Teknologji

Të fundit

thumb image

Si Të Kurseni Energjinë Elektrike – Disa Këshilla Praktike

Pikkom

Kursimi i energjisë tingëllon e vështirë, ndonëse është me të vërtetë një mision i arritshëm. Këtë e pohojnë ekspertët e AgroWeb.org sipas të cilëve, me disa hapa të thjeshtë, njeriu jo vetëm mund të pakësojë gjurmën e tij individuale të karbonit në atmosferë, por edhe të paguajë më pak në faturën e fund-muajit. Mos e […]

thumb image

Mënyra e Duhur Për Dezinfektimin e Telefonit Celular

Pikkom

Njerëzit, dashje pa dashje, janë të varur ndaj telefonit celular. Atë e mbajmë gjithnjë në duar, ua japim të tjerëve dhe  e lëmë në sipërfaqe nga më të ndoturat. Pastrimi dhe disinfektimi i tij është i domosdoshëm në këtë periudhë pandemie por jo vetëm. Sa herë që ne prekim telefonin celular, me gishtat tanë transferojmë […]

thumb image

11 materiale që dizenjuesit duhet t’i shohin

Pikkom

Andrew Dent, zëvendës president i librarisë dhe materialeve kërkimore në Material ConneXion, është fiks si një somelier. Duke qenë në krye të librarisë më të madhe të materialeve në botë, është i detyruar të dëgjojë kërkesat e klientëve të tij, të cilët qëllojnë të jenë Armani, Chrysler, Calvin Klein, Hermann Miller, Disney, Nike, Toyota dhe […]

thumb image

Risitë teknologjike që priten në 2017

Pikkom

Tashmë është një traditë që çdo vit, risitë teknologjike prezantohen në CES – Consumer Technology Association. Kishte shumë risi, por shumë prej tyre, as që i kemi menduar ndonjëherë. Ja ku po ju prezantojmë me disa nga promovimet në CES 2017. Televizorë që zhduken Televizorët kanë gjithmonë një numër të madh shitjesh në CES dhe […]

thumb image

Bëjeni jetën më të lehtë me këto 6 pajisje

Pikkom

Ky do të jetë një vit fantastik për pajisjet elektronike. Inteligjenca artificiale nëpërmjet zërit, karikimi përmes wireless-it dhe mbajtja e shënimeve në mënyrë dixhitale janë vetëm pak nga risitë që do të vijnë. Por më shumë se gjithçka, përfitimi kryesor i këtij viti është se jeta do të na bëhet pak më e lehtë. Nuk […]

thumb image

Fjalëkalimet më të famshme të vitit 2016 vazhdojnë të jenë po aq të dobët sa më parë

Pikkom

Janë zbuluar fjalëkalimet më të famshme të vitit 2016 dhe si gjithmonë lista tregon sa të shkujdesur janë përdoruesit e internetit ndaj sigurisë online. Si vitin e kaluar dhe atë para tij, fjalëkalimi ‘123456’ kryeson listën sipas raportimit të manaxherit Keeper Security, i gjendur në 17% të rasteve nga 10 milion fjalëkalime të shqyrtuara, të […]

thumb image

Ka ardhur koha të hidhni PC-në tuaj të vjetër? Ja si të ruani materialet

Pikkom

Shumë kompjutera të vjetër qendrojnë në një cep të harruar të shtëpisë vetëm sepse përtojmë të marrim të gjitha materialet e ruajtura për ta shitur më pas ose për ta ricikluar. Por detyra në fakt është më e thjeshtë nga sa mendonit. Ja si ta përgatisni PC-në ose laptopin tuaj të vjetër për t’u larguar […]

thumb image

iPhone mbush 10 vjeç: Çfarë duhet të presim tjetër?

Pikkom

Ky aparat nuk ka ardhur në fund të udhëtimit të tij. Në vitet pasardhëse do të ketë edhe mjaft funksione të tjera. Ai do të jetë qendra e ekzistencës sonë dixhitale. Ja se si: Ekzaktësisht 10 vite më parë u prezantua iPhone i parë nga Steve Jobs. Ishte akoma një telefon, por me shumë funksione […]

thumb image

Instagram po e kthen shëndetin mendor në prioritet

Pikkom

Përafërsisht, një në pesë të rritur në Shtetet e Bashkuara përjeton çrregullime të shëndetit mendor çdo vit. E megjithatë, diskutimi mbi çrregullimet e shëndetit mendor përbën tabu, duke e bërë të vështirë të flitet hapur për të. Fatmirësisht, gjithnjë e më shumë platforma mediatike sociale po thyejnë akujt duke e kthyer shëndetin mendor në një […]

thumb image

11 nga produktet e dizenjuara më mirë të vitit 2016

Pikkom

Të dizenjuara për të shkëlqyer, këto produkte nuk janë thjesht të bukura, por gjithashtu i shërbejnë qëllimit për të cilin janë krijuar më së miri. Në vijim gjeni 11 produkte, të cilat karakterizohen nga pamjet dhe funksionalitetet më të dobishme. Hammerhead One E krijuar për t’u montuar në timonin e biçikletës, pajisja Hammerhead One e […]