Përqark

Të fundit

thumb image

10 Ushqimet më të dëmshme që po konsumoni në drekë

Pikkom

Ka shumë ushqime që na vijnë unanimisht në mendje kur bëhet fjalë për drekën. Megjithatë, shumë nga këto ushqime nuk janë të shëndetshme për ne. Për më tepër shumë nga këto ushqime nuk e kryejnë funksionin që duhet si për vakt dreke që konsumohen, që është të sigurojnë energjitë e nevojshme për të përballuar ditën. […]

thumb image

A mundet të ndihmojë konsumimi i kafes në humbjen në peshë?

Pikkom

A mundet të ndihmojë konsumimi i kafes në humbjen në peshë? Kemi menduar në lidhje me këtë pyetje dhe kemi vendosur t’u drejtohemi mendimeve të ekspertëve për t’i dhënë një përgjigjje. Lajmi i mirë është që mund të jetë e mundur. Dhe kur themi lajm i mirë kemi parasysh dashurinë tonë për një filxhan gëzimi […]

thumb image

Mësim mbi historinë e bukurisë: Inglot, nga një kompani farmaceutike në një gjigand të makiazhit

Pikkom

Me shumë nuanca të përziera, të përputhshme dhe me më shumë dyqane ndërkombëtare në krahasim me markat që kanë dyfishin kohës së operimit në treg, Inglot Cosmetics është një nga kompanitë më të suksesshme të kozmetikës në botë. Natyrisht, Inglot është nndër të preferuarit edhe në Shqipëri. Dhe historia që qëndron pas saj, nga fillimet […]

thumb image

Çfarë i ndodh organizmit kur filloni të konsumoni 2 vezë në ditë

Pikkom

Vetitë e vezëve janë vënë vazhdimisht në dyshim. Njerëzit kanëfolur kaq shumë për këtë produkt i cili tani është provuar të jetë unik në përbërjen e tij në mënyra të ndryshme. Kemi përmbledhur rezultatet e studimeve të fundit mbi dobitë shëndetësore të vezëve të pulave. Na del që 2-3 vezë është doza optimale ditore. Truri […]

thumb image

5 ndikimet befasuese të akullores në shëndet

Pikkom

Nuk ka më mirë se një lugë freskuese akulloreje krokante ose prej luleshtrydhesh shumë të kuqe në një ditë të nxehtë vere, por nëse jeni shumë të vetëdijshëm në lidhje me shëndetin, mund të konsumoni akullore pavarësisht stinës. Po nëse ju themi që nuk është aspak e dëmshme për shëndetin? Në fakt, nëse konsumohet në […]

thumb image

14 këshilla që udhëtimet t’ju kushtojnë më pak para dhe stres

Pikkom

Të udhëtuarit mund të jetë i ndërlikuar por jo detyrimisht gjithnjë. Nëse udhëtoni një herë në vit apo një herë në muaj, ka disa gjëra që duhet t’i keni parasysh. Duke filluar me planifikimin e udhëtimit, te të mbajturit të rrobave pa rrudhosur apo gjetja e destinacionit nëpërmjet navigatorit, ka një sërë këshillash dhe mënyrash […]

thumb image

Sinjalet e trupit kur e teproni me sheqerin

Agroweb

Sheqeri është i shijshëm, por nëse e konsumoni në sasi të mëdha, jeni duke dëmtuar rëndë shëndetin tuaj. Ndoshta, pasi të lexoni këtë artikull nuk do ta shihni sheqerin me të njëjtin sy si më parë. Trupi i njeriut nuk resht së dërguari alarme dhe thirrje për ndihmë, sidomos kur bëhet fjalë për konsumin e […]

thumb image

Ku përfundon masa dhjamore e trupit kur humbim peshë

Pikkom

Të humburit të peshës është një çështje me rëndësi. Është diçka të cilën synojmë ta realizojmë shpejt, thjeshtë dhe në mënyrë të shëndetshme. Por a ju ka shkuar ndonjëherë nëpër mend se ku përfundon masa dhjamore kur humbim peshë? Në fund të fundit nuk mund thjesht të zhduket. Masa dhjamore nuk kthehet në muskuj, siç […]

thumb image

Si u bë fruti Mango, emri i një kompanie veshjesh me prestigj

Pikkom

Mango është një kompani e prodhimit të veshjeve, dyqanet e së cilës tashmë gjenden në shumë shtete të botës. Kompania prodhon kryesisht veshje, aksesorë, këpucë dhe çanta për femra, por që nga viti 2008 gjenden dyqane Mango që shesin veshje për meshkuj.     Mango u themelua në vitin 1984, nga dy vëllezër turq, Isak […]

thumb image

Fuqia e 10 ushqimeve proteinike

Pikkom

Për shqiptarët vakti i mirë zakonisht ka vetëm një pjatë: Mish. Dhe me kaq i kemi thënë të gjitha, por me ritmet frenetike të jetës, rritjen e obezitetit dhe të përgjegjësisë se duhet të ushqehemi shëndetshëm ju duhet të konsideroni një rrugë tjetër, atë pa mish. Po është e mundur dhe shumë e shëndetshme madje. […]