Përreth

Të fundit

thumb image

21 zakonet e njerëzve të lumtur

Pikkom

Martin Seligman, babai i psikologjisë pozitive, mendon që ndërsa 60% e lumturisë përcaktohet nga gjenet, 40% i mbetur përcaktohet nga vetë ne. Në punimin e tij për Ted Talk në vitin 2014, Seligman përshkruan tre lloje jetësh të lumtura. Jetën e kënaqshme, të cilën e mbush me sa më shumë kënaqësi të jetë e mundur, […]

thumb image

Çfarë do të thotë “Thirrja”e këtij mijëvjeçari dhe pse dëgjohet në pothuajse çdo këngë?

Pikkom

Mund t’ju ketë ndodhur të keni dëgjuar aq shumë për një fenomen, sa keni filluar të mos e vini më re. Por Patrick Metzger, në një shkrim për The Patterning, i kushton vëmendje një shprehje shumë të zakonshme të cilën e quan: “Thirrja e këtij mijëvjeçari”. (the Millennial Whoop). Pra çfarë do të thotë ky […]

thumb image

5 gjuhë të vështira për t’u zotëruar, por të vlefshme

Pikkom

Aftësia për të komunikuar në shumë gjuhë të ndryshme është një cilësi e lakmueshme. E megjithatë nuk është e lehtë për këdo. Të gjithë kemi parë familjarët dhe miqtë tanë të komunikojnë në gjuhë si italisht, spanjisht, gjermanisht, frëngjisht, greqisht e sidomos anglisht. Sipas Gallup, vetëm një në katër amerikanë mund të bisedojë gjatë në […]

thumb image

Pse gjenerata Yuppie është e palumtur?

Pikkom

Përshëndeteni Lusin. Lusi është pjesë e gjeneratës Y, gjeneratës së të lindurve mes viteve 1970 dhe 1990. Gjithashtu ajo është pjesë e kulturës Yuppie e cila përbën një pjesë të mirë të gjeneratës Y. Gjatë artikullit, grupmosha Yuppie e gjeneratës Y, do të njihet me termin GYPSY (Yuppie protagonistë dhe të veçantë të gjeneratës Y). […]

thumb image

20 fakte që do t’ju shkatërrojnë ekzistencën

Pikkom

1.Nuk mund të murmuritësh me hundën e mbyllur. Jepi pra, provoje vetë! 2. Në Francë, ende ekzistonte dënimi me vdekje në gijotinë, kur u lançua filmi i parë “Star Wars.” Bëhet fjalë për vitin 1977. 3. Kur u zhduk edhe mamuthi i fundit, Piramidat e mëdha mbushën 1000 vjeç. 4. Kleopatra jetoi më pranë krijimit të iPhone se Piramidat e […]

thumb image

Artistja ktheu një fustan në kristale kripe. Si?!

Pikkom

Për projektin e quajtur Nusja prej Kripe (Salt Bride), artistja izraelite Sigalit Landau, vendosi një fustan të zi në Detin e vdekur. Fustani qendroi atje për dy vite duke filluar nga viti 2014 dhe siç mund të shihni nga fotot rezultati është i mrekullueshëm. Projekti është i përbërë nga tetë pjesë të një serie fotografish […]

thumb image

Rizbulimi i Hireve të Shqipërisë

Agroweb

Këto ditë pata kënaqësinë të vizitoja Panairin e Turizmit në Vienë, një eveniment vjetor ndërkombëtar mbi pushimet, udhëtimet dhe argëtimin, që përbën edhe qasjen më të madhe të publikut Austriak në industrinë e turizmit. U befasova kur zbulova një stendë të dedikuar Shqipërisë të ngritur nga Agjensia Kombëtare e Turizmit në bashkëpunim me Ministrinë e […]

thumb image

Filozofia e Kafes Shqiptare

Agroweb

Shqiptarët e dashurojnë kafenë. Meqë vij nga Rusia, e cila njihet për obsesionin ndaj çajit, (Rusia renditet e dyta pas Kinës në sasinë e çajit të konsumuar për person, madje ne rusët pijmë çaj, në kuptimin e plotë të fjalës, 10 herë në ditë.) duke parë shqiptarët që shijojnë çdo gllënkë të ekspresit apo të […]

thumb image

Kryeqyteti që nuk mund të tërheqë vëmendjen e turistëve

Agroweb

Jetoj në Shqipëri prej rreth dy vitesh, dhe kam vënë re se po aq sa të huajt dashurojnë plazhet e mrekullueshme të Sarandës, kalatë e Beratit dhe Gjirokastrës apo kishat dhe katedralet e Korçës dhe Shkodrës, po aq të zhgënjyer mbeten ata kur vizitojnë kryeqytetin. Arsyeja është më komplekse se trafiku apo cilësia e rrugëve, […]

thumb image

Arti i Shijes së Turshive Shqiptare

Agroweb

Kur isha e vogël, rrija duke parë gjyshen se si përgatiste lakër turshi. Ajo shpenzonte orë të tëra duke prerë lakra dhe karrota, duke sterilizuar kavanozët dhe duke shtuar erëzat. Mbaj mend që kur e provova turshinë e pabërë, u ankova që nuk ishte aspak e mirë. Gjyshja më tha ‘Fiksoje mirë shenjën dalluese tek […]