Stil dhe Imazh

Të fundit

thumb image

Si të pastroni fytyrën: Rituali i mëngjesit dhe pasdites

Pikkom

Ritualet e bukurisë marrin më shumë kohë se sa mund të imagjinojmë nga rutina e përditshme. Zakonisht, rrëmbehemi nga rutinat tona dhe harrojmë të hedhim një vështrim nga afër, për të kuptuar nëse po e bëjmë gjithçka në mënyrën e duhur. Pastrimi i fytyrës është pjesë e rëndësishme e rutinës, e cila meriton shumë vëmendje […]

thumb image

9 arsye pse ju shfaqen akne krejt papritur

Pikkom

Ndonjëherë, pavarësisht qëllimeve më të mira dhe përdorimit të formulave dhe përzierjeve nga më të ndryshmet, duket sikur nuk po i bëjmë dot ballë shpërthimeve të lëkurës. Por, përpara se të hiqni dorë nga kujdesi për lëkurën tuaj të pashpresë, në vijim do të gjeni këshillat më të dobishme nga një ekspert i kujdesit për […]

thumb image

Manikyri xhel: A e dinit lidhjen e llampave UV me kancerin e lekurës?

Pikkom

Është e qartë që të shpenzuarit të orëve të tëra nën diellin e fortë veror shkakton kancer në lëkurëm, veçanërisht nëse nuk keni marrë masa mbrojëse për veten tuaj. Ndoshta, kur jeni rrugës për në sallonin e bukurisë, nuk ju shkon mendja te kanceri i lëkurës dhe ndërkohë nxitoni për të kapur takimin e thonjve […]

thumb image

Përjetoni tendencën më të fundit: Flokë sukulentë

Pikkom

Mbledhja e bimëve sukulente është shndërruar në një aktivitet për të shtyrë kohën. Aftësia për të mbijetuar në ambjente dhe kohë të vështira, e bën të lehtë kujdesin ndaj tyre, sidomos për ata që nuk zotërojnë aftësi shumë të mira kopshtarie. Pra, mund të shijoni proçesin e rritjes së tyre pa u shqetësuar se mund […]

thumb image

12 trende të flokëve për pranverë

Pikkom

Duke filluar me të shkurtrat Pixie e duke përfunduar me shkallëzimet e gjata të viteve 60’, në vijim do të gjeni modelet e flokëve të çdo gjatësie, më të kërkuarat e këtij sezoni. 1.Pixie e gjatë Diku mes një Pixie të gjatë dhe një Bobi të shkurtër qendron gjatësia deri në mollëz. Rrumbullakosja dhe reduktimi […]

thumb image

Psikologjia pas grimit

Pikkom

Shtresat e pafundme të maskarës, konturimi dhe pudrosja e hundës, nuk ndikojnë vetëm në vetë-kënaqësinë që përjetojnë femrat në lidhje me pamjen e tyre. Kurimi i fytyrës mund të ndikojë në perceptimin që kanë të tjerët në lidhje me personalitetin e femrave. Megjithatë, gjykimi i njerëzve mbi pamjen e një femre, varet kryesisht nga gjinia […]

thumb image

Vaji i farave të shalqinit për një lëkurë fantastike

Agroweb

Vaji i farave të shalqinit është përdorur tradicionalisht në kozmetikë. Është një vaj plot vlera që përthithet nga farat e këtij fruti të jashtëzakonshëm. Metoda e huazuar nga Afrika Perëndimore ka sjellë në jetë një vaj esencial të lehtë që e ushqen lëkurën në mënyrë fantastike. Këtë vaj esencial e gjejmë në shumë produkte bukurie. […]

thumb image

Garderoba e moralshme

Pikkom

Nëse zgjedh apo jo të veshësh lëkurë, zakonisht varet nga qendrimi i gjithsecilit kundrejt ngrënies së mishit, qofshin këto vegan, vegjetarian apo mishngrënës. Problemi i dakordësisë me praktikat e industrisë së përpunimit të mishit është i ndërgjegjes. Përgjatë këtij shkrimi synojmë të japim disa fakte në lidhje me një fushë, që në mënyrë të vazhdueshme […]