Shëndet

Të fundit

thumb image

Bllokimi i veshit nga noti/ Pse ndodh dhe çfarë duhet të bëni

Pikkom

Një nga problemet më të përhapura gjatë stinës së verës është infeksioni dhe bllokimi i veshit që prek jo vetëm fëmijët, por edhe të rriturit. Infeksioni shfaqet brenda kanalit të veshit kur ka çarje të shtresës mbrojtëse që përbëhet nga dylli. Një gjë e tillë lehtëson futjen e baktereve, mykut apo viruseve nën lëkurë. Noti […]

thumb image

Kremi Kundër Diellit – Cilët Janë Përbërësit e Dëmshmëm Dhe Çfarë Duhet të Keni Kujdes

Pikkom

Ekspozimi i tepërt dhe i pambrojtur ndaj diellit është një nga faktorët kryesorë të plakjes së parakohshme dhe dëmtimeve të forta të lëkurës. Aplikimi i solucioneve të duhura kundër diellit është hapi i duhur për të mbrojtur lëkurën. Megjithatë, një proces i tillë kërkon kujdes, sepse gabimet në aplikimin e këtij sistemi mbrojtës mund të […]

thumb image

Pse Dietologët Këshillojnë Të Konsumoni Më Shumë Sardele?

Pikkom

Ky peshk në dukje i vogël, përmban disa përfitime të mëdha shëndetësore, duke rivalizuar edhe peshqit e tjerë si për shembull salmoni. AgroWeb.org ju njeh më poshtë me arsyet se pse ky peshk është kaq i mirë për shëndetin dhe rekomandohet kaq shumë nga dietologët. Janë një burim i shkëlqyeshëm i Omega-3 Sardelet janë një […]

thumb image

A Jeni Më Të Ndjeshëm Ndaj Alkoolit Me Kalimin E Moshës?

Pikkom

Procesi bazë me të cilin alkooli përthithet në organizëm nuk ndryshon me kalimin e viteve. Por pas moshës 50-55 vjeçare, disa faktorë mund të ndryshojnë mënyrën se si përpunohet alkooli në trup. Këtë fakt e kanë verifikuar ekspertët amerikanë të shëndetit publik në bazë të studimeve të fundit të konsultuara nga AgroWeb.org. Si përthithet alkooli nga […]

thumb image

Ushqimet Më të Pasura me Kolagjen për Rininë e Lëkurës dhe Organizmit

Pikkom

Siç dihet ushqimet dhe dieta luajnë një rol shumë të rëndësishëm si brenda ashtu edhe jashtë trupit. Rinia e përjetshme mund të nxitet edhe me anë të ushqimeve të mira dhe të shëndetshme. Kolagjeni është proteina kryesore që rregullon strukturën e lëkurës duke e mbajtur atë gjithnjë të shëndetshme. Kjo proteinë ndahet në disa tipe […]

thumb image

Qumësht Apo Lëng Portokalli, Cili Të Duhet Në Mëngjes

Pikkom

Nëse ju pëlqen ta nisni ditën me lëngje se sa me ushqim, gjasat janë që të jeni të dyzuar mes lëngut të portokallit dhe qumështit. Në përgjumje e sipër ndoshta nuk mund të përcaktoni cila është alternative më e shëndetshme, ndaj AgroWeb.org ka këshillat që ju nevojiten. Lëngu i portokallit Avantazhet Një gotë me lëng […]

thumb image

Si Ndikon Vapa Tek Veprimi i Ilaçeve të Tensionit të Gjakut

Pikkom

Njerëzit që marrin medikamente për tensionin e lartë të gjakut rrezikohen më shumë nga vapa se të tjerët. Ky rrezik është më i lartë në verë për dy arsye: Medikamentet për tensionin e lartë të gjakut nxisin nxjerrjen nga trupi të lëngjeve. Vapa bën të njëjtën gjë dhe dehidratimi është i pashmangshëm. Ekspertët thonë se […]

thumb image

Dobësimi i Adele ka vetëm një sekret

Pikkom

Që kur u shfaq në festën e ditëlindjes së Drake goxha më e dobët nga ç’e kishim njohur, gjithë bota u fiksua pas transformimit të Adele. Këngëtarja është dobësuar shumë, thuajse 30 kg më pak, dhe një ndryshim i tillë i jashtëzakonshëm na bëri kuriozë për mënyrën. Trajnerja e Adele, Camila Goodis që specializohet në […]

thumb image

Puçrrat në këto vende në fytyrë, tregojnë shqetësimet që keni

Pikkom

Nëse puçrrat dhe aknet ju paraqiten vetëm në fytyrë, zakonisht nuk nënkupton ndonjë problem të madh përveç atij estetik. Megjithatë, nëse fillojnë të paraqiten në pjesë të tjera të trupit, mund të jetë tregues i problemeve shëndetësore. Krijimi i akneve dhe puçrrave në fytyrë dhe në trup më së shpeshti vjen si pasojë e higjienës […]

thumb image

Të Dobësohesh Duke Ngrënë – Si të Ndryshoni Lehtë Ushqimin?

Pikkom

Si të dobësoheni? Është një pyetje që mund t’ja bëni shpesh vetes, madje edhe të merrni masa për ta arritur këtë. Këtu flasim për dietat strikte, ushtrimet, medikamentet apo mënyra të tjera që stimulojnë të ngrënin e pakët dhe rënien nga pesha. E megjithatë të gjithë këto mënyra mund të ndodhë që të mos funksionojnë. […]