Blogje

Të fundit

thumb image

Shkëndija e Jetës dhe brezi i humbur i Remarkut

Erjon Uka

Ashtu si edhe thotë përkthyesi brilant i veprave gjermane në shqip, Robert Shvarc, Remarku do të lexohet edhe për dhjetëra vite të tjera sepse në çdo kohë do të ketë breza të humbur. Brenda fatkeqësisë llaftarisëse të tyre, të paktën mund të ngushëllohen sepse ka ekzistuar dikush që mrekullisht të përcjellë në kohë vuajtjet e […]

thumb image

30 pyetje të cilave duhet t’u përgjigjeni kur jeni 30 vjeç

Pikkom

Mosha 20 vjeçare është për pyetje, ajo 30 vjeçare është për përgjigjje. Të paktën kjo është ajo që gjithkush do t’ju bëjë ta besoni. Kur jeni 20 vjeç nuk prish punë nëse bëni gabime, sepse duke përjetuar dhe eksploruar, ju mësoni dhe njihni gjithë mundësitë që më parë ju dukeshin shumë larg. Por mosha 30 vjeçare […]

thumb image

“Lufta” e tre kafeneve shqiptare

Pikkom

Prej disa kohësh në Tiranë ka marrë jetë kultura e të porositurit të kafes me vete. Në fakt është ndër rutinat më të vlefshme dhe të shpejta të mëngjesit duke qenë se duhen zbatuar rigorozisht oraret e punës apo të impenjimeve të tjera. Por, a keni një vend të preferuar ku porosisni kafen tuaj? A ju […]

thumb image

Fakte interesante për të madhin Victor Hugo

Pikkom

1. Kishte një mënyrë interesante për të trajtuar bllokun artistik. Ndërkohë që shkruante, ose që përpiqej të shkruante librin Të Mjerët, Victor Hugo kuptoi që vuante nga blloku artistik. Kështu që vendosi të zhvishej dhe të qendronte në një dhomë ku kishte vetëm një stilolaps dhe letër për ta detyruar veten të shkruante pa u […]

thumb image

Një vit pa kafeinë – Përfitimet e kafes së çikores

Agroweb

Një ditë më parë, dëgjova një këngë të cilën kisha kohë pa e dëgjuar. Melodia e saj më solli ndërmend fëmijërinë. U riktheva pas, në ditët kur shihja gjyshin tim duke pikturuar. Mbaj mend se si ai e niste ditën me një filxhan kafeje. Nuk ishte një kafe e zakonshme. Bëhej fjalë për kafenë e […]

thumb image

10 filma që duhet t’i shihni në të njëzetat

Pikkom

Të njëzetat janë mometet më të rëndësishme të jetës. Edhe pse pjesa më e madhe e personave që i kanë kaluar 20 e kusur vjeç kanë mbaruar studimet, po fillojnë një karrierë dhe më shumë mundësi kanë rënë në dashuri, një pjesë tjetër mund të jetë duke kaluar një periudhë të vështirë të përfshirë nga […]

thumb image

A jeni më mirë se mesatarja?

Pikkom

A jeni një shofer më i mirë se pjesa më e madhe e njerëzve? A jeni një mik më i mirë? Po sikur t’ju thonim që pjesa më e madhe e njerëzve mendojnë pothuajse të njejtën gjë për veten e tyre? Nuk ka kuptim matematikor në fakt pasi gjithmonë gjysma e njerëzve duhet të jenë […]

thumb image

Shqipëria, ky vend i çudirave!

Pikkom

Shqipëria është një shtet i pavarur prej 104 vitesh. Gjatë kësaj kohe, ka qenë një destinacion i lakmuar turistik. Shqipëria ka tërhequr gjithmonë peshkatarët, turistët e interesuar pas kulinarisë dhe ata që kanë dashur të zgjerojnë njohuritë historike. Për një turist të huaj, Shqipëria, ky vend historikisht i izoluar, ka një realitet tërësisht për t’u […]

thumb image

Gjuetari i Balonave, mësime mbi fatalitetet e së shkuarës

Erjon Uka

Kur flasim për Afganistanin, gjithmonë perceptojmë një tokë të përgjakur, ku luftërat kanë lodhur shpirtin e njerëzve ndërsa ekstremizmi fetar nuk i lejon gratë që të ngrenë krye. Por nuk ka qenë gjithmonë kështu. “Gjuetari i Balonave” i autorit afgano-amerikan Khaled Hosseini, një ndër librat më të shitur të shekulli XXI, na njeh me një […]

thumb image

Ju duhet vetëm diçka me vete në intervistë për të fituar çdo punë

Eris Kapedani

Intervistat janë një bekim dhe mallkim në të njejtën kohë. Tregojnë që jeni një hap larg një pozicioni të dëshiruar pune dhe megjithatë ju duhet të uleni përballë me njerëz të panjohur pa e patur shumë të qartë se çfarë kërkojnë nga ju. Dhe sigurisht që punëdhënësit kanë kaluar nëpër duar shumë kandidatë, kështu që […]