Përqark

Të fundit

thumb image

11 pjata tradicionale Krishtlindjesh nga e gjithë bota

Pikkom

E keni pyetur veten si i festojnë popujt e tjerë festat e fundvitit? Po në lidhje me gatimet tradicionale të vigjiljes së Krishtlindjeve? Nga Guatemala në Gjermani, kemi përmbledhur për ju disa pjata tradicionale nga e gjithë bota. Ndoshta, këtë vit do të kuriozoheni të provoni diçka të re. Stollen (Gjermani) Versioni i shijshëm i […]

thumb image

Si të pastroni fytyrën: Rituali i mëngjesit dhe pasdites

Pikkom

Ritualet e bukurisë marrin më shumë kohë se sa mund të imagjinojmë nga rutina e përditshme. Zakonisht, rrëmbehemi nga rutinat tona dhe harrojmë të hedhim një vështrim nga afër, për të kuptuar nëse po e bëjmë gjithçka në mënyrën e duhur. Pastrimi i fytyrës është pjesë e rëndësishme e rutinës, e cila meriton shumë vëmendje […]

thumb image

9 arsye pse ju shfaqen akne krejt papritur

Pikkom

Ndonjëherë, pavarësisht qëllimeve më të mira dhe përdorimit të formulave dhe përzierjeve nga më të ndryshmet, duket sikur nuk po i bëjmë dot ballë shpërthimeve të lëkurës. Por, përpara se të hiqni dorë nga kujdesi për lëkurën tuaj të pashpresë, në vijim do të gjeni këshillat më të dobishme nga një ekspert i kujdesit për […]

thumb image

Manikyri xhel: A e dinit lidhjen e llampave UV me kancerin e lekurës?

Pikkom

Është e qartë që të shpenzuarit të orëve të tëra nën diellin e fortë veror shkakton kancer në lëkurëm, veçanërisht nëse nuk keni marrë masa mbrojëse për veten tuaj. Ndoshta, kur jeni rrugës për në sallonin e bukurisë, nuk ju shkon mendja te kanceri i lëkurës dhe ndërkohë nxitoni për të kapur takimin e thonjve […]

thumb image

10 këshilla për të mundur pagjumësinë

Pikkom

Nuk di të ketë më keq se të shtrihesh në krevat për të fjetur dhe të përfundosh zgjuar me orë të tëra në përpjekje për t’u qetësuar. Humbja e durimit i përkeqëson gjërat, prandaj është e rëndësishme të dini çfarë mund të bëni përpara se të shtriheni për të fjetur përveç se të numëroni pafundësisht […]

thumb image

Përjetoni tendencën më të fundit: Flokë sukulentë

Pikkom

Mbledhja e bimëve sukulente është shndërruar në një aktivitet për të shtyrë kohën. Aftësia për të mbijetuar në ambjente dhe kohë të vështira, e bën të lehtë kujdesin ndaj tyre, sidomos për ata që nuk zotërojnë aftësi shumë të mira kopshtarie. Pra, mund të shijoni proçesin e rritjes së tyre pa u shqetësuar se mund […]

thumb image

19 pajisje shtëpiake, për të cilat nuk e dinit që kishin një datë skadence

Pikkom

Nuk ndodh të harrojmë ndonjëherë të kontrollojmë etiketën e kutisë së qumështit për datën e skadencës dhe jemi të informuar në lidhje me jetëgjatësinë e produkteve të bukurisë. Fatkeqësisht, nuk i kushtojmë rëndësi produkteve shtëpiake, të cilat na kanë shoqëruar më gjatë se ç’duhet. Hidhini një sy këtyre produkteve!   Burimi: www.brightside.me

thumb image

Ja çfarë po i bën trurit stili juaj i jetës

Pikkom

Frika është mjeshtrja e motivimit. Kërkoni të lini duhanin? Imagjinoni pak si duken nga brenda mushkritë tuaja. Kërkoni të studioni më tepër? Imagjinoni çfarë punësh do të jeni të detyruar të bëni në të ardhmen. Kërkoni të shkoni rregullisht në palestër? Thjesht lexoni një artikull apo një studim të fundit që flet për pasojat e […]

thumb image

Një vështrim nga afër mbi gjenetikën

Pikkom

Nëse hulumtohen gjenet e një personi të zakonshëm mund të gjenden rreth 54 mutacione, të cilat duket sikur mund të sëmurin apo edhe vrasin bartësin e tyre. Por, nuk ndodh kështu. Sonia Vallabh shpresonte që D178N të mos ishte një mutacion i tillë. Në vitin 2010, Vallabh dëshmoi vdekjen e nënës së saj nga një […]

thumb image

12 trende të flokëve për pranverë

Pikkom

Duke filluar me të shkurtrat Pixie e duke përfunduar me shkallëzimet e gjata të viteve 60’, në vijim do të gjeni modelet e flokëve të çdo gjatësie, më të kërkuarat e këtij sezoni. 1.Pixie e gjatë Diku mes një Pixie të gjatë dhe një Bobi të shkurtër qendron gjatësia deri në mollëz. Rrumbullakosja dhe reduktimi […]