Përqark

Të fundit

thumb image

Të Panjohurat e Frutave të Thata – Çfarë Duhet të Dini

Pikkom

Frutat e thata janë shumë të njohura për një mori arsyesh. Konsumi i tyre ndikon jo vetëm për një shëndet më të mirë, por ofron shumë minerale esenciale, vitamina dhe fibra që ju nevojiten çdo ditë. Frutat e thata nuk prishen shpejt dhe janë një ushqim ideal për t’u pasur gjithmonë me vete. Por duhet […]

thumb image

Mënyra e Duhur e Shtrimit të Tryezës Për Çdo Rast

Pikkom

Shtrimi i tryezës së ngrënies për vete apo për ndonjë rast të veçantë nxjerr në pah jo vetëm aftësitë organizative të amvisave, por edhe shijen e hollë. Truket e shtrimit të tryezës për çdo rast do të mund t’i mësoni duke lexuar më poshtë në këtë artikull.  Shtrimi Bazë i Tryezës Sipas rregullit bazë të […]

thumb image

Psikologjia e Aromave – Si e Ndikojnë Trurin, Kujtesën dhe Emocionet

Pikkom

Aromat e ndryshme mund të përcjellin informacione shumë të rëndësishme në tru, duke patur ndikim jo vetëm tek humori, por edhe kujtesa, sjellja dhe emocionet. Sa herë që hidhni pak parfum mbi lëkurë apo ndjeni aroma të këndëshme në rruge, edhe ndonjë kujtim i njohur zë vend në mendje. Çdo gjë që duhet të dini […]

thumb image

Jo të Gjithë Pijet Alkolike Janë të Dëmshme – Birra Një Vlerë për Organizmin

Pikkom

A e dinit se birra ka vlera të panumërta në shëndet? Kështu pretendojnë shkencëtarët sipas të cilëve birra ul rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve kardiovaskulare, rrit dendësinë e kockave. Gjitashtu parandalon shfaqjen e sklerozës apo sëmundjeve koronare, ndihmon sistemin tretës, parandalon plakjen, trajton diabetin, gurët në tëmth, gurët në veshka, osteoporozën dhe tensionin e lartë. […]

thumb image

Çfarë Qëndron Pas Logos Bio dhe Organike

Pikkom

Bujqësia organike shpesh konsiderohet si mënyra më e mirë për të ushqyer konsumatorët pa shkatërruar mjedisin. Thënë thjesht, kjo bujqësi qëndron në harmoni me natyrën, i sjell konsumatorit ushqim të freskët, të shijshëm dhe të shëndetshëm. Parimi bazë është që natyra duhet të bëjë atë që e bën më së miri. Bujqësia organike funksionon në […]

thumb image

Muzeu Etnografik i Kukësit: Udhëtim në Historinë, Natyrën dhe Kulturën

Pikkom

Kukësi, i vendosur në pjesën verilindore të vendit, është qyteti simbol i mikpritjes shqiptare. Pozicioni gjeografik dhe bukuritë natyrore, e kanë kthyer atë në një ndër destinacionet turistike më të preferuara. Sidoqoftë, mbrapa nuk mbetet edhe historia, kultura dhe tradita e pasur. Për të vizituar zonën, me vlerë dhe interesate do të ishte Muzeu Etnografik […]

thumb image

Ushqimet që Ndikojnë tek Plakja e Trurit – Cilat Duhet të Shmangni

Pikkom

Tashmë dihet që ushqimi është një ndër faktorët kyç të zhvillimit të trupit dhe organizmit të shëndetëshëm. Një dietë e shëndetëshme e ndikon organimin më shumë nga sa mund të mendoni. Si për trupin, kjo vlen pa dyshim edhe për shëndetin e mirë të trurit dhe ruajtjen e tij nga një sërë sëmundjesh shumë serioze. […]

thumb image

Ndikimi i Vitaminës D Në Organizëm Dhe Problemet Që Sjell Mungesa e Saj

Pikkom

Vitamina D është thelbësore për shëndetin e megjithatë shumë njerëz nuk e kuptojnë rëndësinë e saj. Ekspertët thonë se në një pikë të jetës, njerëzit përballen me rënien e niveleve të vitaminës D, ndonëse nuk e kuptojnë një gjë të tillë. Nivelet e ulëta të vitaminës D manifestohen me një sërë simptomash siç janë: energjia […]

thumb image

Çfarë i Bën Depresioni Organizmit – Mësoni Shkaqet Dhe Pasojat

Pikkom

Shpesh njerëzit e perceptojnë depresionin si një çrregullim emocional që ndikon vetëm tek humori dhe tek mendja. Kjo është pjesërisht e vërtetë, sepse depresioni ka një ndikim të fortë edhe tek shëndeti i organizmit. Ekspertët më në zë të kësaj fushe, të cilëve u referohet AgroWeb.org, shpjegojnë se depresioni përmban shumë aspekte fizike të dëmshme […]

thumb image

A është sheqeri varësia më e dëmshme pas duhanit?

Pikkom

Tridhjetë vite më parë, ishim të verbër ndaj rreziqeve të duhanit. Tani është varësia jonë ndaj sheqerit dhe ushqimit të përpunuar që do të shokojë gjeneratat e ardhshme. Kur isha në shkollë të lartë, kërkoja një vend të qetë për të jetuar. Universiteti im ishte në Long Island, 80 km në lindje të Nju Jorkut, […]