Përqark

Të fundit

thumb image

Destinacionet europiane për të mos u humbur sipas secilës dekadë të jetës

Pikkom

Me kaq shumë shtete (44 për të qenë më të saktë) dhe kultura, Europa ka të gjitha mundësitë të kthehet në një burim jetëgjatë shëtitjesh për shumë udhëtarë. Pra, ku duhet të dhëtoni dhe kur do të ishte koha më e përkryer? Të gjithë destinacionet e kontinentit janë tërheqëse për çdo moshë, por për t’ju […]

thumb image

9 dhembje që lidhen me gjendjet emocionale

Pikkom

Një nga gjërat, që praktikat mjekësore perëndimore kanë injoruar, është lidhja mes trupit dhe mendjes, shpirtit, apo emocioneve. Qeniet njerëzore përjetojnë ndërthurje të gjendjeve fizike me ato emocionale, por shumë prej nesh nuk ju kushtojnë vëmendje. Filloni rrugëtimin tuaj drejt shëndetit holistik, duke kërkuar për këto shenja. Dhembjet e kokës Dhembjet e kokës mund të […]

thumb image

12 njerëz që vërtetojnë fuqinë transformuese të Makeup

Pikkom

Tea Flego e transformoi gjyshen e saj në një qenie rrezëllitëse. Artistja e makeup-it Chrisspy, e ktheu veten në personazhin Dory nga filmi i animuar Finding Dory. Artistja e makeup, Shalom Nchom përdori makeup-in për t’u vetëshëruar emocionalisht dhe fizikisht nga disa djegje fatale të fëmijërisë.  Pesë vjeçari Dylan, u shndërrua në Drake nga artistja […]

thumb image

Truri juaj ka një buton fshirës: Mësoni si ta përdorni

Pikkom

Një shprehje e vjetër në fushën e neurologjisë thotë: neuronet që ngacmohen, lidhen. Kjo do të thotë, që sa më shumë neuro-qarqe të bashkëveprojnë, aq më të forta bëhen këto lidhje. Për këtë arsye, sipas një shprehje tjetër, praktika përmirëson gjithçka. Sa më shumë të praktikoni pianon, ose të flisni një gjuhë të huaj, aq […]

thumb image

Si t’ia hidhni ftohjes brenda 24 orëve

Pikkom

Mos lejoni që të ftohtët dhe gripi t’ju mundin- ndiqni këtë udhëzues të aprovuar nga doktorët që me tështimën e parë. Kur filloni të ndjeni simptomat e para të të ftohtit ose gripit, gjithçka mendoni të bëni është të mbuloni kokën me jorgan dhe të luteni për ndonjë mrekulli. Por, pasiviteti deri në shërim mund […]

thumb image

5 ngjyrat më të bukura për të lyer muret e dhomës së gjumit

Pikkom

Kur zgjedhim ngjyrat për të lyer shtëpinë, pse të mos frymëzohemi nga arti? Në fund të fundit është hapësira më personale, kështu që lejoni ngjyrat tuaja të preferuara t’ju udhëheqin drejt zgjedhjes së duhur. Megjithatë, është një ide e mirë të keni parasysh këshillat e dobishme. Mundësitë janë të shumta, madje mund të kombinoni dhe […]

thumb image

Pse duhet të rimendoheni mbi përdorimin e tharëseve të shpejta të duarve

Pikkom

Ndodh gjithmonë kështu. Pasi mbaroni punë në tualet, lani duart dhe më pas i thani me tharësin e shpejtë. Në episodin e sotëm të “Gjërat që mendonit se po i bënit në mënyrë korrekte si të rritur që jeni,” do ju flasim për faktin që po i thërrisni vetë bakteret drejt jush. Një studim i […]

thumb image

5 arsye mjekёsore qё shpjegojnё lodhjen tuaj edhe pas njё gjumi tё mirё

Pikkom

Ёshtё gjithmonё e vёshtirё tё arrini objektivat tuaja kur jeni i lodhur. Shumё prej nesh nuk i plotёsojnё orёt e nevojshmё tё gjumit. Sipas statistikave, njё nё tre amerikane nuk fle siç duhet. Por studiuesit kanё gjetur edhe shkaqe tё tjera pёr lodhjen tuaj pёrveç mungesёs sё gjumit. Mё poshtё janё 5 prej tyre: Po […]

thumb image

11 blerje që do ta ndryshonin tërësisht garderobën tuaj

Pikkom

2017, si po të ecin punët? Ashtu siç po e shtyn internetin të shkruajë për dieta me shumë mundësi po mendon si t’i ndihmosh garderobat të përshtaten me tendencat më të fundit pa shpenzuar shumë. Besojmë se gjatë festave të fundvitit jeni shpenzuar shumë me ushqimet dhe dhuratat për të dashurit. Mos u shqetësoni, ne […]

thumb image

Cilat mund të jenë shkaqet e depresionit të fundvitit?

Pikkom

Nёse humori juaj ka rёnё pёrtokё, mund tё ketё shumё arsye tё tjera pёrveç mungesёs sё rrezeve tё diellit. Jeni tё sigurt qё e ka fajin koha? Kur moti ftohet dhe muzgu vjen mё shpejt, ёshtё shumё e lehtё tё fajёsosh kohёn pёr kёtё gjendje ku ju ka kapluar mёrzia. Por, me shumё mundёsi ka […]