BUZZ

Të fundit

thumb image

‘Sisterhood’ në Karlovy Vary Film Festival

Pikkom

Projekti filmik ‘Sisterhood’ i regjisores Dina Duma ku Kosova është në bashkëprodhim minorë do të ketë premierën botërore në festivalin e kategorisë A Karlovy Vary Film Festival në konkurencën ‘East of the West’ ‘Miqësia e dy vajzave adoleshente kërcënohet në momentin kur ato duhet të përballen me pasojat e tmerrshme të sjelljes së tyre manipuluese. […]

thumb image

Rikthehet “La Casa de Papel”/ Publikohet ‘traileri’, ja kur mund të shihni sezonin e pestë të serialit spanjoll

Pikkom

“La Casa de Papel” është një nga prodhimet më të suksesshme të kompanisë “Netflix”. Edhe për publikun shqiptar, është një nga serialet e preferuar dhe më të komentuar. Pas katër sezonesh, platforma kinematogarfike, njofton se “La Resistencia” (Rezistenca” rikthehet në vjeshtë. Pjesa e parë e sezonit të pestë publikohet në 3 shtator, ndërsa pjesën e […]

thumb image

E BUJSHME/ Sergio Ramos arrin marrëveshjen me PSG!

Pikkom

Sergio Ramos nga sot nuk është më një futbollist i Real Madridit, ndaj dhe është i lirë që të zgjedhë destinacionin e ardhshëm. Kapiteni i “Los Blancos” duket se ka vendosur për të nisur një aventurë të re në Paris, te PSG. Fillimisht ai ishte pranë rinovimit të kontratës me madrilenët, por tejkalimi i afatit […]

thumb image

Rita Ora nuk i ndahet palestrës, vazhdon të marrë vëmendjen me linjat atraktive rrugëve të Hollywoodit

Pikkom

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, po përgatitet për publikimin e këngës së saj më të re “You For Me”, që do ta sjellë nesër më 2 korrik. Rita u pa duke lënë palestrën e saj në perëndim të Hollywoodit të mërkurën, teksa po vazhdon të shijojë qëndrimin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. […]

thumb image

Shakira fajëson vjehrrën për paraqitjen e saj: E tmerrshme! Është gabimi më i keq i jetës time

Pikkom

Nëna nuk e di gjithmonë cila është më e mira dhe këtë mund ta vërtetojë Shakira. Këngëtarja 44-vjeçare ka ndarë disa prej momenteve më të mira dhe më të këqija në modë. Teksa kthehej mbrapa në kujtime, Shakira përmendi veshjen e saj në vitin 2000 në Latin Grammy Awards dhe flokët e saj të prera. […]

thumb image

11 Sëmundje që mund t’i merrni nga kafshët shtëpiake

Pikkom

Ekziston një farë dyshimi që duhet ta ndjeni kur adoptoni një kafshë. E dini tashmë që çdo gjë e mirë dhe e dashur shoqërohet me ndonjë aspekt negativ. A mund t’ju sëmurin mikrobet e vogla që as nuk arrini t’i shihni? Ju themi: Që ç’ke me të. Siç mund të merrni një virus nga partneri/ja […]

thumb image

Fidget Spinners: Çfarë janë, si funksionojnë dhe pse kaq kontradiktore

Pikkom

Lodra më e nxehtë e këtij sezoni tregtohet si një antidot për çrregullimin hiperaktiv të defiçitit të vëmendjes, ankthin dhe autizmin, por nga ana tjetër është ndaluar nëpër shkolla. “Fidget spinners” janë pajisje të vogla, që përdoruesit mund t’i rrotullojnë mes gishtërinjve. Efekti “moment” i lodrës jep një kënaqësi shqisore, sipas komenteve të përdoruesve, ndërsa […]

thumb image

Si është kjo puna e përkëdheljes së fëmijëve të huaj…

Eris Kapedani

Në fëmijëri më ka përndjekur mania e puthjeve dhe e kapjeve mezor për të më tërhequr vëmendjen megjithëse atëherë më dukej normale. Madje nuk është e habitshme në Shqipëri që të etiketohesh fëmijë i pasjellshëm nëse bën rezistencë. E ndërsa ky mendim triumfon ndër të mëdhenjtë dhe të vegjëlit shqiptarë, diku thellë më ngacmon kjo […]

thumb image

Nëse keni këtë karakteristikë ka më shumë mundësi të thoni gënjeshtra të bardha

Pikkom

Të gjithëve na ka ndodhur të gjendemi në një situatë të vështirë në lidhje me një mik apo mikeshë që nuk do të donim ta lëndonim. Mund të mos duam ta pranojmë por gënjeshtra të bardha na është dashur të gjithëve të themi në një moment të caktuar dhe nuk bëjmë dot ndryshe pa e […]

thumb image

10 mënyra për të parë ëndrra të bukura

Pikkom

Çdo natë, kalojmë mbi 2 orë duke ëndërruar. Por çfarë janë ëndrrat? Përgjigjja është e shkurtër: askush nuk e di. Disa njerëz mendojnë se ëndrrat janë mënyra e trurit për t’ju përgjigjur sinjaleve të mjedisit gjatë fazës REM të gjumit. Të tjerë mendojnë se ëndrrat janë një mënyrë për të rregulluar humorin ose konsoliduar kujtesën. […]