Shëndet

Të fundit

thumb image

20 mënyra për të mundur dëshpërimin e muajve të ftohtë

Pikkom

Le ta pranojmë: I ftohti dhe nuancat gri përfaqësojnë sfida domethënëse për të gjithë ne. Por, koha jashtë nuk është e vetmja arsye pse ndiheni në këtë mënyrë. Për këtë arsye, në vijim do të gjeni disa zakone të përditshme që na shqetësojnë sapo fillon të prishet koha. Të qenurit proaktivë përpara këtij sezoni mund […]

thumb image

Coca Cola për Krishtlindje: Zbuloni efektet pozitive në shëndet

Pikkom

Përveç paralajmërimeve të zakonshme në lidhje me dëmet që shkakton konsumimi i Coca-Cola, kjo e fundit shoqërohet edhe me vlerat shëndetësore të pamohueshme. Ndonjëherë, nuk ka më mirë se një gotë Coca-Cola, e shoqëruar me një fetë limon dhe kuba akulli. Megjithatë, nuk është gjithnjë e lehtë të shmangen dijenitë në lidhje me sasinë e […]

thumb image

11 pjata tradicionale Krishtlindjesh nga e gjithë bota

Pikkom

E keni pyetur veten si i festojnë popujt e tjerë festat e fundvitit? Po në lidhje me gatimet tradicionale të vigjiljes së Krishtlindjeve? Nga Guatemala në Gjermani, kemi përmbledhur për ju disa pjata tradicionale nga e gjithë bota. Ndoshta, këtë vit do të kuriozoheni të provoni diçka të re. Stollen (Gjermani) Versioni i shijshëm i […]

thumb image

10 këshilla për të mundur pagjumësinë

Pikkom

Nuk di të ketë më keq se të shtrihesh në krevat për të fjetur dhe të përfundosh zgjuar me orë të tëra në përpjekje për t’u qetësuar. Humbja e durimit i përkeqëson gjërat, prandaj është e rëndësishme të dini çfarë mund të bëni përpara se të shtriheni për të fjetur përveç se të numëroni pafundësisht […]

thumb image

19 pajisje shtëpiake, për të cilat nuk e dinit që kishin një datë skadence

Pikkom

Nuk ndodh të harrojmë ndonjëherë të kontrollojmë etiketën e kutisë së qumështit për datën e skadencës dhe jemi të informuar në lidhje me jetëgjatësinë e produkteve të bukurisë. Fatkeqësisht, nuk i kushtojmë rëndësi produkteve shtëpiake, të cilat na kanë shoqëruar më gjatë se ç’duhet. Hidhini një sy këtyre produkteve!   Burimi: www.brightside.me

thumb image

Ja çfarë po i bën trurit stili juaj i jetës

Pikkom

Frika është mjeshtrja e motivimit. Kërkoni të lini duhanin? Imagjinoni pak si duken nga brenda mushkritë tuaja. Kërkoni të studioni më tepër? Imagjinoni çfarë punësh do të jeni të detyruar të bëni në të ardhmen. Kërkoni të shkoni rregullisht në palestër? Thjesht lexoni një artikull apo një studim të fundit që flet për pasojat e […]

thumb image

Një vështrim nga afër mbi gjenetikën

Pikkom

Nëse hulumtohen gjenet e një personi të zakonshëm mund të gjenden rreth 54 mutacione, të cilat duket sikur mund të sëmurin apo edhe vrasin bartësin e tyre. Por, nuk ndodh kështu. Sonia Vallabh shpresonte që D178N të mos ishte një mutacion i tillë. Në vitin 2010, Vallabh dëshmoi vdekjen e nënës së saj nga një […]

thumb image

Ky zakon në të ushqyer shpjegon arsyen e shtimit në peshë

Pikkom

Një studim zbuloi lidhjen mes zakoneve në të ushqyer dhe shëndetit (ose shtimit në peshë). Nuk ka lidhje me çfarë hani, por kur hani, sipas kërkimit të publikuar në Punimet e Shoqërisë së Ushqyerjes. Studimi zbuloi që njerëzit, të cilët ushqehen në mënyrë të çrregullt, peshojnë më shumë dhe kanë indekse të përmasave shumë herë […]

thumb image

Kërkuesit mund të kenë zbuluar efektet e karuselit në shëndet

Pikkom

Një forum i Reddit, i postuar në Mars të vitit 2016, i titulluar “Pacientë të Reddit me gurë në veshka: sa e dhimbshme ishte eksperienca juaj?”, liston përgjigjen e mëposhtme si atë më popullore: “Është si të pastrosh kanalin e urinës me tel me gjemba.” E tmerrshme. Por, The Atlantic ka postuar një raport të […]

thumb image

Ëmbëlsirat më të mira nga 24 vende të ndryshme të botës

Pikkom

Një vakt nuk mund të jetë i plotë pa një ëmbëlsirë. E ndërkohë që ky fakt është i vërtetë në gjithë botën, ëmbëlsirat variojnë nga një shtet në tjetrin. Disa ëmbëlsira janë të lehta, me bazë frutash, ndërsa disa të tjera janë të rënda dhe të veshura me çokollatë. Nga mochi e Japonisë te byrekët […]