Stil dhe Imazh

Të fundit

thumb image

Ç’maska për fytyrën në kushte shtëpie përdorin VIP-et shqiptare

Pikkom

Almeda Abazi – maskë me kafe turke, kanellë, mjaltë, kos dhe të verdhë veze. “Një herë në javë bëj një përzierje timen prej vitesh. Përziej kafe turke, me kanellë, me mjaltë, me të verdhën e vezës, shumë pak kos të trashë. Bëhet si tip kremi dhe e vendos në fytyrë. E mbaj për 20-30 minuta. […]

thumb image

Rregullat e Arta Të Dekorimit – Si ta Bëni Shtëpinë të Duket Më e Madhe

Pikkom

Të pasurit një shtëpi të madhe me hapësirën e duhur për të gjithë anëtarët e familjes është ëndërr e secilit prej nesh. Por mes ëndrrës dhe realitetit, njeriu mjaftohet me atë shtëpi që mund të përballojë financiarisht. Edhe nëse shtëpia që keni zgjedhur mund të jetë e vogël, me truket e duhura ju mund t’i […]

thumb image

Mënyra e Duhur e Shtrimit të Tryezës Për Çdo Rast

Pikkom

Shtrimi i tryezës së ngrënies për vete apo për ndonjë rast të veçantë nxjerr në pah jo vetëm aftësitë organizative të amvisave, por edhe shijen e hollë. Truket e shtrimit të tryezës për çdo rast do të mund t’i mësoni duke lexuar më poshtë në këtë artikull.  Shtrimi Bazë i Tryezës Sipas rregullit bazë të […]

thumb image

Psikologjia e Aromave – Si e Ndikojnë Trurin, Kujtesën dhe Emocionet

Pikkom

Aromat e ndryshme mund të përcjellin informacione shumë të rëndësishme në tru, duke patur ndikim jo vetëm tek humori, por edhe kujtesa, sjellja dhe emocionet. Sa herë që hidhni pak parfum mbi lëkurë apo ndjeni aroma të këndëshme në rruge, edhe ndonjë kujtim i njohur zë vend në mendje. Çdo gjë që duhet të dini […]

thumb image

Mësim mbi historinë e bukurisë: Inglot, nga një kompani farmaceutike në një gjigand të makiazhit

Pikkom

Me shumë nuanca të përziera, të përputhshme dhe me më shumë dyqane ndërkombëtare në krahasim me markat që kanë dyfishin kohës së operimit në treg, Inglot Cosmetics është një nga kompanitë më të suksesshme të kozmetikës në botë. Natyrisht, Inglot është nndër të preferuarit edhe në Shqipëri. Dhe historia që qëndron pas saj, nga fillimet […]

thumb image

Si u bë fruti Mango, emri i një kompanie veshjesh me prestigj

Pikkom

Mango është një kompani e prodhimit të veshjeve, dyqanet e së cilës tashmë gjenden në shumë shtete të botës. Kompania prodhon kryesisht veshje, aksesorë, këpucë dhe çanta për femra, por që nga viti 2008 gjenden dyqane Mango që shesin veshje për meshkuj.     Mango u themelua në vitin 1984, nga dy vëllezër turq, Isak […]

thumb image

Si u bë bariu turk pronari miliarder i LC Waikiki

Pikkom

LC Waikiki po sjell modele që u bëjnë thirrje si laikëve ashtu edhe atyre besimtarë të vendeve si Lindja e Mesme, Afrika dhe Azia.   Në një dyqan LC Waikiki pranë një autostrade në qendër të Stambollit, turma të tëra klientësh studiojnë raftet, vëzhgojnë manekinët dhe provojnë fustane të gjatë për mbrëmje, pantallona dhe veshje të tjera. […]

thumb image

10 fakte të pabesueshme për Chanel

Pikkom

Dihet tashmë që Chanel është një nga kompanitë më të njohura dhe të dashura të modës në botë. Por si çdo histori tjetër intriguese, edhe historia e Chanel përman një sërë detajesh për të cilat zor të kemi dëgjuar më parë. Suksesi i Chanel, sigurisht i dedikohet kryesisht themelueses, Coco Chanel, por mendja e saj krijuese […]

thumb image

Kjo është mosha e duhur për të aplikuar botoks parandalues, sipas dermatologëve

Pikkom

Për natyrën e lajmeve të sotme nuk është më surprizuese që: Njerëzit janë zyrtarisht të interesuar në trajtime injektuese. Sipas Shoqërisë Amerikane të Ndërhyrjeve Plastike, gjatë vitit të fundit janë kryer rreth 7 milion proçedura injektimi duke përfshirë botoks. Dhe ky numër vazhdon të rritet. Sipas ekspertëve, vihet re një rritje e numrit të pacientëve […]

thumb image

5 gjëra që duhet t’i dini përpara se të prisni flokët

Pikkom

Nëse keni flokë të gjatë, vera mund t’ju shtyjë t’i prisni. Nuk mjafton që tashmë i kanë prerë të njohura si Jennifer Lawrence apo Scarlett Johansson. Duhet të dimë se si mund ta bëjmë tonin këtë stil. Për këtë kemi përmbledhur këshillat e këtyre prodhuesve të produkteve të kujdesit për flokët: Davines, Neil George dhe […]