Përqark

Të fundit

thumb image

Vaji i farave të shalqinit për një lëkurë fantastike

Agroweb

Vaji i farave të shalqinit është përdorur tradicionalisht në kozmetikë. Është një vaj plot vlera që përthithet nga farat e këtij fruti të jashtëzakonshëm. Metoda e huazuar nga Afrika Perëndimore ka sjellë në jetë një vaj esencial të lehtë që e ushqen lëkurën në mënyrë fantastike. Këtë vaj esencial e gjejmë në shumë produkte bukurie. […]

thumb image

Zgjidhjet natyrale kundër pickimit të mushkonjave

Agroweb

Stina e verës sapo ka nisur. Më në fund! Tani mund t’i gëzohemi plazhit, shëtitjeve në natyrë, festave me miq, cicërimave të zogjve, nxirjes së bukur të lëkurës dhe akulloreve. Për fat të keq, edhe stina e verës ka një element që ua prish lezetin të gjitha këtyre aktiviteteve të mësipërme. Bëhet fjalë për mushkonjat. […]

thumb image

Birra shqiptare deh rajonin

Agroweb

Birra nuk është shpikur ndonjëherë. Deri më sot nuk kemi dëgjuar për ndonjë Thomas Edison apo Isac Newton të birrës. Si u shpik, kush e shpiku sot e kësaj dite mbetet enigmë. Por ajo që nuk është enigmë, por fakt është se paraardhësit tanë Ilirët e donin shumë këtë pije këtu e 5000 vjet më […]

thumb image

Sekretet e Ruajtjes së Erëzave në Shtëpi

Agroweb

Sa herë që shkojmë të bëjmë pazarin, produkti i vetëm që blejmë në sasi shumë herë më të mëdha nga sa mund të konsumojmë janë erëzat. Aroma, por dhe fakti që i mbushim mendjen vetes se do të na hyjnë në punë, bën që të kemi borzilok e majdanoz në shtëpi sa për të gjithë […]

thumb image

Kujdes! Lexo shenjat e shisheve plastike

Agroweb

Njerëzit në mbarë botën, sikundër dhe këtu në Shqipëri, i ripërdorin shishet plastike për të ruajtur vajin, qumështin ose mjaltin, i lënë në makina ku hyn nxehtësia dhe pastaj i përdorin ato përsëri. Riciklimi në përgjithësi konsiderohet të jetë një praktikë e mirë për ata që kujdesen për të ardhmen, por jo kur është fjala […]

thumb image

Turizmi i aventurës – Shqipëria fton guximtarët

Agroweb

Në ekspozimin e vetes dhe shfaqjen e saj në “sytë e regjur” të të tjerëve, Shqipëria “ka marrë me qejf” këtë sezon, turizmin e aventurës. Normalisht, dikush mund të thotë që të jetosh në Shqipëri është aventurë më vete. Por me afrimin e stinës së verës, zërat shpotitës dhe rrudhjet e ballit, ia lënë vendin […]

thumb image

Garderoba e moralshme

Pikkom

Nëse zgjedh apo jo të veshësh lëkurë, zakonisht varet nga qendrimi i gjithsecilit kundrejt ngrënies së mishit, qofshin këto vegan, vegjetarian apo mishngrënës. Problemi i dakordësisë me praktikat e industrisë së përpunimit të mishit është i ndërgjegjes. Përgjatë këtij shkrimi synojmë të japim disa fakte në lidhje me një fushë, që në mënyrë të vazhdueshme […]

thumb image

8 trajtime të dëmshme për lëkurën

Pikkom

Vetëm sepse disa trajtime bukurie kanë përbërje natyrale, kjo nuk do të thotë që nuk bartin rrisqe. Përkundrazi shpesh herë mund të shkaktojnë reagime të llojit iiritues apo alergjik që shoqërohen me dëme serioze në lëkurë. Shumë priren të kërkojnë këshilla bukurie në internet, të bindur që fjalëkalimi i rrjetit është trajtimet natyrale gjithmonë funksionon […]

thumb image

17 mëngjese unike nga e gjithë bota

Pikkom

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm, pavarësisht se mund të duket dhe të shijojë ndryshe në varësi të vendit ku ndodheni. E ndërsa në Shqipëri nuk është e çuditshme të hani për mëngjes gjithçka që keni dëshirë, në Tailandë preferojnë të konsumojnë edhe mishin e peshkut, gicit apo gatime me oriz. Të gjitha gatimet që […]