BUZZ

Të fundit

thumb image

Loja vrastare “Balena Blu”: Roli i medias, kujdesi i prindërve dhe rasti në Shqipëri

Erjon Uka

Zgjim në orën 4:20 të mëngjesit, shikimi i një filmi horror, video hipnotizuese, foto nga katet më të larta të ndërtesave të qytetit dhe balena të vizatuara me thikë në krah. Këto janë vetëm disa nga 50 regullat e lojës “Balena Blu”, që deri më tani ka shkaktuar vdekjen e mbi 200 adoleshentëve në Rusi, […]

thumb image

Njerëzit krijues e shohin botën ndryshe, tregojnë studimet

Pikkom

Njerëzit krijues nuk janë të ndryshëm nga pjesa tjetër e njerëzve vetëm për shkak të punës së mahnitshme dhe të vlefshme që prodhojnë. Nga ana tjetër kreativiteti i jashtëzakonshëm nuk është aspak çështje personaliteti. Dallimet mes krijuesve të talentuar dhe pjesës tjetër të botës mesa duket shkojnë edhe më thellë, sipas hulumtimeve më të fundit. […]

thumb image

Çfarë ndodh kur përtypni çamçakëzin?

Pikkom

E keni dëgjuar paralajmërimin se nëse përtypni një çamçakëz, ai do të qëndrojë në sistemin tuaj tretës për afro një dekadë. Kjo do të thotë se ka shanse reale që të keni një të tillë në zorrët tuaja. Nëse shihni përbërësit e çamçakëzit, më siguri që është e mundshme. Nëse lexoni librat mjekësore, përtypja e […]

thumb image

Ja pse nuk duhet të pini kurrë më ujë në shishe plastike

Pikkom

Industria e ujit është diçka e kotë dhe e dëmshme në të njëjtën kohë. Kjo industri 1 miliard dollarëshe merr një element që është falas në planetin tonë, e paketon dhe e shet për të përfituar. Por e keqja nuk mbaron me kaq. Nestle, kompania e famshme që prodhon qindra artikuj ushqimorë, ka vendosur të […]

thumb image

Shumë e rëndësishme: Mbytja jo gjithnjë duket si mbytje

Pikkom

Kapiteni u hodh nga kuverta, i veshur, dhe notoi shpejt. Ai po e ndiqte me sy viktimën ndërkohë që notonte për t’ju afruar. “Unë mendoj që ai mendon se po mbytesh,” i thotë burri gruas së vet. Ata po spërkasnin njëri tjetrin me ujë dhe në një moment ajo kishte bërtitur por ndërkohë po qendronin […]

thumb image

Marrëdhënia e shqiptarëve me alkoolin: Birrë, verë apo raki?

Erjon Uka

Alkooli duket se nuk i josh shqiptarët. Të paktën kështu konfirmojnë studimet zyrtare. Sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, populli ynë renditet ndër ata që konsumojnë më pak alkool. Bazuar në numrin e përgjithshëm të popullsisë, mesatarisht një shqiptar konsumon 5 litra alkool në vit. Por, duke llogaritur vetëm personat që pinë alkool, […]

thumb image

Ka 9 tipe të inteligjencës. Bill Gates thotë që çelësi është të gjeni tuajën.

Pikkom

Themeluesi miliarder i Microsoft Bill Gates e di që inteligjenca nuk është e përbashkët.   Gates e ndërtoi karrierën e tij mbi një logjikë të fortë dhe aftësi matematikore, duke e zhvilluar veten si kodues me një talent të vogël në zgjidhjen e problemeve teknike. Por ai e pranon që ka anashkaluar aftësi të tjera, […]

thumb image

Njerëzit që flasin dy gjuhë e përjetojnë kohën ndryshe nga ata që flasin vetëm një

Pikkom

Personat të cilët flasin shumë gjuhë shpesh shihen me admirim nga ata që flasin vetëm gjuhën mëmë. Në cilën gjuhë mendojnë ata? A mund të mendojnë ndryshe në gjuhë të ndryshme? Ëndërrojnë vetëm në një gjuhë, apo në të dyja? Të gjitha këto pyetje nuk janë vetëm fantazi, pasi është provuar se njerëzit që flasin […]

thumb image

Ja çfarë i ndodh trupit kur mbushni 30 vjeç

Pikkom

Mosha është thjesht një numër. Askush nuk duhet të lejojë që viti arbitrar i lindjes të ndikojë në përkufizimin e vetvetes, por sidoqoftë shkenca thotë se ndërsa plakeni, trupi juaj ndryshon. Këto janë vetëm disa nga gjërat që ju ndodhin kur sapo mbushni të tridhjetat. Ngadalësohet metabolizmi A keni menduar ndonjëherë se si adoleshent ju […]

thumb image

Ja pse duhet të bëni banjë përpara se të notoni në pishinë

Pikkom

Sipas një raporti të ri, shumë të rritur notojnë pasi kanë kaluar një diarre. Ja pse artikulli nuk do të jetë aspak i këndshëm. Vëzhgimi u krye nga Këshilli i Shëndetit dhe Cilësisë së Ujit dhe zbuloi: * 1 në 4 të rritur (25%) notojnë pak pasi kanë kaluar diarre. * Gjysma e të rriturve […]