Blogje

Të fundit

thumb image

Kur qau Niçja

Erjon Uka

Është tetori i vitit 1882 dhe Zhozef Brojeri, psikiatri i famshëm dyzetëvjeçar, mjek personal në Vjenë i arstistëve dhe filozofëve si Brahms, Brucke dhe Brentano, ndodhet në Kafe Sorrento në shoqërinë e një gruaje të re që nuk e njeh, por që e thirri në kafenë veneciane për një “çështje urgjente” nga ku do të […]

thumb image

Studimet për gjumin kanë lajme të këqija për millennial-ët e vetmuar

Pikkom

Për shumë millennial-ë, të zgjuarit në mes të natës do të thotë t’i dorëzohen joshjes së tundueshme të rrjeteve sociale. Për këdo që i kalon orët e muzgut duke kontrolluar Facebook, Twitter, ose Instagram e kupton që kjo mënyrë nuk mund të krahasohet me të numëruarit të deleve dhe një studim më i fundit sugjeron […]

thumb image

Kërkoni të rrisni fëmijë të suksesshëm? Bëni kujdes si i thërrisni!

Pikkom

Mesa duket emri juaj gjendet i shkruajtur kudo në fytyrën tuaj. A keni takuar ndonjehëre ndonjë vajzë me emrin Lorena dhe të keni menduar që ju duket tamam si një Lorena? Nëse po, shkenca ju mbështet. Sipas një studimi të Revistës Journal of Personality and Social Psychology, tiparet e fytyrës të dikujt në fakt bëhen […]

thumb image

Kur blen i uritur, zbraz kuletën

Agroweb

Uria është një nga nevojat më bazë dhe primitive të njeriut. Kur nuk kemi ushqim, nuk kemi sy për asgjë tjetër. Në momentet kur na kaplon uria, koha apo paratë janë thjesht mjetet e duhura për të konsumuar ato kaloritë e munguara dhe kështu, shpenzojmë e shpenzojmë pa fund shumë shpesh edhe për gjëra të […]

thumb image

Si ta nxisni krijimtarinë të lulëzojë me lodra minimaliste

Pikkom

Nga Denaye Barahona për www.mother.ly  Vitin e kaluar hoqa qafe shumë lodra për të mirën e fëmijëve të mi. Unë e quaj konceptin “lodra minimaliste” dhe më lejoni t’ju them që fëmijët e mi kanë dalë shumë të fituar nga ky proçes. Ndërkohë që fëmijët e mi luajnë, qendroj në karrigen e dyqanit Barnes & Noble duke […]

thumb image

Dorian Grei, lufta e përjetshme e njeriut me kohën

Erjon Uka

Si shumë vepra të tjera të viteve ‘800, edhe romani “Portreti i Dorian Greit” i është gëzuar një suksesi të madh duke shërbyer si subjekt për shumë filma dhe pjesë teatrale. Një “fat” i tillë i detyrohet më së shumti temës qëndrore të roman, e cila prek një ndër aspektet më të ndjeshme të shpirtit […]

thumb image

10 fakte për shkrimtaren e famshme të Harry Potter, J.K. Rowling

Pikkom

Të gjithë kemi lexuar ose kemi dëgjuar në lidhje me shtatë volumet Harry Potter dhe dy librat e tjerë plotësues të këtyre volumeve, Fantastic Beasts and Where to Find Them dhe Quidditch Through the Ages. Shkrimtarja e famshme JK Rowling e cila është rritur me një dashuri shumë të madhe për librat, e ka imagjinuar me kohë […]

thumb image

5 gjëra që i bëjnë femrat e suksesshme të Dielave

Pikkom

Është e thjeshtë të bini pre e trishtimit të së Dielës, që shpesh ju bën të ndiheni të padobishëm. Megjithatë, e Diela është sipas mendimit tonë, dita më e rëndësishme e javës, kështu që nuk duhet harxhuar kurrsesi. Femrat e suksesshme e dinë që të adaptuarit të zakoneve të shëndetshme gjatë ditës së shtatë të […]

thumb image

Rasti i të rënit në gjumë në orën 2:30 të natës

Pikkom

Nga Kate Shellnutt për www.vox.com Të Mërkurën e kaluar nxitova shumë rrugës për në shtëpi. Përgatita vaktin dhe lava enët pa qenë e nevojshme për askënd të pyesë kur do të jetë gati. Kontrollova pak rrjetet e mia sociale dhe më pas vendosa të përfundoja artikullin që më duhej për punën. Sekreti i produktivitetit tim? Fillova […]

thumb image

E majta dhe e djathta: Dallimet kryesore mes dy ideologjive

Erjon Uka

Politika na shoqëron kudo, përgjatë gjithë jetës. Megjithëse mund të jemi indiferentë ndaj saj, çdo gjë që kemi të bëjmë në jetë është në thelb politikë. Historikisht, mendimi politik botëror është ndarë në dy ideologji kryesore: E majta dhe e djathta. Bazuar në këto parime janë ndërtuar më pas politikat ekonomike e financiare, arsimore, politikat […]