Shëndet

Të fundit

thumb image

Birra shqiptare deh rajonin

Agroweb

Birra nuk është shpikur ndonjëherë. Deri më sot nuk kemi dëgjuar për ndonjë Thomas Edison apo Isac Newton të birrës. Si u shpik, kush e shpiku sot e kësaj dite mbetet enigmë. Por ajo që nuk është enigmë, por fakt është se paraardhësit tanë Ilirët e donin shumë këtë pije këtu e 5000 vjet më […]

thumb image

Sekretet e Ruajtjes së Erëzave në Shtëpi

Agroweb

Sa herë që shkojmë të bëjmë pazarin, produkti i vetëm që blejmë në sasi shumë herë më të mëdha nga sa mund të konsumojmë janë erëzat. Aroma, por dhe fakti që i mbushim mendjen vetes se do të na hyjnë në punë, bën që të kemi borzilok e majdanoz në shtëpi sa për të gjithë […]

thumb image

Kujdes! Lexo shenjat e shisheve plastike

Agroweb

Njerëzit në mbarë botën, sikundër dhe këtu në Shqipëri, i ripërdorin shishet plastike për të ruajtur vajin, qumështin ose mjaltin, i lënë në makina ku hyn nxehtësia dhe pastaj i përdorin ato përsëri. Riciklimi në përgjithësi konsiderohet të jetë një praktikë e mirë për ata që kujdesen për të ardhmen, por jo kur është fjala […]

thumb image

8 trajtime të dëmshme për lëkurën

Pikkom

Vetëm sepse disa trajtime bukurie kanë përbërje natyrale, kjo nuk do të thotë që nuk bartin rrisqe. Përkundrazi shpesh herë mund të shkaktojnë reagime të llojit iiritues apo alergjik që shoqërohen me dëme serioze në lëkurë. Shumë priren të kërkojnë këshilla bukurie në internet, të bindur që fjalëkalimi i rrjetit është trajtimet natyrale gjithmonë funksionon […]

thumb image

17 mëngjese unike nga e gjithë bota

Pikkom

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm, pavarësisht se mund të duket dhe të shijojë ndryshe në varësi të vendit ku ndodheni. E ndërsa në Shqipëri nuk është e çuditshme të hani për mëngjes gjithçka që keni dëshirë, në Tailandë preferojnë të konsumojnë edhe mishin e peshkut, gicit apo gatime me oriz. Të gjitha gatimet që […]

thumb image

6 tipare të personalitetit që nuk e dinit të kishin një diagnozë mjekësore

Pikkom

Të gjithë ne kemi një ose më shumë qendrime të çuditshme ndaj një fenomeni dhe ndoshta mendojmë se e kemi tipar të veçantë tonin. Na vjen keq t’ju zhgënjejmë, por sipas shkencës, ju nuk jeni të veçantë. Çdo ngacmim i vogël apo zakon që ka secili prej nesh, janë zbuluar që kanë lidhje me një […]

thumb image

10 pjesë të trupit pa të cilat mund të jetojmë

Pikkom

Qepalla e tretë Flegra e vogël, brenda cepit të syrit, është në fakt një mbetje e asaj që quhet membranë e pulitjes së syve, një cipë transparente e cile gjendet rëndom te zogjtë, zvarranikët dhe peshqit. Kapaku ka funksion rrëshqitës nga njëra anë në tjetrën për të mbrojtur sytë dhe shikimin. Bajamet Këto gjendrra gjenden […]

thumb image

10 ushqime që nuk do të donit t’i ringrohnit

Pikkom

Edhe pse ringrohja e ushqimit është kthyer në një mënyrë të rehatshme të të jetuarit, disa prej këtyre ushqimeve nuk duhet të ngrohen. Nëse është e premte pasdite dhe ke nevojë të pastrosh frigoriferin, ose do të përgatitësh vaktin tënd me ato që të kanë mbetur nga një ditë më parë, mikrovala është mikja që […]

thumb image

Pse nuk duhet t’i kryqëzoni kurrë këmbët

Pikkom

Të ulur, me këmbët e kryqëzuara gjithë hijeshi, ndoshta është pozicioni më preferuar i njerëzve për të qendruar ulur, madje shumë prej nesh e bëjnë pa e kuptuar. Ky pozicion është shumë elegant, joshës dhe shpesh tregues i feminilitetit. Jemi mësuar tashmë të kryqëzojmë këmbët pa e kuptuar, por jo të gjithë e dimë që […]