Udhëtime

Të fundit

thumb image

Muzeu Etnografik i Kukësit: Udhëtim në Historinë, Natyrën dhe Kulturën

Pikkom

Kukësi, i vendosur në pjesën verilindore të vendit, është qyteti simbol i mikpritjes shqiptare. Pozicioni gjeografik dhe bukuritë natyrore, e kanë kthyer atë në një ndër destinacionet turistike më të preferuara. Sidoqoftë, mbrapa nuk mbetet edhe historia, kultura dhe tradita e pasur. Për të vizituar zonën, me vlerë dhe interesate do të ishte Muzeu Etnografik […]

thumb image

14 këshilla që udhëtimet t’ju kushtojnë më pak para dhe stres

Pikkom

Të udhëtuarit mund të jetë i ndërlikuar por jo detyrimisht gjithnjë. Nëse udhëtoni një herë në vit apo një herë në muaj, ka disa gjëra që duhet t’i keni parasysh. Duke filluar me planifikimin e udhëtimit, te të mbajturit të rrobave pa rrudhosur apo gjetja e destinacionit nëpërmjet navigatorit, ka një sërë këshillash dhe mënyrash […]

thumb image

7 vende që asnjë introvert nuk duhet t’i humbasë

Pikkom

Pa turma? Pa problem. Udhëtarët introvertë nuk duan të ketë truma të mëdha të pranishme, hostele plot apo festa deri në agim në udhëtimet e tyre. Ideja e tyre për një udhëtim të balancuar mund të duhet më shumë si kohë e kaluar vetëm në një rrugicë malore apo si eksplorim kulture me duar në […]

thumb image

Fundjava, zip-line në Rugovë apo rafting në Osum?

Erjon Uka

Monotonia dhe ambjenti mbytës i Tiranës i kthejnë shpesh herë fundjavat në ditë rutinë dhe të mërzitshme. Por nuk ka asnjë arsye pse të jenë kështu. Shumë qytete shqiptare ofrojnë atraksione fantastike, për t’ju dhuruar një ditë ndryshe, mbi të gjitha të mbushur me adrenalinë. Jeni apo nuk jeni tip sportiv, duhet që të paktën […]

thumb image

8 mënyra për të bërë gjumë të rehatshëm gjatë udhëtimeve

Pikkom

Kur jeni duke udhëtuar për orë të tëra, nga një shtet në tjetrin apo më keq akoma, nga një kontinent në tjetrin, rraskapitja është ajo që jua prish humorin. “Rraskapitja nga udhëtimet ndodh kur trupi ynë pëson një prishje të sinkronizimit mes orës së brendshme biologjike dhe orës së vendit ku po shkojmë”, shpjegon Natalie […]

thumb image

Guida e plotë: Të udhëtosh nga Tirana me “low-cost”

Erjon Uka

Udhëtimet i japin energji shpirtit dhe mendjes. Kështu thoshte Seneka dhe ne jemi të detyruar ta zbatojmë. Të gjithëve na pëlqen të udhëtojmë, të eksplorojmë vende të reja, të kapim përjetësisht momente të papërsëritshme në fotografi. Por jo pak herë ndeshemi me hezitime kur udhëtojmë. Pyetje të tilla si “ku të shkoj?”, “sa kushton?”, “çfarë […]

thumb image

11 dhurata perfekte për ata që i duan udhëtimet

Pikkom

Shumë nga ne kanë të paktën një person në jetën e tyre që i adhuron udhëtimet. Për këtë udhëtues, librat e rëndë ose kartat e anëtarësimit në restorante të ndryshme nuk janë zgjedhjet e duhura. Por, mos u dekurajoni sepse ju sjellim listën perfekte të dhuratave. Karikues Portabël; 3600 ALL Fluturimet e gjata mund të […]

thumb image

Destinacionet europiane për të mos u humbur sipas secilës dekadë të jetës

Pikkom

Me kaq shumë shtete (44 për të qenë më të saktë) dhe kultura, Europa ka të gjitha mundësitë të kthehet në një burim jetëgjatë shëtitjesh për shumë udhëtarë. Pra, ku duhet të dhëtoni dhe kur do të ishte koha më e përkryer? Të gjithë destinacionet e kontinentit janë tërheqëse për çdo moshë, por për t’ju […]

thumb image

Nga Shqipëria në Slloveni – Parajsa mbi Tokë

Agroweb

Shtegu i Bardhë. Shtegu i Kaltër. Shtegu i Gjelbër. Si në një plan arratisjeje. Nga ato arratisjet e bukura që të lenë mahnitshëm pa frymë. Nga Shqipëria për në Slloveni. Një rrugëtim i bardhë si majat e larta me dëborë, i kaltër si ujët e kristaltë të Detit Adriatik, i gjelbër si një qilim smeraldi […]

thumb image

Turizmi i aventurës – Shqipëria fton guximtarët

Agroweb

Në ekspozimin e vetes dhe shfaqjen e saj në “sytë e regjur” të të tjerëve, Shqipëria “ka marrë me qejf” këtë sezon, turizmin e aventurës. Normalisht, dikush mund të thotë që të jetosh në Shqipëri është aventurë më vete. Por me afrimin e stinës së verës, zërat shpotitës dhe rrudhjet e ballit, ia lënë vendin […]