Përqark

Të fundit

thumb image

Trendi i kostumeve të gjera po merr jetë

Pikkom

A po vjen fundi i kostumeve të ngjitura pas trupit? Historia e veshjeve të meshkujve është shumë e njohur: Në vitet ’80 dhe ’90, veshjet në zyrë ishin më sportive dhe si pasojë kostumet ishin më të gjera. Por, në fillimin e viteve 2000, dizenjuesit e Dior si Hedi Slimane dhe Thom Browne na treguan […]

thumb image

5 mënyra për të luftuar ajrin e ndotur

Pikkom

Ndotja e ajrit përbën një rrezik serioz për shëndetin në shumë kryeqytete europiane, por zgjidhjet specifike janë mëse të mundura. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, ndotja e ajrit ka qenë shkaktarja e 3 milion vdekjeve përgjatë globit në vitin 2016. Në të njejtën linjë është edhe Agjensia Europiane e Mjedisit e cila konfirmon se ndotja […]

thumb image

11 dhurata perfekte për ata që i duan udhëtimet

Pikkom

Shumë nga ne kanë të paktën një person në jetën e tyre që i adhuron udhëtimet. Për këtë udhëtues, librat e rëndë ose kartat e anëtarësimit në restorante të ndryshme nuk janë zgjedhjet e duhura. Por, mos u dekurajoni sepse ju sjellim listën perfekte të dhuratave. Karikues Portabël; 3600 ALL Fluturimet e gjata mund të […]

thumb image

Ja si të bëni gjumin më të mirë të jetës tuaj

Pikkom

Kafeja dhe gjumi: sëbashku më në fund. Kafeja, me sa duket është një eliksir i përgatitur në kuzhinën e parajsës. Dhe gjumi është një dhuratë nga krijuesi. Pavarësisht se të dyja janë jetësore dhe magjike, nuk shkojnë bashkë. Apo po? Kafeina përmirëson nivelin e energjive dhe vigjilencës, arsye këto për të mos konsumuar kafe pranë […]

thumb image

Tashmë mund të detektohen 17 sëmundje nëpërmjet nuhatjes

Pikkom

Gjatë dekadës së fundit, studiuesi Hossam Haick ka punuar mbi një pajisje të quajtur “hunda elektronike.” Qëllimi i tij kishte pritshmëri të larta: Kërkonte të shpikte një pajisje mjekësore që mund të detektonte kancerin në etapat më të hershme nëpërmjet frymës së pacientit. Një studim i sapo publikuar në revistën Nanoshoqëria Kimike Amerikane sugjeron që […]

thumb image

5 gabime të mëngjesit që ju prishin ditën

Pikkom

Nuk e keni filluar akoma punën, por ndjeni që në fillim se do të jetë një ditë e zymtë, pa dëshirë dhe me shumë kokëçarje. Sa nga këto gabime bëni në mëngjes? Lexoni më poshtë se si zakonet e këqija të mëngjesit ju ndikojnë pjesën tjetër të ditës dhe mundohuni t’i zbatoni këto këshilla. Zgjoheni […]

thumb image

A mundet banja me ujë të ftohtë të ndikojë në shëndetin e flokëve, lëkurës dhe metabolizmit?

Pikkom

Banjat e ftohta thuhet se përmirësojnë shëndetin, madje ndihmojnë në gjallërimin e pamjes. Por cilat janë realisht përfitimet? Doktorët thonë fjalën e tyre! Uji i ftohtë i bën mirë trupit, por a ia vlejnë drithërimat? Nga të gjitha trendet e bukurisë deri tani, këtij i takon trofeu: kërkimet për banjat e ftohta përbëjnë 75% të […]

thumb image

Destinacionet europiane për të mos u humbur sipas secilës dekadë të jetës

Pikkom

Me kaq shumë shtete (44 për të qenë më të saktë) dhe kultura, Europa ka të gjitha mundësitë të kthehet në një burim jetëgjatë shëtitjesh për shumë udhëtarë. Pra, ku duhet të dhëtoni dhe kur do të ishte koha më e përkryer? Të gjithë destinacionet e kontinentit janë tërheqëse për çdo moshë, por për t’ju […]

thumb image

9 dhembje që lidhen me gjendjet emocionale

Pikkom

Një nga gjërat, që praktikat mjekësore perëndimore kanë injoruar, është lidhja mes trupit dhe mendjes, shpirtit, apo emocioneve. Qeniet njerëzore përjetojnë ndërthurje të gjendjeve fizike me ato emocionale, por shumë prej nesh nuk ju kushtojnë vëmendje. Filloni rrugëtimin tuaj drejt shëndetit holistik, duke kërkuar për këto shenja. Dhembjet e kokës Dhembjet e kokës mund të […]

thumb image

12 njerëz që vërtetojnë fuqinë transformuese të Makeup

Pikkom

Tea Flego e transformoi gjyshen e saj në një qenie rrezëllitëse. Artistja e makeup-it Chrisspy, e ktheu veten në personazhin Dory nga filmi i animuar Finding Dory. Artistja e makeup, Shalom Nchom përdori makeup-in për t’u vetëshëruar emocionalisht dhe fizikisht nga disa djegje fatale të fëmijërisë.  Pesë vjeçari Dylan, u shndërrua në Drake nga artistja […]