BUZZ

Të fundit

thumb image

Një pjesë e mirë e njerëzve e kuptojnë gjuhën e qenve, sipas një studimi më të fundit!

Pikkom

Sipas Stuff Dog Lovers Already Knew, një studim i ri pretendon që ka shumë mundësi që një pjesë e mirë e njerëzve të kuptojnë gjuhën e qenve. Kërkimi i kryer nga Universiteti Eötvös Loránd i Hungarisë mbi kapacitetin e njerëzve për të kuptuar qentë duke matur aftësinë e subjekteve për të interpretuar tinguj dhe lehje […]

thumb image

Kjo nuancë e buzëkuqit Estée Lauder do ju martojë brenda vitit sipas mitit japonez “Buzëkuqi Japonez i Martesës”

Pikkom

Nga Emily Popp për www.hellogiggles.com “Do të të pëlqejë edhe pse në fillim mund të të duket pak ofendues.” Kështu e përshkruajti vëllai im dhuratën e Krishtlindjeve që më kishte zgjedhur sëbashku me të dashurën e tij. Alexander dhe Shiori jetojnë në Kyoto, Japoni dhe kështu shkëmbyem dhurata në Skype këtë vit. Ai më paralajmëroi në […]

thumb image

Psikologjia shpjegon që frika nga fluturimet nuk ka të bëjë me fluturimet

Pikkom

Të fluturuarit mund të bëhet një proçes mëse natyral dhe i thjeshtë nëse do të kuptoni fajtorin e vërtetë të frikës suaj. Të fluturuarit mund të bëjë edhe më trimat të druhen apo të luten, por mesa duket frika nga fluturimet është keqkuptuar, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor. Rreth 6.5 përqind e amerikanëve vuan nga […]

thumb image

Personat e zgjuar pushojnë më shumë dhe punojnë më pak

Pikkom

Disa persona kanë aftësinë e jashtëzakonshme që t’i çojnë punët deri në fund. Ata punojnë edhe natën vonë apo në fundjavë për të bërë 10 apo 20 orë punë më shumë në javë se personat e tjerë. Një studim i ri nga Stanford tregon se produktiviteti bie ndjeshëm kur një person kalon 50 orë punë […]

thumb image

Mendoni se nëse zgjoheni në 5 të mëngjesit do të jeni më të suksesshëm? Ne e provuam!

Pikkom

  Unë nuk jam një person mëngjesi. Jam një buf nate dhe më pëlqen që më mirë të rri zgjuar deri natën vonë se sa të zgjohem herët në mëngjes. Pra, për mua është shumë e mërzitshme të lexoj artikuj se si njerëzit e suksesshëm zgjohen të gjithë herët në mëngjes. Drejtori ekzekutiv i Apple, […]

thumb image

Të rinjtë shqiptar, mes papunësisë dhe kafeneve

Erjon Uka

Raporti i fundit i Institutit të Statistikave tregoi se papunësia e të rinjve vazhdon të mbetet problem, megjithëse është ulur nga një vit më parë. Sipas INSTAT, për vitin 2016 papunësia në grup moshën 15-29 vjeç ishte 28.9%, pra 4.3 pikë përqindje më e ulët se vitin paraardhës. Interesant është fakti se përkundër perceptimit publik, ka […]

thumb image

Doni të rrisni fëmijë të shëndetshëm? Shkenca thotë t’i mësoni të ushqehen siç bëjnë familjet japoneze!

Pikkom

Një studim i revistës mjekësore The Lancet shpjegon që nga të gjitha kulturat e botës, fëmijët që kanë lindur dhe janë rritur në Japoni jetojnë më gjatë dhe bëjnë jetë më të shëndetshme. Një nga arsyet më kryesore? Ka të bëjë me mënyrën si familjet i manaxhojnë vaktet dhe i zgjedhin ushqimet e tyre. Rezultati është […]

thumb image

5 gjëra që nuk i dinit në lidhje me rrathët e errët të syve

Pikkom

A ka më keq se të zgjohesh në mëngjes dhe të vëresh rrathët e errët të syve? Kolegët ju pyesin vazhdimisht nëse keni fjetur vonë natën më parë dhe mamaja vazhdon komenton lodhjen tuaj që reflektohet në fizik. Me pak fjalë ju ka ardhur në majë të hundës! E vërteta është që nuk jeni edhe […]

thumb image

Si të fitoni besimin në ambjentin e punës?

Pikkom

Duhet të keni besim që ekipi juaj mund të kujdeset për gjithçka në lidhje me punën për sa kohë nuk do të jeni të pranishëm dhe duhet të besoni që ju mbulojnë krahët gjithnjë. Besimi mund të jetë i lehtë: “I besoj filanit dhe për këtë arsye do t’i dërgoj prezantimin tim për klientët që […]

thumb image

9 mënyra psikologjike për të humbur peshë

Pikkom

Të humburit të peshës mund të jetë sfidues, veçanërisht nëse nuk e keni ndarë mendjen të bëni një jetë të shëndetshme. Fatmirësisht, një postim më i fundit i Quora liston një sërë këshillash të dobishme për njerëzit që duan të mësohen me një stil më të shëndetshëm jete, gjë që rrjedhimisht do t’i ndihmonte të […]