Përditë

Të fundit

thumb image

Disa ‘sekrete’ si të karikoni sa më shpejt celularin tuaj

Pikkom

Telefonat inteligjentë e kanë bërë jetën tonë shumë më efikase, por me gjithë të mirat që na sjellin smartphone-t, t’i kemi të karikuar për një ditë të gjatë jashtë shtëpisë, është problem më vete. 5.13 miliardë njerëz llogaritet të karikojnë telefonat e tyre vetëm sot. Po sikur të kishte ndonjë mënyrë për ta bërë aktivitetin […]

thumb image

iPhone 13 vs iPhone 11: Telefonat inteligjent krahasohen njëri me tjetrin

Pikkom

Nëse zotëroni një iPhone 11, iPhone 13 mund të mbërrijë në kohën e duhur që ju ta azhurnoni. iPhone i ri 13 pritet të vijë këtë vjeshtë. Përveç një dizajni pak më ndryshe, ky telefon inteligjent pritet të vjen me disa performanca më të mira krahasuar me iPhonet e mëparshëm. Apple, megjithatë, thuhet se po […]

thumb image

Australi: Shqetësime për përhapjen e variantit Delta

Pikkom

Kryeministrja e shtetit më të populluar të Australisë tha të mërkurën se brenda natës ishin regjistruar 22 raste të reja me koronavirus, por shtoi se frika për një rritje të madhe të infeksioneve nuk ishte materializuar. Lajmi vjen mes shqetësimeve për vaksinën AstraZeneca dhe izolimeve të reja për shkak të variantit Delta. Kryeministrja e Nju […]

thumb image

Një orë më shumë liri/ Hyjnë në fuqi masat e reja antiCOVID

Pikkom

Sot me 1 korrik hyn në fuqi ora e re policore, e cila shtyhet deri në orën 24:00. Qytetarët do të kenë mundësi që të lëvizin deri në orën 24:00 dhe po deri në të njëjtën orë do të lejohen edhe aktivitetet e bareve e restoranteve. Orari për muzikën nuk do të ndryshojë, që do të […]

thumb image

Pandemia goditi turizmin/ Parashikohen 4 trilionë dollarë humbje në këtë sektor

Pikkom

Humbjet ekonomike janë duke u rritur në shtetet në zhvillim, për shkak të mungesës së vaksinave kundër Covid 19. Dëmet në turizmin ndërkombëtar, për shkak të pandemisë, mund të shkaktojnë humbje të më shumë se 4 trilionë dollarëve në bruto-produktin e brendshëm, në nivel global për vitet 2020 dhe 2021, është thënë në një raport […]

thumb image

Si Të Pastroni Depozitën e Ujit që Keni në Shtëpi

Pikkom

Në mungesë të ujit të rrjedhshëm 24 orë, shumë qytetarë përdorin në shtëpitë e tyre ujë që vjen nga depozitat personale. Por depozitat nëse nuk pastrohen shndërrohen në një vend grumbullimi për mikrobe të shumta që kontaminojnë ujin që derdhet aty duke u kthyer kueshtu në faktor rreziku për shëndetin e qytetarëve. Për të shmangur […]

thumb image

Çokollata Rozë, Eliksiri i Lumturisë

Pikkom

Çokollata është konsideruar gjithnjë një eliksir lumturie sepse një kafshatë e vetme qetëson çdo shpirt të trazuar. Njerëzit janë aq të apasionuar pas çokollatës sa nga farat e kakos kanë arritur të krijojnë kryevepra të ndryshme të ëmbëlsisë e cila rrit energjinë, dëshirat dhe gjallëron jetën. Çokollata prodhohet nga farat e pemës së kakaos të […]

thumb image

Shkencëtarët Zbulojnë Shenja të Aktivitetit Gjeologjik në Venus

Pikkom

Ekzistojnë prova që disa pjesë të sipërfaqes së Venusit lëvizin ngjashëm me atë të Tokës. “Kemi identifikuar një model të panjohur më parë të deformimit tektonik në Venus, një model që drejtohet nga lëvizja e brendshme ashtu si në Tokë”, tha Paul Byrne, një profesor nga Universiteti Shtetëror i Karolinës së Veriut, sipas transmetuesit britanik […]

thumb image

Si Ta Bëni Frigoriferin Xixë – Këshilla Krejt Natyrale Pastrimi

Pikkom

Frigoriferi është një nga pajisjet më të rëndësishme por edhe më të ndotura elektroshtëpiake. Ai ruan perimet dhe frutat, por nga ana tjetër mund të transformohet shumë lehtë në strehën më të madhe të baktereve dhe mikroorganizmave. Solucione Pastrimi Krejt Natyrale  AgroWeb.org ju rekomandon mënyra natyrale për pastrimin dhe disinfektimin e frigoriferit. Për pastrimin e […]

thumb image

Si të Eliminoni Stresin – Çfarë Sëmundjesh i Shkakton Trupit Dhe Si Ta Trajtoni

Pikkom

Stresi përkeqëson cilësinë e jetës dhe nëse vazhdon gjatë, mund të nxisë sëmundje si hipertensioni, ulçera apo dhimbje kornike të kokës. Në ditët e sotme çdo gjë lëviz me një dinamikë më të shpejtë dhe kjo shkakton që energjia jonë të shterohet me ritme edhe më të shpejta. Sa më shumë kritikë të jemi me […]