Përreth

Të fundit

thumb image

Çfarë ndodh kur përtypni çamçakëzin?

Pikkom

E keni dëgjuar paralajmërimin se nëse përtypni një çamçakëz, ai do të qëndrojë në sistemin tuaj tretës për afro një dekadë. Kjo do të thotë se ka shanse reale që të keni një të tillë në zorrët tuaja. Nëse shihni përbërësit e çamçakëzit, më siguri që është e mundshme. Nëse lexoni librat mjekësore, përtypja e […]

thumb image

Jo më scrub: Këto janë përfitimet e furçës së thatë

Pikkom

Fërkimi i trupit me furçë nuk është diçka që bën pjesë në rutinën tonë të përditshme. Kemi vetëm 10 minuta kohë për t’u futur në dush e më pas për të pirë një kafe para se të kapim autobusin. Kështu që rituali ynë i mëngjesit nuk na lejon më shumë se larja me shampo e […]

thumb image

Për të mirën e fëmijëve tuaj, ulini telefonat

Pikkom

Çdo moshë e prindërimit dhe prindërimi në çdo moshë, shoqërohen me disa metrika shkurajuese, një sistem të ri vlerësimi mbi të cilin prindërit mund të gjykohen dhe gjejnë të meta. Vërejmë ritualet e darkës familjare, kujdesin ditor dhe dadot, gatishmërinë e prindërve për të ndjekur programet, ose për të injoruar rregullat dhe për të ndjekur […]

thumb image

Kërkoni të jeni të suksesshëm? Shkenca thotë që këto 3 gjëra kanë më shumë rëndësi

Pikkom

Henry Ford një herë tha: “Nëse mendoni që mundeni, apo nuk mundeni, zakonisht keni të drejtë.” Ishte thjesht një nga thëniet e Fordit dhe ai ka thënë shumë. Por, pas më shumë se 70 viteve nga vdekja e tij, një projekt kërkimesh i financuar nga Fondacioni i Shkencave Kombëtare tregon një sërë provash që e mbështesin […]

thumb image

21 punë të së Dielës, që t’jua bëjnë të Hënën më të lehtë

Pikkom

1. Hidhni gjithçka që është e skaduar ose që nuk ua mbush syrin. Pastroni frigoriferin tuaj nga të gjitha ushqimet që kanë skaduar, por edhe nga ato ushqime që ju e dini se nuk do t’i hani. Nëse bëni një pastrim çdo javë, do të jetë gjithmonë e shpejtë dhe e thjeshtë. 2. Pastroni çantën […]

thumb image

“Princi i vogël misterioz”: 5 fakte në lidhje me autorin Antoine de Saint-Exupéry

Pikkom

Le të hedhim një vështrim mbi jetën plot aventura dhe vdekjen e mistershme të autorit të librit “Princi i vogël,” Antoine de Saint-Exupéry. Kush është princi më i dashur për publikun? Asnjë nga ata që po mendoni ju! Është pikërisht princi i vogël ose siç njihet nga gjuha franceze, Le Petit Prince, heroi i vogël […]

thumb image

Ja pse nuk duhet të pini kurrë më ujë në shishe plastike

Pikkom

Industria e ujit është diçka e kotë dhe e dëmshme në të njëjtën kohë. Kjo industri 1 miliard dollarëshe merr një element që është falas në planetin tonë, e paketon dhe e shet për të përfituar. Por e keqja nuk mbaron me kaq. Nestle, kompania e famshme që prodhon qindra artikuj ushqimorë, ka vendosur të […]

thumb image

Delikatesa, jemi gjithmonë pesë minuta me vonesë në bisedat tona dashurore

Erjon Uka

Një grua e bukur. Një burrë i suksesshëm. Një martesë e lumtur, gati në perfeksion. Dhe një ëndërr e ndërprerë në mes nga një aksident rrugor. Kjo është historia e Natalisë dhe rigjetjes së dashurisë pas fundit tragjik të martesës së saj. Dhe është me të vërtetë delikate historia që tregon David Foenkinos: historia e […]

thumb image

Shumë e rëndësishme: Mbytja jo gjithnjë duket si mbytje

Pikkom

Kapiteni u hodh nga kuverta, i veshur, dhe notoi shpejt. Ai po e ndiqte me sy viktimën ndërkohë që notonte për t’ju afruar. “Unë mendoj që ai mendon se po mbytesh,” i thotë burri gruas së vet. Ata po spërkasnin njëri tjetrin me ujë dhe në një moment ajo kishte bërtitur por ndërkohë po qendronin […]

thumb image

Ana e errët e meditimit

Pikkom

Të gjithë kemi dëgjuar për përfitimet e meditimit. Ata që janë mjaftueshëm të disiplinuar për ta praktikuar në mënyrë të rregull, rrisin kontrollin e valëve të trurit, të njohura si ritmet alfa, të cilat rrisin përqendrimin dhe mund të ndikojnë në zvogëlimin e dhimbjeve. Gjithashtu, përveç se qetëson mendjen dhe trupin, meditimi mund të reduktojë […]