Blogje

Të fundit

thumb image

17 këshilla mbi të qenurit femër nga librat e etikës të 160 viteve të fundit

Pikkom

Gjatë njëqind viteve të fundit, librat e etikës janë kthyer në paisje kult  të shenjtërisë së shoqërisë së “mirë”, në përpjekje për të udhëhequr të dyja gjinitë drejt aspekteve të jetës së duhur, duke filluar nga të veshurit për raste të veçanta e deri te cilësia e jetesës. Nuk është e habitshme që librat për  […]

thumb image

21 zakonet e njerëzve të lumtur

Pikkom

Martin Seligman, babai i psikologjisë pozitive, mendon që ndërsa 60% e lumturisë përcaktohet nga gjenet, 40% i mbetur përcaktohet nga vetë ne. Në punimin e tij për Ted Talk në vitin 2014, Seligman përshkruan tre lloje jetësh të lumtura. Jetën e kënaqshme, të cilën e mbush me sa më shumë kënaqësi të jetë e mundur, […]

thumb image

Pse gjenerata Yuppie është e palumtur?

Pikkom

Përshëndeteni Lusin. Lusi është pjesë e gjeneratës Y, gjeneratës së të lindurve mes viteve 1970 dhe 1990. Gjithashtu ajo është pjesë e kulturës Yuppie e cila përbën një pjesë të mirë të gjeneratës Y. Gjatë artikullit, grupmosha Yuppie e gjeneratës Y, do të njihet me termin GYPSY (Yuppie protagonistë dhe të veçantë të gjeneratës Y). […]

thumb image

Rizbulimi i Hireve të Shqipërisë

Agroweb

Këto ditë pata kënaqësinë të vizitoja Panairin e Turizmit në Vienë, një eveniment vjetor ndërkombëtar mbi pushimet, udhëtimet dhe argëtimin, që përbën edhe qasjen më të madhe të publikut Austriak në industrinë e turizmit. U befasova kur zbulova një stendë të dedikuar Shqipërisë të ngritur nga Agjensia Kombëtare e Turizmit në bashkëpunim me Ministrinë e […]

thumb image

Filozofia e Kafes Shqiptare

Agroweb

Shqiptarët e dashurojnë kafenë. Meqë vij nga Rusia, e cila njihet për obsesionin ndaj çajit, (Rusia renditet e dyta pas Kinës në sasinë e çajit të konsumuar për person, madje ne rusët pijmë çaj, në kuptimin e plotë të fjalës, 10 herë në ditë.) duke parë shqiptarët që shijojnë çdo gllënkë të ekspresit apo të […]

thumb image

Kryeqyteti që nuk mund të tërheqë vëmendjen e turistëve

Agroweb

Jetoj në Shqipëri prej rreth dy vitesh, dhe kam vënë re se po aq sa të huajt dashurojnë plazhet e mrekullueshme të Sarandës, kalatë e Beratit dhe Gjirokastrës apo kishat dhe katedralet e Korçës dhe Shkodrës, po aq të zhgënjyer mbeten ata kur vizitojnë kryeqytetin. Arsyeja është më komplekse se trafiku apo cilësia e rrugëve, […]

thumb image

Arti i Shijes së Turshive Shqiptare

Agroweb

Kur isha e vogël, rrija duke parë gjyshen se si përgatiste lakër turshi. Ajo shpenzonte orë të tëra duke prerë lakra dhe karrota, duke sterilizuar kavanozët dhe duke shtuar erëzat. Mbaj mend që kur e provova turshinë e pabërë, u ankova që nuk ishte aspak e mirë. Gjyshja më tha ‘Fiksoje mirë shenjën dalluese tek […]

thumb image

Bota Magjike e Glikosë Shqiptare

Agroweb

“Gliko – Gliko”… Mbaj mend ta kem dëgjuar këtë fjalë për herë të parë dhe kam menduar se tingëllonte si diçka magjike. Kisha kërshëri ta zbuloja, dhe e tillë ishte. Glikonë time të parë e kam provuar teksa ecja përgjatë kalldrëmeve të Mangalemit të bukur të Beratit, gjatë vizitës time të parë në Shqipëri, pothuajse […]

thumb image

Arti Shqiptar i të Jetuarit

Agroweb

Pak kohë më parë pata kënaqësinë të përjetoj shijet e mrekullueshme të kuzhinës së Mrizit të Zanave. Gatimet e përgatitura me aq kujdes me produkte të freskëta, të rritura fare pranë, brenda fermës së restoranit, i cili gjendet në fshatin Fishtë, rreth 70 kilometra nga Tirana. Restoranti është i famshëm për djathin e tij “të […]

thumb image

Vuvuzela e Turizmit Shqiptar

Agroweb

‘Ne jemi njerëz të veçantë që ofrojmë kuriozitet, çmime të lira dhe ushqim bio’. Këtë frazë mbaj mend që kanë hedhur zyrtarët e turizmit, rreth një vit më parë, kur si zakonisht, ne ‘derdhemi’ duke luajtur me shifra, e duke numëruar për turistë potencialë edhe fshatarët e zonës aty pranë. Në fakt një nga gjërat […]