Shëndet

Të fundit

thumb image

Presioni nuk ka pse të kthehet në stres. Ja teknikat që duhet të ndiqni!

Pikkom

Kur isha 20 vjeç u diagnostifikova me kancer në stomak. Doktorët më operuan dhe shpresuan për më të mirë. U riktheva në Japoni, aty ku punoja dhe u përpoqa të harroj gjithçka. Tumori u rikthye një vit më pas, por kësaj here në mëlçi. Pas një kërkimi të gjatë, mjekët gjetën një mënyrë për ta […]

thumb image

Kujdes me kombinimin e ushqimeve – 7 Parimet kryesore

Agroweb

Para pak kohësh, dola për drekë me një mikun tim, ekspert ushqimesh. Pikë së pari, më lejoni t’ju them që ngrënia e një vakti me një ekspert të tillë është një praktikë e komplikuar, duke nisur nga përzgjedhja e restorantit dhe menusë e më tej. Së dyti, pasi kanë kaluar 10 minuta duke vështruar menunë, […]

thumb image

Çfarë Fshihet Pas Logos ‘Pa Gluten’

Agroweb

Keni dëgjuar ndonjëherë për glutenin? Mbase keni parë disa produkte me markën ‘pa gluten’ ndërkohë që në botë po flitet gjithnjë e më shumë për sasinë e glutenit që duhet konsumuar dhe për idenë se një dietë pa gluten mbase është kura e çdo sëmundjeje. Në tregje gjen plot produkte pa gluten. Shumë prej nesh […]

thumb image

Gjithçka Mbi Super Vlerat e Lëngut të Karrotave

Agroweb

Të jetuarit shëndetshëm është një stil shumë dimensional që padyshim përfshin edhe pirjen e lëngut të karrotës. Ky lëng është i pasur me beta karoten që i jep organizmit vitaminën A, vitaminat e kompleksit B, vitaminën E dhe shumë minerale të tjera. Dhe nëse zgjidhni karrotat e freskëta të kultivuara në Shqipëri, atëherë do të […]

thumb image

Fshati apo Fabrike – Kjo është Çështja

Agroweb

Tregojnë një histori sipas të cilës, Dante Alighieri teksa vëzhgonte ndërtimet e Duomos, katedrales në Firence, dikush e pyeti: ‘Cili është ushqimi më i mirë në botë?’. ‘Veza, u përgjigj poeti. Një vit më vonë, të dy u takuan sërish dhe i panjohuri e pyeti me humor: ‘Me çfarë?’. ‘Me kripë’, u përgjigj Dante, i […]

thumb image

5 zakone të shëndetshme që duhet t’i bëni tuajat çdo mbrëmje

Pikkom

Mbrëmje. Më në fund dita e punës ka mbaruar dhe jeni totalisht të lirë. Tundimi ështe që ta kaloni kohën e lirë të rehatuar përpara ekranit të televizorit. Gjithsesi, nëse krijoni një rutinë të shëndetshme për zakonet e mbrëmjes do të keni më shumë përfitime, si nga ana psikologjike ashtu edhe ajo fizike. Ndoshta ka […]

thumb image

Studiuesit kanë zbuluar qytetërimin me zemrat më të shëndetshme në botë

Pikkom

Kërkuesit kanë identifikuar që popullsia indigjene e Bolivisë, Tsimane është pikërisht ajo e njerëzve me zemrën më të shëndetshme në botë. Siç edhe pritej, të ushqyerit dhe ushtruarit besohet se janë arsyet për shëndetin e pabesueshëm të zemrave të kësaj popullate, aq më tepër për ata që kanë njëfarë moshe. Çfarë është edhe më surprizuese […]

thumb image

A duhet ta konsumojmë këtë ujë mirëbërës ngjyrë rozë?

Pikkom

Deri tani e kemi parë ujin e trëndafilave si një trajtues të mirë të lëkurës. Pavarësisht aromës hipnotizuese kur aplikohet në lëkurë, uji i trëndafilave ka një mori dobish për lëkurën dhe shkëlqimin e saj. Hidraton, shërben si antisepktik dhe lufton çarjet e lëkurës si pasojë e plakjes apo ekspozimit në diell. Por, së fundmi […]

thumb image

Mos blini më hudhra. Ja si t’i rrisni në shtëpi!

Pikkom

Shtimi i hudhrave në gatim është mënyra më e mirë për t’i dhënë ushqimit tuaj shije të përkryer pa shtuar kalori. Hudhra ka shumë vlera ushqyese si për shembull nivele të larta magnezi, vitaminë B6 dhe vitaminë C. Gjithashtu, hudhra mund të përdoret si ilaç natyral kundër shumë sëmundjeve. Nëse doni ta përdorni më shumë […]

thumb image

Cilat janë ushqimet që duhen blerë patjetër organike?

Pikkom

Asnjë nuk do të donte të konsumonte pesticidet e rrezikshme së bashku me frutat apo perimet. Por fatkeqësisht, shumë prej produkteve që ne blejmë rreth e përqark janë rritur nëpërmjet trajtimeve me këta elementë të rrezikshëm, që për më tepër janë shkaktarë të çrregullimeve dhe sëmundjeve të ndryshme. Shumë prej këtyre elementëve mbeten në duart […]