Përditë

Të fundit

thumb image

Si të Zbusni Sërisht Peshqirët e Përdorur – Mënyra të Thjeshta në Shtëpi

Pikkom

Peshqirët janë pa dyshim një ndër gjërat më të përdorura në shtëpi. Duke qënë se janë vetëm një përdorimësh duhen larë shumë shpesh. Për pasojë do të kenë tendencën të bëhen më të ashpër dhe të thajnë më pak lëkurën tuaj. Për të parandaluar që peshqirët tuaj të forcohen dhe për t’i pasur për një […]

thumb image

Shqiptarët, Pushime Ditore, Gjatë Javës Punë – Pasojat e Covid në Financa

Pikkom

Familjet shqiptare duket se e kanë të vështirë të bëjnë pushime të plota mujore apo më shumë se 10 ditore. “Nëse dikur bënim nga 20 ditë pushime këtë vit 10, maksimumi 15 ditë, po edhe këto me sforco dhe kështu të ndërprera jo të rregullta”, shprehen ata për mediat. Tendenca më e re për pushime […]

thumb image

Nxënësit do të kthehen në shkollë para 13 shtatorit, për mësim plotësues

Pikkom

Nxënësit e sistemit parauniversitar do të rikthehen në shkollë para datës 13 shtator. Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, në një komunikim gjatë konferencës “Kurrikula e Bazuar në Kompetenca dhe Zhvillimi Profesional i Mësuesve në Arsimin Parauniversitar”, bëri të ditur se dy javë para fillimit të vitit të ri shkollor 2021-2022, nxënësit do të zhvillojnë mësim […]

thumb image

Sezoni Veror Rigjallëron Charterat Turistik – Shtohen Linjat Direkte Drejt Tiranës

Pikkom

Në një kohë që sezoni turistik zyrtarisht është çelur në mbarë vendin, Aeroporti Ndërkombëtar Nënë Tereza, vijon të pres turistë të huaj. Destinacionet e reja të fluturimeve  drejt Rinasit sa vijnë e po shtohen, duke shtuar shpresën për një sezon të mbarë veror. Shqipëria është deklaruar si një vend COVID-free nga ana e qeverisë duke […]

thumb image

Një mjek tregon sekretet e tij për të patur energji gjatë gjithë ditës!

Pikkom

Mjeku, Ali Abdaal, në një video në YouTube tregon “pse nuk lodhet kurrë”, duke zbërthyer gjithë këshillat që ai ndjek për të patur gjithnjë energji.  Ndoshta më e rëndësishmja, sipas tij, është fakti që ka ndaluar të marrë telefonin me vete në shtrat dhe në vend të kësaj lexon rreth 20 minuta para se të […]

thumb image

Tre Çajrat E Ftohtë Bimorë Që Duhet Të Pini Në Verë

Pikkom

Freskia dhe hidratimi janë tepër të rëndësishme në ditët e nxehta të verës. Alternativat industriale për freski dhe hidratim janë të mbushura me sheqerna dhe substanca që më shumë bëjnë dëm në organizëm. Këshilla e AgroWeb.org është se, zgjidhja qëndron tek çajrat e ftohtë bimorë, të cilët jo vetëm që e freskojnë organizmin por edhe […]

thumb image

5 sekrete të thjeshta për të bërë çdo ditë t’ju shkojë mbarë

Pikkom

Nuk ka asnjë shkop magjik që bën që dita juaj të shkojë mbarë apo e kundërta. Janë copëza të vogla sjelljesh, zakonesh apo pjesë e rutinës së përditshme që na ndihmojnë të kalojmë një ditë pa shumë stres. Sekreti qëndron tek sjelljet më të thjeshta dhe nëse doni një ditë të mbarë, harrojini sjelljet më […]

thumb image

Poeti i njohur dedikim prekës për mikun e tij: Vëllai im i shtrenjtë, me ikjen tënde ndihem gjysëm

Pikkom

Poeti i njohur Ilirian Zhupa ka reaguar pas ndarjes nga jeta të mikut të tij, poetit dhe kineastit Petrit Ruka. Zhupa ka ndarë një foto të tyre hershme duke shkruar se me ikjen e Rukës tashmë edhe ai ndihet gjysmë. “Miku dhe vëllai im i shtrenjë, Petrit Ruka! Me ikjen tënde, tashmë dhe unë ndjehem gjysëm!”, shkruan […]

thumb image

Fruti Më i Kërkuar Nga Shqipëria Që Sjell Freski

Pikkom

Shqipëria po i fuqizon gjithë një e më shumë pozitat e saj në tregun e huaj, ku dominon me eksportet e prodhimeve bujqësore, drejt vendeve të rajonit dhe BE-së. Eksportet e shalqirit nga fermerët e Lushnjës dhe Fierit, po shënojnë rekord në këto dy javë të para të muajit qershor, duke ndjekur ritmin e treguesve […]

thumb image

Windows 11, Microsoft synon të duket më shumë si Apple

Pikkom

Fotografitë e sistemit operativ Windows 11 të Microsoft kanë rrjedhur në internet përpara një pritjeje të pritshme të 24 qershorit – dhe Apple duhet të përgëzohet. Ndërsa ndryshimet duken kryesisht kozmetike, ato përfshijnë një meny të re Start, ekranin kryesor dhe zërin fillestar. kspertët thonë se ndryshimet synojnë t’i japin sistemit një pamje më moderne […]