Përqark

Të fundit

thumb image

Çaji i Lumturisë: Historia e një Ruseje në Shqipëri

Agroweb

Kjo e sotmja është një ditë plot diell këtu në Vienë. Jam ulur në një lokal mjaft të rehatshëm në Lagjen e Muzeve të kryeqytetit Austriak dhe po shijoj çajin tim të preferuar Matcha, ndërkohë që po shkruaj këto rreshta. Unë kam hequr dorë nga kafeja pak më shumë se një vit më parë, si […]

thumb image

Nga Shqipëria në Slloveni – Parajsa mbi Tokë

Agroweb

Shtegu i Bardhë. Shtegu i Kaltër. Shtegu i Gjelbër. Si në një plan arratisjeje. Nga ato arratisjet e bukura që të lenë mahnitshëm pa frymë. Nga Shqipëria për në Slloveni. Një rrugëtim i bardhë si majat e larta me dëborë, i kaltër si ujët e kristaltë të Detit Adriatik, i gjelbër si një qilim smeraldi […]

thumb image

Të heqësh dorë nga kafeina – Çfarë i ndodh trupit tënd

Agroweb

Kur vjen puna tek kafeja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që nuk e imagjinojnë jetën pa kafe, ata që nuk e pinë kurrë kafenë dhe ata që duan të heqin dorë prej saj, por nuk e marrin guximin. Po ti ku e gjen veten? Cilitdo grup t’i […]

thumb image

Medikamentet dhe Ushqimet Që Nuk Duhen Kombinuar Asnjëherë

Agroweb

Bananet, perimet e gjelbërta, qitroja dhe qumështi janë disa prej ushqimeve më të shëndetshme të dietës sonë, përveç në rastet kur marrim ilaçe. Këshillat mjekësore më të përsëritura janë që ilaçet nuk duhen përzier me alkol ose kafe, por së fundmi këshillohet që njerëzit që pijnë ilaçe të mos konsumojnë edhe disa nga produktet e […]

thumb image

Vaji i farave të shalqinit për një lëkurë fantastike

Agroweb

Vaji i farave të shalqinit është përdorur tradicionalisht në kozmetikë. Është një vaj plot vlera që përthithet nga farat e këtij fruti të jashtëzakonshëm. Metoda e huazuar nga Afrika Perëndimore ka sjellë në jetë një vaj esencial të lehtë që e ushqen lëkurën në mënyrë fantastike. Këtë vaj esencial e gjejmë në shumë produkte bukurie. […]

thumb image

Zgjidhjet natyrale kundër pickimit të mushkonjave

Agroweb

Stina e verës sapo ka nisur. Më në fund! Tani mund t’i gëzohemi plazhit, shëtitjeve në natyrë, festave me miq, cicërimave të zogjve, nxirjes së bukur të lëkurës dhe akulloreve. Për fat të keq, edhe stina e verës ka një element që ua prish lezetin të gjitha këtyre aktiviteteve të mësipërme. Bëhet fjalë për mushkonjat. […]

thumb image

Birra shqiptare deh rajonin

Agroweb

Birra nuk është shpikur ndonjëherë. Deri më sot nuk kemi dëgjuar për ndonjë Thomas Edison apo Isac Newton të birrës. Si u shpik, kush e shpiku sot e kësaj dite mbetet enigmë. Por ajo që nuk është enigmë, por fakt është se paraardhësit tanë Ilirët e donin shumë këtë pije këtu e 5000 vjet më […]

thumb image

Sekretet e Ruajtjes së Erëzave në Shtëpi

Agroweb

Sa herë që shkojmë të bëjmë pazarin, produkti i vetëm që blejmë në sasi shumë herë më të mëdha nga sa mund të konsumojmë janë erëzat. Aroma, por dhe fakti që i mbushim mendjen vetes se do të na hyjnë në punë, bën që të kemi borzilok e majdanoz në shtëpi sa për të gjithë […]

thumb image

Kujdes! Lexo shenjat e shisheve plastike

Agroweb

Njerëzit në mbarë botën, sikundër dhe këtu në Shqipëri, i ripërdorin shishet plastike për të ruajtur vajin, qumështin ose mjaltin, i lënë në makina ku hyn nxehtësia dhe pastaj i përdorin ato përsëri. Riciklimi në përgjithësi konsiderohet të jetë një praktikë e mirë për ata që kujdesen për të ardhmen, por jo kur është fjala […]

thumb image

Turizmi i aventurës – Shqipëria fton guximtarët

Agroweb

Në ekspozimin e vetes dhe shfaqjen e saj në “sytë e regjur” të të tjerëve, Shqipëria “ka marrë me qejf” këtë sezon, turizmin e aventurës. Normalisht, dikush mund të thotë që të jetosh në Shqipëri është aventurë më vete. Por me afrimin e stinës së verës, zërat shpotitës dhe rrudhjet e ballit, ia lënë vendin […]