Përreth

Të fundit

thumb image

Medaljet e ditës së gjashtë, Ariarne Titmus ul nga froni Katie Ledecky-n

Pikkom

Tokio vijon të dhurojë emocione me disiplinat e Olimpiadës që evidentojnë më të mirët e çdo kategorie. Adam Peaty u bë i pari notar britanik që mbrojti një titull olimpik, duke fituar medaljen e artë në stilin 100m bretkosë për meshkuj, me kohën e pestë më të shpejtë në gjithë historinë. 26-vjeçari konsiderohej favorit dhe […]

thumb image

Dua Lipa takohet me Ledri Vulën dhe familjen e tij/ Imazhet e fundit zbulojnë detaje rreth marrëdhënies së tyre

Pikkom

Këngëtarja me famë ndërkombëtare, Dua Lipa ka mbërritur në Shqipëri dhe duket se marrëdhënia e saj me Ledri Vulën është shumë e mirë. Para disa vitesh, të dy u përfolën se kishin nisur një lidhje dashurie, e cila dyshohet se mori fund për shkak të angazhimeve që kishin të dy palët. Ndonëse Ledri Vula është […]

thumb image

Kaney West rikthehet në Instagram, ndjek vetëm një person

Pikkom

Reperi Kaney West është rikthyer në Instagram, pas tre vitesh mungesë. Rikthimi i tij në platformë bëri dhe më shumë bujë për faktin se ai ndjek vetëm një person, ish-bashkëshorten e tij Kim Kardashian. Në postimet e tij të para, Kanye postoi një një varëse me emrat e fëmijëve si edhe një video me atleten […]

thumb image

Rei Nuriu kthehet pas dy sezonesh te Dinamo

Pikkom

Rei Nuriu sërish me ngjyrat blu të Dinamos. Klubi kryeqytetas, i sapokthyer në Superiore pas nëntë vitesh në Kategorinë e Parë i beson sërish mesfushorit 22-vjeçar, i cili ka qenë pjesë e 18 herë kampionëve të Shqipërisë në periudhën 2017-2019. Nuriu luan mesfushor qendre ndërsa vjen te Dinamo pasi fitoi përvojë me Skënderbeun dhe Kastriotin […]

thumb image

Gruaja më e shëmtuar e botës tallej e ofendohej nga spektatorët, por ishte ajo që ‘qeshi e fundit’ (fotot)

Pikkom

Mary Ann Bevan vuante nga akromegalia, një çrregullim që i shkaktonte trupit të saj të prodhonte tepër hormon rritjeje. Por ajo çka gruaja nuk dinte, ishte se fatkeqësia e saj do t’i sillte mjaft të ardhura. Kur ajo e gjeti veten të ve e me katër fëmijë, gruaja u zotua se të bënte gjithçka për […]

thumb image

Njerëzit po rrezikojnë zhdukjen e fokës më të rrallë në Finlandë

Pikkom

Një lloj foke me sy të mëdhenj e cila rritet vetëm në liqenin Saima në Finlandë, kohët e fundit po rrezikon zhdukjen prej njerëzve. Kryesisht ato rrezikohen nga peshkimi dhe ndryshimi i klimës. Saimaa Ringed është një nga speciet më të rralla të fokave në botë. Për shkak të aktivitetit të njerëzve, vetëm 400 prej […]

thumb image

‘Sisterhood’ në Karlovy Vary Film Festival

Pikkom

Projekti filmik ‘Sisterhood’ i regjisores Dina Duma ku Kosova është në bashkëprodhim minorë do të ketë premierën botërore në festivalin e kategorisë A Karlovy Vary Film Festival në konkurencën ‘East of the West’ ‘Miqësia e dy vajzave adoleshente kërcënohet në momentin kur ato duhet të përballen me pasojat e tmerrshme të sjelljes së tyre manipuluese. […]

thumb image

Rikthehet “La Casa de Papel”/ Publikohet ‘traileri’, ja kur mund të shihni sezonin e pestë të serialit spanjoll

Pikkom

“La Casa de Papel” është një nga prodhimet më të suksesshme të kompanisë “Netflix”. Edhe për publikun shqiptar, është një nga serialet e preferuar dhe më të komentuar. Pas katër sezonesh, platforma kinematogarfike, njofton se “La Resistencia” (Rezistenca” rikthehet në vjeshtë. Pjesa e parë e sezonit të pestë publikohet në 3 shtator, ndërsa pjesën e […]

thumb image

E bujshme nga Spanja, Barcelona nuk federon dot lojtarët e afruar në merkato

Pikkom

Një lajm i bujshëm vjen nga Spanja. Mediet spanjolle raportojnë se Barcelona nuk mund të federojë asnjë lojtar të afruar në merkato. Shkak i kësaj janë humbjet e mëdha financiare të klubit katalanas prej pandemisë dhe keqmenaxhimit të presidencës Bartomeu. Klubi katalanas ka pagat më të larta në Europë dhe sezonin e shkuar regjistroi më […]

thumb image

Rritje e Prodhimit të Frutave – Qytetet që Mbajnë Vendin e Parë

Pikkom

Prodhimi i frutave dhe primeve shënoi rritje të zbehtë vitin e kaluar edhe pse eksportet për dy grupet shënuan rritje dyshifrore. Në vitin 2020, prodhimi i perimeve është 1.295.726 tonë, duke shënuar rritje vjetore me 2,99 %, krahasuar me vitin 2019. Niveli më i lartë i prodhimit të perimeve është në qarqet Fier me 506.531 […]