Shëndet

Të fundit

thumb image

5 ndikimet befasuese të akullores në shëndet

Pikkom

Nuk ka më mirë se një lugë freskuese akulloreje krokante ose prej luleshtrydhesh shumë të kuqe në një ditë të nxehtë vere, por nëse jeni shumë të vetëdijshëm në lidhje me shëndetin, mund të konsumoni akullore pavarësisht stinës. Po nëse ju themi që nuk është aspak e dëmshme për shëndetin? Në fakt, nëse konsumohet në […]

thumb image

Sinjalet e trupit kur e teproni me sheqerin

Agroweb

Sheqeri është i shijshëm, por nëse e konsumoni në sasi të mëdha, jeni duke dëmtuar rëndë shëndetin tuaj. Ndoshta, pasi të lexoni këtë artikull nuk do ta shihni sheqerin me të njëjtin sy si më parë. Trupi i njeriut nuk resht së dërguari alarme dhe thirrje për ndihmë, sidomos kur bëhet fjalë për konsumin e […]

thumb image

Ku përfundon masa dhjamore e trupit kur humbim peshë

Pikkom

Të humburit të peshës është një çështje me rëndësi. Është diçka të cilën synojmë ta realizojmë shpejt, thjeshtë dhe në mënyrë të shëndetshme. Por a ju ka shkuar ndonjëherë nëpër mend se ku përfundon masa dhjamore kur humbim peshë? Në fund të fundit nuk mund thjesht të zhduket. Masa dhjamore nuk kthehet në muskuj, siç […]

thumb image

Fuqia e 10 ushqimeve proteinike

Pikkom

Për shqiptarët vakti i mirë zakonisht ka vetëm një pjatë: Mish. Dhe me kaq i kemi thënë të gjitha, por me ritmet frenetike të jetës, rritjen e obezitetit dhe të përgjegjësisë se duhet të ushqehemi shëndetshëm ju duhet të konsideroni një rrugë tjetër, atë pa mish. Po është e mundur dhe shumë e shëndetshme madje. […]

thumb image

6 Ushqime që shkaktojnë inflamacion dhe me të cilat duhet të bëni kujdes

Pikkom

Së fundmi ka shumë artikuj me qëllim ndërgjegjësues në lidhje me inflamacionin, dhe me të drejtë. Sëmundjet e zemrës, kanceri, alzaimeri dhe aknet janë thjesht disa nga pasojat e mundshme të inflamaciont të lartë të organizmit. Sipas Nicholas Perricone, dermatololog dhe ekspert i ushqimit, trupat tanë varen nga inflamacioni për të luftuar plagët apo infeksionet. Por, kur […]

thumb image

Produktet e Natyrës Që Sjellin Ritëm Dinamik

Agroweb

Efekti anësor i kafeve të tepërta dhe i kafeinës në veçanti është zhveshja e organizmit tuaj nga lëndët ushqyese shumë të çmuara. Kjo sjell dehidratimin e trupit dhe varësi nga kafeina, e cila të merr dhe të jep energji sipas cikleve të saj. Kafeja ka të mirat e saj, por ka edhe ulje – ngritje […]

thumb image

Tre Çajra Unikë nga Malet Shqiptare

Agroweb

Janë thesare të maleve të Shqipërisë. Shije dhe vlera unike që rigjenerojnë trupin dhe vitalizojnë organizmin. Janë tre çajra unikë që Shqipëria ka fatin t’i ketë. AgroWeb.org do t’ju njohë sot me çajin më të shijshëm dhe mirëbërës, një kombinim i çajit të malit, rigonit të kuq dhe sherebelës. Do të flasim për vlerat fantastike […]

thumb image

Si e ndryshon meditimi mendjen dhe trupin

Pikkom

Dobitë e meditimit mindfulness, shumë popullor së fundmi, janë shumë: stres i reduktuar, mirëqenie e përmirësuar dhe mendje e freskët. Por bazat eksperimentale për të mbështetur këto pretendime janë pak. Mbështetësit e praktikës janë mbështetur në pak shembuj të subjekteve aspak përfaqësuese, si murgjit budistë të cilët harxhojnë orë të tëra duke medituar çdo ditë […]

thumb image

Fuqia Kurative e Nenexhikut të Egër

Agroweb

Nenexhiku i egër është një nga erëzat më të preferuarat të stinës, jo vetëm për vlerat mjekësore, por edhe për shijen dhe aromën që përcjell. Gjethet e nenexhikut të egër janë përdorur që në lashtësi dhe aroma e tyre gjithnjë ka simbolizuar mikpritjen në shumë kultura. Kërkimet shkencore të kohëve moderne vazhdojnë të provojnë atë […]

thumb image

Pse shkëputja nga teknologjia do t’ju shpëtojë jetën

Pikkom

Pasi lexoi pafundësisht në lidhje me ndikimin negativ që ka varësia ndaj teknologjisë në jetën tonë, Kate Unsworth themeloi Vinaya, një organizatë që përfshin neurologë, psikologë dhe filozofë që kryejnë eksperimente për të përcaktuar se si po transformohemi nga teknologjia moderne. Vitin e shkuar ajo dërgoi rreth 35 CEO në Marok dhe i shkëputi nga […]