjisë së rinovueshme

Pikkom

Norvegjia është vendi me përqindjen më të lartë të prodhimit të energjisë së rinovueshme tregojnë të dhënat më të fundit. Studimi i platformës “Utility Bidder” zbulon 20 vendet me energjinë më të pastër dhe ato me ndotje më të lartë. Energjia e pastër apo e rinovueshme prodhohet nga mbetjet, era, dielli dhe uji. 56% e […]

thumb image

Telefoni i parë Android me 20 GB RAM

Pikkom

ZTE edhe zyrtarisht ka prezantuar telefonin e mençur Axon 30 që vjen me kamerë pas ekranit. Ky është telefoni i dytë i mençur nga kompania ZTE, që aktualisht përdor këtë teknologji në kamera. Në fakt, telefonat e mençur të kompanisë ZTE janë pajisjet e vetme në treg që përdorin teknologjinë e kamerave pas ekranit. Axon […]

thumb image

Parashikimi i motit/ Java nis me diell dhe temperatura deri në 38 gradë

Pikkom

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm dhe të nxehtë në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat nuk do të ndryshojnë ku do të variojnë: në zonat malore, nga 16°C në 30°C, në zonat e ulëta nga 23°C në 37°C dhe në zonat bregdetare nga […]

thumb image

7 aftësi që duhet t’i perfeksiononi brenda 1 viti për të qenë sa më shpejt të suksesshëm!

Pikkom

Gjithçka është në mendjen dhe dorën tuaj! Mjafton të vendosni një qëllim dhe ta ndiqni atë. 1. Leximi i shpejtë Leximi i shpejtë është procesi që lidhet me njohjen dhe përthithjen e shpejtë të informacionit, të frazave apo fjalive në të njëjtën kohë. Pra ta “përthithni” faqen e librit menjëherë, duke mos u marrë me […]

thumb image

Përse Duhet T’i Ruhesh Çrregullimit Emocional Stinor?

Pikkom

Fundi i verës dhe i vjeshtës shoqërohet me një ndjenjë trishtimi të thellë dhe melankolie për disa njerëz. Rënia e temperaturave, shkurtimi i ditës, gjethet që bien e të gjitha këto paralajmërojnë ardhjen e stinës së ftohtë dhe me të, edhe të depresionit dimëror ose siç njihet ndryshe çrregullimi emocional stinor. Ky çrregullim mbetet akoma i mistershëm […]

thumb image

Si Të Bindësh Veten Të Hash Më Pak – Mënyrat Praktike

Pikkom

Kur vjen puna tek ushqyerja, vetëkontrolli është një aspekt thelbësor. Njerëzit me vetëkontroll të ulët, kanë tendencën ta teprojnë me ushqyerjen dhe nuk kanë të ngopur. Në këtë mënyrë, sistemi tretës tejmbushet me shumë ushqyes në një periudhë të shkurtër. Kur kjo ndodh, tretja nuk është aspak efikase, sepse stomakut i duhet të shpërbëjë shumë […]

thumb image

7 arsye pse humori është çelësi për të mbajtur të gjallë shkëndijën në marrëdhënien tuaj

Pikkom

Nëse do të mendonit për tiparet që mund të kërkoni në një partner të mundshëm romantik, një “sens i mirë i humorit” ndoshta do të përfundonte lart në listën tuaj. Evolucioni u sigurua që aftësia për t’u përfshirë në një batutë zbavitëse është një nga cilësitë më tërheqëse tek njerëzit. Për të gjithë historinë tonë, […]

thumb image

Krem Kakao – Ëmbëlsi Delikate, Shije Unike

Pikkom

Është një ëmbëlsirë e lehtë, me shije delikate, që të përfshin tërësisht menjëherë sapo e provon. Përgatitet shumë shpejt dhe thjeshtë me pak përbërës por shija e saj do t’ju magjepsë padyshim. Krem kakao është një ëmbëlsirë ideale për t’u konsumuar në çdo kohë të ditës, e sidomos pas vakteve të drekës dhe darkës. AgroWeb.org […]