Shëndet

Të fundit

thumb image

Ja si të bëni gjumin më të mirë të jetës tuaj

Pikkom

Kafeja dhe gjumi: sëbashku më në fund. Kafeja, me sa duket është një eliksir i përgatitur në kuzhinën e parajsës. Dhe gjumi është një dhuratë nga krijuesi. Pavarësisht se të dyja janë jetësore dhe magjike, nuk shkojnë bashkë. Apo po? Kafeina përmirëson nivelin e energjive dhe vigjilencës, arsye këto për të mos konsumuar kafe pranë […]

thumb image

Tashmë mund të detektohen 17 sëmundje nëpërmjet nuhatjes

Pikkom

Gjatë dekadës së fundit, studiuesi Hossam Haick ka punuar mbi një pajisje të quajtur “hunda elektronike.” Qëllimi i tij kishte pritshmëri të larta: Kërkonte të shpikte një pajisje mjekësore që mund të detektonte kancerin në etapat më të hershme nëpërmjet frymës së pacientit. Një studim i sapo publikuar në revistën Nanoshoqëria Kimike Amerikane sugjeron që […]

thumb image

5 gabime të mëngjesit që ju prishin ditën

Pikkom

Nuk e keni filluar akoma punën, por ndjeni që në fillim se do të jetë një ditë e zymtë, pa dëshirë dhe me shumë kokëçarje. Sa nga këto gabime bëni në mëngjes? Lexoni më poshtë se si zakonet e këqija të mëngjesit ju ndikojnë pjesën tjetër të ditës dhe mundohuni t’i zbatoni këto këshilla. Zgjoheni […]

thumb image

A mundet banja me ujë të ftohtë të ndikojë në shëndetin e flokëve, lëkurës dhe metabolizmit?

Pikkom

Banjat e ftohta thuhet se përmirësojnë shëndetin, madje ndihmojnë në gjallërimin e pamjes. Por cilat janë realisht përfitimet? Doktorët thonë fjalën e tyre! Uji i ftohtë i bën mirë trupit, por a ia vlejnë drithërimat? Nga të gjitha trendet e bukurisë deri tani, këtij i takon trofeu: kërkimet për banjat e ftohta përbëjnë 75% të […]

thumb image

9 dhembje që lidhen me gjendjet emocionale

Pikkom

Një nga gjërat, që praktikat mjekësore perëndimore kanë injoruar, është lidhja mes trupit dhe mendjes, shpirtit, apo emocioneve. Qeniet njerëzore përjetojnë ndërthurje të gjendjeve fizike me ato emocionale, por shumë prej nesh nuk ju kushtojnë vëmendje. Filloni rrugëtimin tuaj drejt shëndetit holistik, duke kërkuar për këto shenja. Dhembjet e kokës Dhembjet e kokës mund të […]

thumb image

Truri juaj ka një buton fshirës: Mësoni si ta përdorni

Pikkom

Një shprehje e vjetër në fushën e neurologjisë thotë: neuronet që ngacmohen, lidhen. Kjo do të thotë, që sa më shumë neuro-qarqe të bashkëveprojnë, aq më të forta bëhen këto lidhje. Për këtë arsye, sipas një shprehje tjetër, praktika përmirëson gjithçka. Sa më shumë të praktikoni pianon, ose të flisni një gjuhë të huaj, aq […]

thumb image

Si t’ia hidhni ftohjes brenda 24 orëve

Pikkom

Mos lejoni që të ftohtët dhe gripi t’ju mundin- ndiqni këtë udhëzues të aprovuar nga doktorët që me tështimën e parë. Kur filloni të ndjeni simptomat e para të të ftohtit ose gripit, gjithçka mendoni të bëni është të mbuloni kokën me jorgan dhe të luteni për ndonjë mrekulli. Por, pasiviteti deri në shërim mund […]

thumb image

Pse duhet të rimendoheni mbi përdorimin e tharëseve të shpejta të duarve

Pikkom

Ndodh gjithmonë kështu. Pasi mbaroni punë në tualet, lani duart dhe më pas i thani me tharësin e shpejtë. Në episodin e sotëm të “Gjërat që mendonit se po i bënit në mënyrë korrekte si të rritur që jeni,” do ju flasim për faktin që po i thërrisni vetë bakteret drejt jush. Një studim i […]

thumb image

5 arsye mjekёsore qё shpjegojnё lodhjen tuaj edhe pas njё gjumi tё mirё

Pikkom

Ёshtё gjithmonё e vёshtirё tё arrini objektivat tuaja kur jeni i lodhur. Shumё prej nesh nuk i plotёsojnё orёt e nevojshmё tё gjumit. Sipas statistikave, njё nё tre amerikane nuk fle siç duhet. Por studiuesit kanё gjetur edhe shkaqe tё tjera pёr lodhjen tuaj pёrveç mungesёs sё gjumit. Mё poshtё janё 5 prej tyre: Po […]

thumb image

Cilat mund të jenë shkaqet e depresionit të fundvitit?

Pikkom

Nёse humori juaj ka rёnё pёrtokё, mund tё ketё shumё arsye tё tjera pёrveç mungesёs sё rrezeve tё diellit. Jeni tё sigurt qё e ka fajin koha? Kur moti ftohet dhe muzgu vjen mё shpejt, ёshtё shumё e lehtё tё fajёsosh kohёn pёr kёtё gjendje ku ju ka kapluar mёrzia. Por, me shumё mundёsi ka […]