BUZZ

Të fundit

thumb image

Fidget Spinners: Çfarë janë, si funksionojnë dhe pse kaq kontradiktore

Pikkom

Lodra më e nxehtë e këtij sezoni tregtohet si një antidot për çrregullimin hiperaktiv të defiçitit të vëmendjes, ankthin dhe autizmin, por nga ana tjetër është ndaluar nëpër shkolla. “Fidget spinners” janë pajisje të vogla, që përdoruesit mund t’i rrotullojnë mes gishtërinjve. Efekti “moment” i lodrës jep një kënaqësi shqisore, sipas komenteve të përdoruesve, ndërsa […]

thumb image

Si është kjo puna e përkëdheljes së fëmijëve të huaj…

Eris Kapedani

Në fëmijëri më ka përndjekur mania e puthjeve dhe e kapjeve mezor për të më tërhequr vëmendjen megjithëse atëherë më dukej normale. Madje nuk është e habitshme në Shqipëri që të etiketohesh fëmijë i pasjellshëm nëse bën rezistencë. E ndërsa ky mendim triumfon ndër të mëdhenjtë dhe të vegjëlit shqiptarë, diku thellë më ngacmon kjo […]

thumb image

Nëse keni këtë karakteristikë ka më shumë mundësi të thoni gënjeshtra të bardha

Pikkom

Të gjithëve na ka ndodhur të gjendemi në një situatë të vështirë në lidhje me një mik apo mikeshë që nuk do të donim ta lëndonim. Mund të mos duam ta pranojmë por gënjeshtra të bardha na është dashur të gjithëve të themi në një moment të caktuar dhe nuk bëjmë dot ndryshe pa e […]

thumb image

10 mënyra për të parë ëndrra të bukura

Pikkom

Çdo natë, kalojmë mbi 2 orë duke ëndërruar. Por çfarë janë ëndrrat? Përgjigjja është e shkurtër: askush nuk e di. Disa njerëz mendojnë se ëndrrat janë mënyra e trurit për t’ju përgjigjur sinjaleve të mjedisit gjatë fazës REM të gjumit. Të tjerë mendojnë se ëndrrat janë një mënyrë për të rregulluar humorin ose konsoliduar kujtesën. […]

thumb image

Loja vrastare “Balena Blu”: Roli i medias, kujdesi i prindërve dhe rasti në Shqipëri

Erjon Uka

Zgjim në orën 4:20 të mëngjesit, shikimi i një filmi horror, video hipnotizuese, foto nga katet më të larta të ndërtesave të qytetit dhe balena të vizatuara me thikë në krah. Këto janë vetëm disa nga 50 regullat e lojës “Balena Blu”, që deri më tani ka shkaktuar vdekjen e mbi 200 adoleshentëve në Rusi, […]

thumb image

Njerëzit krijues e shohin botën ndryshe, tregojnë studimet

Pikkom

Njerëzit krijues nuk janë të ndryshëm nga pjesa tjetër e njerëzve vetëm për shkak të punës së mahnitshme dhe të vlefshme që prodhojnë. Nga ana tjetër kreativiteti i jashtëzakonshëm nuk është aspak çështje personaliteti. Dallimet mes krijuesve të talentuar dhe pjesës tjetër të botës mesa duket shkojnë edhe më thellë, sipas hulumtimeve më të fundit. […]

thumb image

Çfarë ndodh kur përtypni çamçakëzin?

Pikkom

E keni dëgjuar paralajmërimin se nëse përtypni një çamçakëz, ai do të qëndrojë në sistemin tuaj tretës për afro një dekadë. Kjo do të thotë se ka shanse reale që të keni një të tillë në zorrët tuaja. Nëse shihni përbërësit e çamçakëzit, më siguri që është e mundshme. Nëse lexoni librat mjekësore, përtypja e […]

thumb image

Ja pse nuk duhet të pini kurrë më ujë në shishe plastike

Pikkom

Industria e ujit është diçka e kotë dhe e dëmshme në të njëjtën kohë. Kjo industri 1 miliard dollarëshe merr një element që është falas në planetin tonë, e paketon dhe e shet për të përfituar. Por e keqja nuk mbaron me kaq. Nestle, kompania e famshme që prodhon qindra artikuj ushqimorë, ka vendosur të […]

thumb image

Shumë e rëndësishme: Mbytja jo gjithnjë duket si mbytje

Pikkom

Kapiteni u hodh nga kuverta, i veshur, dhe notoi shpejt. Ai po e ndiqte me sy viktimën ndërkohë që notonte për t’ju afruar. “Unë mendoj që ai mendon se po mbytesh,” i thotë burri gruas së vet. Ata po spërkasnin njëri tjetrin me ujë dhe në një moment ajo kishte bërtitur por ndërkohë po qendronin […]

thumb image

Marrëdhënia e shqiptarëve me alkoolin: Birrë, verë apo raki?

Erjon Uka

Alkooli duket se nuk i josh shqiptarët. Të paktën kështu konfirmojnë studimet zyrtare. Sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, populli ynë renditet ndër ata që konsumojnë më pak alkool. Bazuar në numrin e përgjithshëm të popullsisë, mesatarisht një shqiptar konsumon 5 litra alkool në vit. Por, duke llogaritur vetëm personat që pinë alkool, […]