Përqark

Të fundit

thumb image

6 Ushqime që shkaktojnë inflamacion dhe me të cilat duhet të bëni kujdes

Pikkom

Së fundmi ka shumë artikuj me qëllim ndërgjegjësues në lidhje me inflamacionin, dhe me të drejtë. Sëmundjet e zemrës, kanceri, alzaimeri dhe aknet janë thjesht disa nga pasojat e mundshme të inflamaciont të lartë të organizmit. Sipas Nicholas Perricone, dermatololog dhe ekspert i ushqimit, trupat tanë varen nga inflamacioni për të luftuar plagët apo infeksionet. Por, kur […]

thumb image

7 vende që asnjë introvert nuk duhet t’i humbasë

Pikkom

Pa turma? Pa problem. Udhëtarët introvertë nuk duan të ketë truma të mëdha të pranishme, hostele plot apo festa deri në agim në udhëtimet e tyre. Ideja e tyre për një udhëtim të balancuar mund të duhet më shumë si kohë e kaluar vetëm në një rrugicë malore apo si eksplorim kulture me duar në […]

thumb image

Produktet e Natyrës Që Sjellin Ritëm Dinamik

Agroweb

Efekti anësor i kafeve të tepërta dhe i kafeinës në veçanti është zhveshja e organizmit tuaj nga lëndët ushqyese shumë të çmuara. Kjo sjell dehidratimin e trupit dhe varësi nga kafeina, e cila të merr dhe të jep energji sipas cikleve të saj. Kafeja ka të mirat e saj, por ka edhe ulje – ngritje […]

thumb image

Tre Çajra Unikë nga Malet Shqiptare

Agroweb

Janë thesare të maleve të Shqipërisë. Shije dhe vlera unike që rigjenerojnë trupin dhe vitalizojnë organizmin. Janë tre çajra unikë që Shqipëria ka fatin t’i ketë. AgroWeb.org do t’ju njohë sot me çajin më të shijshëm dhe mirëbërës, një kombinim i çajit të malit, rigonit të kuq dhe sherebelës. Do të flasim për vlerat fantastike […]

thumb image

Si u bë bariu turk pronari miliarder i LC Waikiki

Pikkom

LC Waikiki po sjell modele që u bëjnë thirrje si laikëve ashtu edhe atyre besimtarë të vendeve si Lindja e Mesme, Afrika dhe Azia.   Në një dyqan LC Waikiki pranë një autostrade në qendër të Stambollit, turma të tëra klientësh studiojnë raftet, vëzhgojnë manekinët dhe provojnë fustane të gjatë për mbrëmje, pantallona dhe veshje të tjera. […]

thumb image

Si e ndryshon meditimi mendjen dhe trupin

Pikkom

Dobitë e meditimit mindfulness, shumë popullor së fundmi, janë shumë: stres i reduktuar, mirëqenie e përmirësuar dhe mendje e freskët. Por bazat eksperimentale për të mbështetur këto pretendime janë pak. Mbështetësit e praktikës janë mbështetur në pak shembuj të subjekteve aspak përfaqësuese, si murgjit budistë të cilët harxhojnë orë të tëra duke medituar çdo ditë […]

thumb image

Fuqia Kurative e Nenexhikut të Egër

Agroweb

Nenexhiku i egër është një nga erëzat më të preferuarat të stinës, jo vetëm për vlerat mjekësore, por edhe për shijen dhe aromën që përcjell. Gjethet e nenexhikut të egër janë përdorur që në lashtësi dhe aroma e tyre gjithnjë ka simbolizuar mikpritjen në shumë kultura. Kërkimet shkencore të kohëve moderne vazhdojnë të provojnë atë […]

thumb image

Pse shkëputja nga teknologjia do t’ju shpëtojë jetën

Pikkom

Pasi lexoi pafundësisht në lidhje me ndikimin negativ që ka varësia ndaj teknologjisë në jetën tonë, Kate Unsworth themeloi Vinaya, një organizatë që përfshin neurologë, psikologë dhe filozofë që kryejnë eksperimente për të përcaktuar se si po transformohemi nga teknologjia moderne. Vitin e shkuar ajo dërgoi rreth 35 CEO në Marok dhe i shkëputi nga […]

thumb image

Dieta pa gluten për ata që nuk vuajnë nga sëmundje celiake apo intoleranca

Pikkom

Për pjesën më të madhe tonën, gluteni vlen si sinonim i karbohidrateve. Ky perceptim nuk është plotësisht i gabuar pasi gluteni është një proteinë që gjendet te drithërat apo te majaja. Për shumë njerëz, dietat pa gluten janë shumë të vështira për t’u kapërdirë, por janë efektive për të shmangur konsumin e brumërave, kësisoj edhe […]

thumb image

5 zakone të përditshmërisë së moshuarve që duken gjithnjë të rinj

Pikkom

Duke ndjekur këto pesë zakone të thjeshta, është e thjeshtë të ngadalësohet plakja madje edhe të përmbyset si proçes. “Të gjithë fëmijët, përveç njërit që e njohim shumë mirë, rriten. E dinë që do të rriten madje dhe Wendy dinte një mënyrë. Një ditë, kur ajo ishte dy vjeç, po luante në kopsht dhe këputi […]