BUZZ

Të fundit

thumb image

Qeveria Italiane lehtëson masat, hapen kinematë, më shumë tifozë në stadiume

Pikkom

Qeveria italiane vendosi që masat kufizuese të lehtësohen duke filluar nga data 11 tetor. Vendimi hap kinematë dhe teatrot me 100 për qind të kapaciteteve, 60 për qind salla sportive, 75 për qind stadiumet dhe 50 për qind diskotekat në ambiente të brendshme e 75 për qind ato në ambiente të hapura. Lehtësimet do të […]

thumb image

Tesla kalon 1 miliard dollarë fitime në T2: Vonon prezantimin e baterive të reja dhe të famshmit “Cybertruck”

Pikkom

Tesla ka publikuar performancën për tremujorin e dytë, me të ardhura neto sipër projeksioneve, falë shitjeve më të mëdha të makinave elektrike, ndërkohë që rriti çmimet e makinave dhe shkurtoi kostot. Megjithatë, ekzekutivi Elon Musk, tha se mungesa e mikroçipeve në botë ka sjellë mbyllje të përkohshme të fabrikave dhe se çështja qëndron serioze. Kompania […]

thumb image

Ia refuzuan serialin për 10 vite e ngeli pa para/ Regjisori nxjerr filmin më të shikuar në historinë e Netflix

Pikkom

Squid Game” është filmi me 9 seri që ka “pushtuar” botën së fundmi dhe i gjithë interneti po flet vetëm për të.Vetëm më pak se 1 javë që të hidhej në Netflix, seriali rrëmbeu vëmendjen e të gjithëve me një shikueshmëri të frikshme. Por si arriti filmi të bëhej kaq i famshëm? Regjisori korean Hëang […]

thumb image

Cili ishte shkaku i rënies së Facebook, WhatsApp dhe Instagram?

Pikkom

Shërbimet e mediave sociale Facebook, WhatsApp dhe Instagram janë goditur nga një ndërprerje në mbarë botën prej orës 17:40 të pasdites së djeshme. Të tre aplikacionet janë në pronësi të Mark Zuckerberg dhe janë të paaksesueshme. Facebook deklaroi  se “ne jemi të vetëdijshëm se shumë njerëz kanë probleme me qasjen në aplikacionet tona. Ne po […]

thumb image

E pabesueshme! Zbulohet çfarë ka nën Polin Jugor të Marsit

Pikkom

Polet e ngrira marsiane i kanë intriguar prej kohësh shkencëtarët, jo vetëm për sipërfaqen e tyre por edhe për atë që mund të gjendet poshtë. Kërkimi për ujë në Mars është lidhur ngushtësisht me kërkimin për ekzistencën e jetës. Planeti i kuq ishte i ngrohtë miliarda vjet më parë, por tani është një shkretëtirë e […]

thumb image

Ekspozita “Nana”/ Punime që kanë nisur të krijohen nga vitet ‘80

Pikkom

Tema e Amësisë ka prezantuar ndjenjën e dashurisë së thellë, lidhjen e pazgjidhshme dhe hyjnore që lidh nënën me fëmijën, duke mbetur një nga temat më të bukura dhe më tërheqëse në historinë e Artit. Zaim Elezi prezanton në ekspozitën “NANA” një grup punimesh, që fillojnë nga vitet ’80të e deri më sot. I gjithë […]

thumb image

Partizani ndan pikët më Vllazninë, golit të Da Silvës i përgjigjet Rrapaj

Pikkom

Partizani dhe Vllaznia ndanë pikët në kryendeshjen e javës së tretë të Abissnet Superiores në një 90-minutësh shumë të luftuar, ku shkodranët flirtuan me fitoren, ndërsa të kuqtë djersitën shumë për të shmangur humbjen. Sfida e “Elbasan Arenës” dhuron emocione menjëherë pas vërshëllimës së kryesorit për fillimin e lojës. Në sekondat e fundit të minutës […]

thumb image

Netflix publikon trailerin e dokumentarit ‘Britney Vs Spears’: ‘Sekretet dhe heshtja do të marrin fund’

Pikkom

Eshtë publikuar së fundmi traileri i parë i plotë i Britney vs Spears, një dokumentar në Netflix, nga Erin Lee Carr, që do të eksplorojë betejën ligjore mbi shëndetin mendor të yllit të popit, autonominë dhe kujdestarinë e diskutueshme të mbikëqyrur nga babai i saj. Traileri hapet me zërin e regjistruar të Spears: “Unë thjesht […]

thumb image

Në mes të koncertit, Harry Styles fillon e jep këshilla lidhjesh, që ndoshta ju hyjnë në punë!

Pikkom

Kujt mund t’ia besoni problemet e dashurisë, më mirë se sa Harry Styles? Më 22 shtator, gjatë ndalesës së tij “Love on Tour” në Saint Paul, Minesota, këngëtari i ” Watermelon Sugar”, tha disa këshilla ekspertësh për këdo që po pyet nëse duhet t’i shkruajë ose jo dikujt. Sipas Harry-t, nëse ju duhet të pyesni, me […]

thumb image

Turistët e parë mbërrijnë në hapësirë

Pikkom

Ekuipazhi i Inspiration4, fluturimi i parë me turistë është zyrtarisht në orbitë. Raketa SpaceX Falcon 9 me katër qytetarë të zakonshëm u nis të mërkurën mbrëma nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida. Fluturimi, pa astronautë profesionistë pritet të zgjasë rreth tre ditë nga ngritja deri në uljen në oqeanin Atlantik. Në mesin e katër turistëve […]