Shëndet

Të fundit

thumb image

17 mëngjese unike nga e gjithë bota

Pikkom

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm, pavarësisht se mund të duket dhe të shijojë ndryshe në varësi të vendit ku ndodheni. E ndërsa në Shqipëri nuk është e çuditshme të hani për mëngjes gjithçka që keni dëshirë, në Tailandë preferojnë të konsumojnë edhe mishin e peshkut, gicit apo gatime me oriz. Të gjitha gatimet që […]

thumb image

6 tipare të personalitetit që nuk e dinit të kishin një diagnozë mjekësore

Pikkom

Të gjithë ne kemi një ose më shumë qendrime të çuditshme ndaj një fenomeni dhe ndoshta mendojmë se e kemi tipar të veçantë tonin. Na vjen keq t’ju zhgënjejmë, por sipas shkencës, ju nuk jeni të veçantë. Çdo ngacmim i vogël apo zakon që ka secili prej nesh, janë zbuluar që kanë lidhje me një […]

thumb image

10 pjesë të trupit pa të cilat mund të jetojmë

Pikkom

Qepalla e tretë Flegra e vogël, brenda cepit të syrit, është në fakt një mbetje e asaj që quhet membranë e pulitjes së syve, një cipë transparente e cile gjendet rëndom te zogjtë, zvarranikët dhe peshqit. Kapaku ka funksion rrëshqitës nga njëra anë në tjetrën për të mbrojtur sytë dhe shikimin. Bajamet Këto gjendrra gjenden […]

thumb image

10 ushqime që nuk do të donit t’i ringrohnit

Pikkom

Edhe pse ringrohja e ushqimit është kthyer në një mënyrë të rehatshme të të jetuarit, disa prej këtyre ushqimeve nuk duhet të ngrohen. Nëse është e premte pasdite dhe ke nevojë të pastrosh frigoriferin, ose do të përgatitësh vaktin tënd me ato që të kanë mbetur nga një ditë më parë, mikrovala është mikja që […]

thumb image

Pse nuk duhet t’i kryqëzoni kurrë këmbët

Pikkom

Të ulur, me këmbët e kryqëzuara gjithë hijeshi, ndoshta është pozicioni më preferuar i njerëzve për të qendruar ulur, madje shumë prej nesh e bëjnë pa e kuptuar. Ky pozicion është shumë elegant, joshës dhe shpesh tregues i feminilitetit. Jemi mësuar tashmë të kryqëzojmë këmbët pa e kuptuar, por jo të gjithë e dimë që […]

thumb image

Kryeni stërvitjen tuaj në natyrë për këto 7 arsye

Pikkom

Mendoni se stërvitja në palestër është e vështirë? Mund të bëhet edhe më e vështirë kur koha e mirë ju fton të braktisni ato katër mure për diellin dhe flladin e freskët. Mos i injoroni instiktet tuaja! Natyra është vendi perfekt për të vënë trupin tuaj në punë. Ja përse do të lexoni 7 arsye […]